Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nemocnice na Ostravsku čeká přísná dieta, musí ušetřit desítky milionů

  • 2
Pacienty i zaměstnance moravskoslezských krajských nemocnic čekají velké změny. Aby ušetřily desítky milionů, musí rušit lůžka. Zaniknou některé stanice i celá oddělení.

Nemocnice v Krnově, která měla ještě v prosinci i s odloučenými pracovišti v Ježníku a Městě Albrechticích 634 lůžek, zeštíhlí. Do konce roku zruší asi 100 postelí. Zaniknou celé stanice, ale možná i některá oddělení. Třeba urologii asi čeká stěhování do Opavy.

"Budoucnost urologie je zatím otevřená, rozhodne názor odborníků z obou nemocnic," říká Ladislav Václavec, který od pondělí řídí obě nemocnice - v Krnově i Opavě. Jasno má zatím o vyklizení budovy v Ježníku.

Ubylo havířů se zaprášenými plícemi

V červenci začne krnovská nemocnice stěhovat 25 sociálních lůžek a do poloviny září chce do Města Albrechtic přestěhovat i plicní oddělení. Ale už ve zredukované podobě - ze 64 lůžek zůstane jen 25.

"Budovu v Ježníku předáme městu, ušetříme tak milion korun ročně za její provoz. Proti minulosti ubylo havířů se zaprášenými plícemi i tuberkulóz. Proto už není potřeba tolik plicních lůžek," vysvětluje Václavec.

Také ředitelům dalších krajských nemocnic nezbývá, než začít zlevňovat nákupy, rušit málo využitá lůžka, snižovat počet zaměstnanců a šetřit tak náklady. Měli by navíc zarazit soukromou praxi lékařům a hlavně primářům, kteří podnikají ve stejném oboru ve stejném městě a konkurují tím vlastní nemocnici - ubírají jí výkony, tedy peníze od pojišťoven.

Ředitel fakultní nemocnice pohlídá úspory

Dnes o úsporném plánu informoval Svatopluk Němeček, ředitel prosperující ostravské fakultní nemocnice zřizované státem, kterého si kraj najal jako poradce. Jeho úkolem je zabránit dalším finančním ztrátám, do kterých se krajské nemocnice propadají stále víc.

S návrhy na redukci více než 500 lůžek a rušení oddělení nebo jejich stěhování mezi nemocnicemi však přišel nedávno i expertní tým pod vedením Norberta Schellonga, kterému kraj zaplatil za analýzu nemocnic 1,8 milionu korun.

Nemocnice měly dluh prohloubit o 190 milionů

Ten také doporučil sloučení krajských nemocnic do jednoho celku. To ale nakonec zastupitelé kraje bouřlivě odmítli a nechtěli Schellonga ani v čele týmu, který má úspory prosazovat. Zdá se však, že i bez Schellonga jeho vize ožívá. "To nejsou Schellongovy plány, ale selský rozum. Jiná cesta není. Hospodaření krajských nemocnic je katastrofické. Pro letošek měly plánovanou ztrátu 190 milionů korun," líčí Svatopluk Němeček.

Ačkoli jen v prvních pěti měsících krajské nemocnice prodělaly dohromady 87,6 milionu korun, měly by podle Němečka do konce roku snížit původně plánovanou ztrátu ve výši 190 milionů korun na 70 milionů a příští rok už by neměly prodělat ani korunu.