Nemocnice na Ostravsku zahájily radikální lůžkovou a personální dietu

  10:08aktualizováno  10:08
Osm nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, má stamilionové dluhy. Na konci srpna chce najatý koordinátor Svatopluk Němeček předložit hotovou koncepci změn, které povedou k úsporám. Některá zařízení však šetří už teď - ruší lůžkové stanice i celá oddělení a propouštějí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen z krajských nemocnic tak letos zmizí nejméně 200 lůžek a okolo 100 zaměstnanců. Změny ale chystá i fakultní nemocnice.

Zatím největší proměnou prošla Nemocnice v Karviné-Ráji, jejíž součástí je i Orlová. "V lednu jsme měli v obou zařízeních 715 lůžek. Na konci roku budeme mít o 96 akutních lůžek méně, ale získáme navíc 30 sociálních lůžek, celkem jich tedy bude 649," líčí mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Rušení lůžek

Karviná-Ráj Nemocnice měla v lednu 715 lůžek, v prosinci bude mít 649. Postupně zruší 96 akutních lůžek, zanikají samostatná oddělení ORL a plicní. V září otevře nové oddělení sociálních služeb se 30 lůžky a ambulantní péčí. Odejít musí 46 zaměstnanců.

Krnov Nemocnice měla v lednu 634 lůžek, v prosinci bude mít 540. Zruší 94 lůžek, z toho 65 následné péče. Zavírá Odborný léčebný ústav tuberkulózních a respiračních nemocí v Ježníku, část lůžek stěhuje do města Albrechtic. Za 35 zaměstnanců, kteří odejdou, nepřijme náhradu.

Opava Z 582 lůžek jich zmizí několik desítek, zanikne kožní oddělení, zredukuje se neurologie i gynekologie. Počet zaměstnanců by se měl snížit asi o 30.

Nemocnice ruší lůžka, aby ušetřily na nákladech, především na mzdách. Karvinská nemocnice už rozdala výpověď nebo neobnovila pracovní smlouvu 46 lidem.

Zatímco Orlová přišla jen o 10 akutních lůžek na ortopedii, Karviná omezila lůžka na interně, chirurgii, plicním, očním i dětském oddělení, v červenci navíc zrušila samostatné ušní, nosní a krční oddělení - spojila ho s chirurgií. Od září sloučí také plicní s internou.

Pacienti si nestěžují, lůžek je dost

Pacienti neprotestují. "Žádné stížnosti jsme nedostali," říká Fleischerová a potvrzuje to i Hana Buryová z krajského odboru zdravotnictví. Změny totiž nijak neomezily péči poskytovanou pacientům.

"Jsem tu spokojený. Sestry jsou hodné a šikovné," chválí karvinskou nemocnici její osmašedesátiletý pacient Erich Přibyla z Horní Suché. Má potíže se sluchem. Donedávna by proto ležel na oddělení ORL. Ale to už je teď součástí chirurgie. Leží tedy ve stejné budově, jen na jiném místě. "Jsem tu poprvé, nemůžu srovnávat. Ale je asi jedno, kde stojí postel," míní muž.

Podobné změny startují i jinde. Například krnovská nemocnice letos zruší celkem 94 lůžek, především plicních a následné péče.

Slezská nemocnice v Opavě zruší do konce srpna lůžkové kožní oddělení. Odbornost dermatovenerologie ale zachová. "Kožní ambulance pojedou dál beze změn, hospitalizované pacienty pak uložíme na interně," říká mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Míst pro následnou péči na rozdíl od akutních přibývá

Nemocnice se chystá brzy zavřít i jednu ze tří lůžkových stanic gynekologicko-porodnického oddělení a do volných prostor přestěhuje na konci září okleštěnou neurologii. "V lednu měla nemocnice 582 lůžek. Do konce roku sice zrušíme několik desítek lůžek akutní péče, ale zároveň jednáme o možnosti zvýšit počet lůžek následné péče o 44," líčí Daniel Svoboda.

Ministr zdravotnictví chce snížit počet lůžek v zemi o tisíce. Mnohé nemocnice v našem kraji, hlavně soukromé, zeštíhlely už dřív, další změny teď nechystají.

Fakultní nemocnice vydělává, přesto zeštihluje

I státní fakultní nemocnice už redukovala, například před dvěma lety zrušila 146 lůžek onkologie, navíc prosperuje, přesto teď zruší dalších 54 lůžek. Do konce srpna zavře svou interní stanici D a zredukuje traumatologii i chirurgii.

"Všechny nemocnice ruší jen ta lůžka, která nejsou využitá. Změny probíhají v naprostém klidu. Věřím, že to tak i zůstane. Naším cílem není péči omezit, ale zefektivnit," ujistil Svatopluk Němeček, ředitel ostravské fakultní nemocnice a současně koordinátor krajských nemocnic.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Ivo Sklenář, legenda Lysé hory, končí. O turisty se staral 25 let

Ivo Sklenář se o turisty na Lysé hoře staral 25 let. Nyní končí.

Tak jako je Lysá hora ikonou Beskyd, byl její ikonou Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Najdete na iDNES.cz