Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Nemocnice na Ostravsku protestují proti rušení oddělení

  • 0
Ředitelé krajských nemocnic na severu Moravy nesouhlasí s návrhy na rušení lůžkových oddělení podle doporučení firmy RGM Medical v čele s Norbertem Schellongem. Změny chtějí, ale jiné. Uspějí se svými protinávrhy?

Šéfové krajských nemocnic, které mají ještě letos zrušit řadu oddělení, se chtějí bránit. "Osm nemocnic je ve ztrátě 210 milionů korun - a ta stále roste. Čím dřív začne kraj se změnami, tím lépe," tvrdí Norbert Schellong, šéf expertního týmu, který analyzoval činnost nemocnic a navrhl změny.

Ředitelé zařízení souhlasí s tím, že šetřit a rušit lůžka je nutné, ale nelíbí se jim návrhy na rušení celých oddělení. Chystají teď pro krajský úřad vlastní protinávrhy.

Co kraj plánuje

Osm nemocnic, které patří kraji, těžce prodělává. Radní kraje chtějí ušetřit peníze tím, že letos sloučí všechny nemocnice do jedné holdingové organizace (akciové, nebo příspěvkové) a zruší v nich přes 500 lůžek.

Zanikla by tak i mnohá oddělení, což se nelíbí šéfům nemocnic ani dalším lidem.

"Není rozumné, aby se u nás rušila ortopedie," říká například ředitel Slezské nemocnice v Opavě Milan Cvek. "Jediná lůžková ortopedie ve spádové oblasti se 170 tisíci obyvatel má své opodstatnění!" dodal.

Ortopedických oddělení se ale nechtějí vzdát ani další dvě nemocnice. Ta v Karviné-Ráji argumentuje tím, že je to jeden z jejích nosných oborů. Novojičínská nemocnice, která se potýká s dluhy, pro změnu tím, že ortopedie vydělává.

Schellong: Změny pomohou kvalitě

Podle Norberta Schellonga ale zrušení lůžkových oddělení neznamená, že nemocnice v Opavě, Orlové či Novém Jičíně přestanou poskytovat ortopedickou péči.

"Náš záměr je systémový: místo šesti malých ortopedických center, která dnes mění klouby a mají nejméně 30 procent volné kapacity, zůstanou v kraji čtyři centra. Sníží se tím náklady, zvýší erudice lékařů, kteří budou operovat častěji, a tím i kvalita péče. Ale menší ortopedické zákroky, vlastně celá akutní ortopedie, v nemocnicích zůstane," říká Schellong.

Podle něj budou akutní pacienti, kterým nepostačí ošetření v ortopedické ambulanci, hospitalizováni na chirurgii.

Takový argument ale příliš neuspokojuje ředitele Slezské nemocnice v Opavě Milana Cveka. "Už teď máme v okrese mnohem méně nemocničních lůžek na počet obyvatel než v jiných regionech, navíc nám doporučují uzavření kožního oddělení a snížení lůžek na chirurgii, která se má spojit s očním oddělením. Ale kam bychom pak ty pacienty s ortopedickými problémy pokládali?"

Radní Orlové a Bílovce zvažují převedení zařízení pod město

K velkým odpůrcům změn patří i radní Orlové a Bílovce, kteří zvažují, že by požádali o převod místních nemocnic do vlastnictví měst. Také starostové Vítkovska si nepřejí zrušení tamní léčebny.

Mnozí kritikové navržených změn zpochybňují důvěryhodnost celé analýzy i týmu, který ji připravil, včetně jejího šéfa Schellonga. Hejtman Jaroslav Palas ale tvrdí, že tým odvedl profesionální práci.

Zdravotní pojišťovny zaplatí stejné peníze

Také Michalu Vojáčkovi z VZP či Janu Vomlelovi z Revírní bratrské pokladny se zdají závěry analýzy a návrhy změn smysluplné. "Předpokládám, že nás kraj přizve ke spolupráci na plánovaných změnách. Pokud se dohodneme na přesunu péče z jedné nemocnice do jiné, počítáme s tím, že budeme hradit výkony ve stejném rozsahu jako dosud," říká Vomlela.

Dnes se hejtman Jaroslav Palas dohodl s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny, že největší zdravotní pojišťovna zachová výši plateb i po optimalizaci lůžkového fondu.