Nemocnice na Ostravsku přitvrzují vůči dlužníkům regulačních poplatků

  13:33aktualizováno  13:33
Přes deset milionů korun zejména z regulačních poplatků dluží pacienti nemocnicím z Moravskoslezského kraje. Zdravotníkům dochází trpělivost a dluhy předávají právnickým firmám, které sumy navýšené o náklady jejich práce vymáhají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika TomáškováMF DNES

Například Městská nemocnice v Bohumíně uvažuje o prodeji dluhů z regulačních poplatků, momentálně totiž registruje 645 pacientů, kteří jí dluží přes 400 tisíc korun.

"Na dluh upozorňujeme naše pacienty zasláním dvou upomínek. Pokud po první upomínce nezaplatí, posíláme jim ještě jednu. Zároveň jim nabízíme u vyšších dlužných částek možnost splátkového kalendáře. V posledních 3,5 letech však o něj požádalo jen pouhých pět lidí," řekl ředitel bohumínské nemocnice Vojtěch Balcárek.

Pacienti, kteří bohumínské nemocnici dluží, mají poslední možnost, jak svůj dluh bez dalších příplatků zahladit. Kdo tak udělá do 31. srpna, nebude muset platit další poplatky, které si soukromá firma, jíž chce nemocnice dluhy prodat, určitě naúčtuje.

Nečinnost by nebyla fér vůči těm, co platí

"Dlužníci měli dost času své dluhy splatit. Další nečinnost by nebyla fér vůči těm, kteří si své závazky řádně plní a platí," řekl Petr Vícha, starosta Bohumína, jehož městská rada už prodej dluhů odsouhlasila.

Kolik lidé dluží
Fakultní nemocnice 2,5 milionu korun
Ostrava-Fifejdy 3,34 milionu korun
Bohumín400 tisíc korun
Krajské nemocnice celkem8,6 milionu korun
Agel Vítkovice508 tisíc korun
Agel Český Těšín120 tisíc korun
Agel Bruntál 392 tisíc korun
Agel Třinec-Podlesí 57 tisíc korun

Problém s pacienty-neplatiči se táhne se napříč regionem a začíná být pro nemocnice, zvláště v době, kdy jim zdravotní pojišťovny utahují opasky, velice palčivý. Jen v síti krajských nemocnic a zdravotnických zařízení dluží pacienti na poplatcích více než 8,6 milionu korun.

"Zatím si každá nemocnice řeší své pohledávky za dlužníky sama a volí různé způsoby," vysvětluje krajská tisková mluvčí Šárka Vlčková.

"Některé nemocnice pacienty obvolávají, za jiné to řeší právní oddělení. Čtyři z nich už zvolily vymáhání dlužných částek prostřednictvím externí firmy. A je docela možné, že se k nim připojí další, pak budou muset pacienti, kteří nezaplatí, počítat nejen s poplatkem, ale i s poplatky za vymáhání," dodala Vlčková.

Dluhy jednotlivců převyšují i dvacet tisíc korun

Takřka milion korun činí dluh, který neuhradili pacienti ve frýdecko-místecké nemocnici. "Nejstarší dlužné částky například za hospitalizaci pacienta jsou datovány již od 3. ledna 2008, tedy prakticky od doby, kdy byly regulační poplatky zavedeny," přibližuje mluvčí nemocnice Jolana Filipová.

"Některé dluhy dosahují výše i několika tisíc korun, nejvyšší dluh činí téměř 17 tisíc ," dodala Filipová.

Výraznou částku, 3,3 milionu korun, dluží pacienti také Městské nemocnici Ostrava na Fifejdách. "V některých případech dosáhly pohledávky za nezaplacené regulační poplatky mnohatisícové výše, zejména u opakovaně hospitalizovaných pacientů. Nejvyšší evidovaná hodnota dluhu na jednoho pacienta činí 27 240 korun," řekl mluvčí městské nemocnice Jiří Maléř.

"Dlužné částky nejprve vymáhá sama nemocnice, tam, kde se to nedaří, postupuje dluhy za plnou hodnotu společnosti, která je vymáhá soudní cestou," přiblížil postup nemocnice mluvčí.

Kdo nereaguje na upomínky, bude mít problémy

S externí advokátní kanceláří spolupracuje také Fakultní nemocnice Ostrava, která eviduje dluhy po splatnosti ve výši 2,5 milionu korun.

"Pacienty na nezaplacení regulačního poplatku upozorňujeme upomínkou. V případě, že upomínku neakceptují, předáváme pohledávku k vymáhání externí advokátní kanceláři, se kterou máme uzavřenou smlouvu," vysvětlil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Na to, že budou muset platit penále, se budou muset připravit také pacienti nemocnic vlastněných společností Agel.

"Zasílání upomínkových dopisů se ukázalo jako neefektivní, začali jsme proto spolupracovat s advokátní kanceláří. Té už ale budou muset pacienti zaplatit také poplatek za vymáhání," vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel, které pacienti dluží přes tři a půl milionu korun. V kraji pak dluží nejvíce Vítkovické nemocnici, které chybí přes půl milionu korun.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz