Nečekejte na zákrok v Polsku, přijeďte k nám, lákají nemocnice sousedy

  15:45aktualizováno  15:45
Dlouhé čekací lhůty v Polsku jsou důvodem, proč jsou někteří Poláci ochotní cestovat do českých nemocnic. Dosud si museli péči hradit z vlastní kapsy. Teď se ale situace mění a místní nemocnice už chystají kampaň.
Zatímco v Polsku musí pacienti na některé zákroky čekat třeba i pár let, v nemocnicích v Moravskoslezském kraji mají šanci dostat se na řadu brzy. (Ilustrační foto)

Zatímco v Polsku musí pacienti na některé zákroky čekat třeba i pár let, v nemocnicích v Moravskoslezském kraji mají šanci dostat se na řadu brzy. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Polštinu je sice v nemocnicích na Karvinsku slyšet dost často, pacientů přijíždějících z Polska je však velmi málo. Zdravotníci je poznají podle toho, že za péči platí hotově z vlastní kapsy. Obojí se ale má brzy změnit.

"Zatím jsem operoval čtyři pacienty z Polska se šedým zákalem. Jednomu obě oči, ten za zákrok zaplatil hotově 28 tisíc korun," netají primář očního oddělení Nemocnice v Karviné-Ráji Jiří Slepánek.

Co chtějí nemocnice nabídnout Polákům

  • výměnu kolenních a kyčelních kloubů, ale i další ortopedické zákroky včetně artroskopie
  • operace šedého zákalu*, případně další vyšetření a léčbu očí
  • urologické endoskopické výkony

*Operace oka stojí v Karviné 14 tisíc Kč. Jinou péči nemocnice teprve vyčíslují.

Předpokládá, že pacientů z Polska mu v ordinaci i na sále brzy přibude. Od zahraničních klientů totiž slyšel, že doma by na zákrok čekali příliš dlouho, až tři roky.

"U nás není téměř žádná čekací lhůta. Pacient jde na operaci hned, když ji potřebuje. U šedého zákalu platí, že čím dříve, tím lépe. Když oční čočka přezraje, může se utrhnout, to pak znamená složitější zákrok a riziko komplikací," líčí lékař. Zatím k němu jezdí jen Poláci, kteří mají dost peněz. Brzy by ale mohli přijet i ti, za které péči zaplatí polská zdravotní pojišťovna.

"Od října platí směrnice o přeshraniční péči. Obyvatelé Evropské unie mohou jet do kterékoli členské země a péči zaplatí pojišťovna," říká Jan Vomlela, asistent ředitele Revírní bratrské pokladny.

Dodal ale, že zatím se k nám cizinci nehrnou a moc jich nečeká ani v budoucnu. Každá země totiž zavádí vlastní pravidla, aby ochránila zdravotnictví před kolapsem.

"Například české zdravotní pojišťovny uhradí svým klientům péči v zahraničí jen do té výše, kterou hradí tuzemským zdravotnickým zařízením. Je-li péče v zahraničí dražší, například v Německu, musí tam pacient doplatit rozdíl ze svého," vysvětluje Vomlela.

V Krnově už mají prvního polského zájemce o výměnu kloubu

Ladislav Václavec, ředitel dvou krajských nemocnic v Opavě a Krnově, ale doufá, že se jim přesto podaří polské pacienty přilákat. "Chceme jim nabídnout například výměnu kloubů na obou našich ortopedických odděleních," říká.

"Na výměnu kloubu už je objednaný první pacient z Polska. Zatím se rozhoduje, zda a kdy operaci podstoupí," dodal primář krnovské ortopedie Mojmír Svoboda.

Stejný cíl má i Petr Kovařík, ředitel nemocnice v Karviné-Ráji a Orlové. "Zpočátku nabídneme výměnu kolenních a kyčelních kloubů. Až ověříme, že fungují platby přes pojišťovny, uvidíme, co dál," nastínil.

Polští pacienti by mohli prospět i těm domácím. Ještě před dvěma lety totiž zdravotní pojišťovny usilovaly o zrušení ortopedií v Orlové i Opavě. Obě oddělení nakonec dostala smlouvu, ale jen na tři roky.

"U nás už to neplatí. Právě jsme od VZP získali pro ortopedii standardní smlouvu na pět let, do konce roku 2017. Snížili jsme totiž počet lůžek na 33 a prokázali, že máme stabilní tým," oddechl si Kovařík.

Ani opavské ortopedii nyní zavření nehrozí. Polští pacienti by se ale hodili nejen tomuto oddělení.

"Do měsíce budeme mít hotový ceník ortopedických, ale i některých chirurgických, urologických či očních vyšetření a zákroků. Srovnáme ceny u nás a v Polsku. Zahraniční klienti se o nich dozví z našich internetových stránek. Počítáme i s reklamní kampaní opavské a krnovské nemocnice v pohraničí," říká Jiří Hájek, primář chirurgie a náměstek pro léčebnou péči Slezské nemocnice v Opavě.

Podle něj bude záležet na Polácích, zda budou ochotní případný rozdíl cen doplatit. "Ale ještě se řeší spolupráce s pojišťovnami, takže plné spektrum služeb nabídneme zřejmě cizincům až od června," dodal Hájek.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Opava loni měřila návštěvnost trhů, letos program přizpůsobí výsledkům

Vánoční jarmark v Topoli na Chrudimsku nabídl i cukroví

Na vánoční trhy v Opavě lidé ve velkém chodí nejen na koncerty či rozsvěcení stromu. Radnice to loni zjistila unikátním...

Košice jsou daleko a z Ostravy máme technika, vysvětluje Lucie start turné

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie zahajuje v Ostravě turné k novému řadovému albu, které přichází po neuvěřitelných šestnácti letech....

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz