Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Nemocnice na Ostravsku mezi sebou bojují o magnetické rezonance

  • 1
V prekérní situaci je Nemocnice v Třinci-Sosně na Frýdecko-Místecku. Začíná totiž budovat prostory pro magnetickou rezonanci, kterou koupí za evropské peníze, ale asi nezíská smlouvy od zdravotních pojišťoven. A patrně nebude jediná.

Pacienti z Novojičínska už brzy nebudou muset dojíždět na vyšetření nukleární magnetickou rezonancí mimo region. Přístroj za desítky milionů korun si totiž pořídila tamní nemocnice. "V pondělí 14. března spustíme magnetickou rezonanci do zkušebního provozu," řekl včera mluvčí nemocnice Miroslav Fajkus.

V kraji má být až osm magnetických rezonancí

Zatímco některé méně lidnaté kraje mají jen dva nebo tři tyto přístroje, v našem kraji byly donedávna čtyři a brzy jich má být až osm.

Co přístroj umí

Magnetická rezonance zobrazuje vnitřní orgány lidského těla. Lékař vidí dílčí řezy nebo 3D obraz celého orgánu.

Pacient není ozařován, přístroj využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění.

Pátý koncem loňského roku zprovoznila nemocnice v Třinci-Podlesí, která patří společnosti Agel. Šestý je v Novém Jičíně. Sedmý chce v polovině letošního roku spustit nová poliklinika ve Frýdku-Místku, kterou tam nyní buduje společnost Sagena. Osmý chce za evropské peníze pořídit Nemocnice Třinec, která patří kraji...

"Výběrová řízení dávno proběhla, každým dnem chceme zahájit stavební práce," uvedl ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček. "Předběžné práce tam už dokonce začaly," doplnil náměstek hejtmana Karel Konečný.

Problém ale je, že vysoký počet přístrojů, jejichž výkony jsou drahé, se nelíbí zdravotním pojišťovnám. Podle nich hrozí plýtvání penězi i nebezpečí pacientům.

Nemocnice by mohly přístroje používat zbytečně

"Pokud bude v kraji vysoká koncentrace magnetických rezonancí, hrozí, že zdravotnická zařízení ve snaze přístroje využít a vydělat budou doporučovat vyšetření i těm pacientům, u kterých to není nutné," nastínil obavy mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela.

I proto největší zdravotní pojišťovny přitvrdily a oznámily, že jedna nebo i dvě poslední magnetické rezonance od nich nedostanou smlouvy - to znamená, že stroje by nemohly vyšetřovat jejich pojištěnce a nejspíš by ležely ladem.

Revírní bratrská pokladna a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna připustily, že frýdecko-místecká firma zřejmě nakonec smlouvu dostane. "Má od nás předběžný příslib. Sice to ještě neznamená smlouvu, ale pokud se provozovatel bude chovat racionálně, má velkou šanci," řekl Jan Vomlela z RBP.

Podobně se vyjádřila i mluvčí ČPZP Elenka Mazurová: "Sagena požádala o prodloužení příslibu na uzavření smlouvy do konce června a my jsme vyhověli. Smlouvu pravděpodobně uzavřeme."

Na co dvě rezonance v jednom menším městě?

Obě pojišťovny ale striktně odmítají nasmlouvat další magnetickou rezonanci v Třinci s tím, že je nesmysl, aby byly v jednom malém městě dva takové přístroje.

Všeobecná zdravotní pojišťovna navíc nechce dát smlouvy Nemocnici Třinec ani Sageně. "Počet přístrojů, které už tu jsou, stačí potřebám našich pojištěnců i obyvatel kraje," zdůvodnil mluvčí krajské pobočky VZP Tomáš Svrčina.

Pro třineckou nemocnici i vedení kraje je to dost zlá zpráva. Před podpisem je totiž smlouva o financování z evropských peněz. "Určitě boj o magnetickou rezonanci nevzdáme," shodli se včera ředitel Jiříček i náměstek hejtmana Konečný. Argumentují tím, že mají předběžný souhlas VZP, který získali dřív než sousední nemocnice.

Vedení kraje nerespektuje zdravotní výbor

Svrčina říká, že VZP dala předběžný souhlas v roce 2008, ale tehdy neřešila dnešní finanční potíže.

Alena Krušinová, šéfka zdravotního výboru, který je poradním orgánem zastupitelů kraje, netají, že doporučili umístění magnetické rezonance jen do Nového Jičína, kde je součástí onkologického centra. "Také jsme věděli, že ho musí mít i kardiocentrum v Třinci-Podlesí, proto jsme nedoporučili další vedle. Proč ale výbor pracuje, když vedení kraje jeho doporučení nerespektuje?" ptá se.