Nemocnice na Ostravsku zahájily radikální lůžkovou a personální dietu

  10:08aktualizováno  10:08
Osm nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, má stamilionové dluhy. Na konci srpna chce najatý koordinátor Svatopluk Němeček předložit hotovou koncepci změn, které povedou k úsporám. Některá zařízení však šetří už teď - ruší lůžkové stanice i celá oddělení a propouštějí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen z krajských nemocnic tak letos zmizí nejméně 200 lůžek a okolo 100 zaměstnanců. Změny ale chystá i fakultní nemocnice.

Zatím největší proměnou prošla Nemocnice v Karviné-Ráji, jejíž součástí je i Orlová. "V lednu jsme měli v obou zařízeních 715 lůžek. Na konci roku budeme mít o 96 akutních lůžek méně, ale získáme navíc 30 sociálních lůžek, celkem jich tedy bude 649," líčí mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Rušení lůžek

Karviná-Ráj Nemocnice měla v lednu 715 lůžek, v prosinci bude mít 649. Postupně zruší 96 akutních lůžek, zanikají samostatná oddělení ORL a plicní. V září otevře nové oddělení sociálních služeb se 30 lůžky a ambulantní péčí. Odejít musí 46 zaměstnanců.

Krnov Nemocnice měla v lednu 634 lůžek, v prosinci bude mít 540. Zruší 94 lůžek, z toho 65 následné péče. Zavírá Odborný léčebný ústav tuberkulózních a respiračních nemocí v Ježníku, část lůžek stěhuje do města Albrechtic. Za 35 zaměstnanců, kteří odejdou, nepřijme náhradu.

Opava Z 582 lůžek jich zmizí několik desítek, zanikne kožní oddělení, zredukuje se neurologie i gynekologie. Počet zaměstnanců by se měl snížit asi o 30.

Nemocnice ruší lůžka, aby ušetřily na nákladech, především na mzdách. Karvinská nemocnice už rozdala výpověď nebo neobnovila pracovní smlouvu 46 lidem.

Zatímco Orlová přišla jen o 10 akutních lůžek na ortopedii, Karviná omezila lůžka na interně, chirurgii, plicním, očním i dětském oddělení, v červenci navíc zrušila samostatné ušní, nosní a krční oddělení - spojila ho s chirurgií. Od září sloučí také plicní s internou.

Pacienti si nestěžují, lůžek je dost

Pacienti neprotestují. "Žádné stížnosti jsme nedostali," říká Fleischerová a potvrzuje to i Hana Buryová z krajského odboru zdravotnictví. Změny totiž nijak neomezily péči poskytovanou pacientům.

"Jsem tu spokojený. Sestry jsou hodné a šikovné," chválí karvinskou nemocnici její osmašedesátiletý pacient Erich Přibyla z Horní Suché. Má potíže se sluchem. Donedávna by proto ležel na oddělení ORL. Ale to už je teď součástí chirurgie. Leží tedy ve stejné budově, jen na jiném místě. "Jsem tu poprvé, nemůžu srovnávat. Ale je asi jedno, kde stojí postel," míní muž.

Podobné změny startují i jinde. Například krnovská nemocnice letos zruší celkem 94 lůžek, především plicních a následné péče.

Slezská nemocnice v Opavě zruší do konce srpna lůžkové kožní oddělení. Odbornost dermatovenerologie ale zachová. "Kožní ambulance pojedou dál beze změn, hospitalizované pacienty pak uložíme na interně," říká mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Míst pro následnou péči na rozdíl od akutních přibývá

Nemocnice se chystá brzy zavřít i jednu ze tří lůžkových stanic gynekologicko-porodnického oddělení a do volných prostor přestěhuje na konci září okleštěnou neurologii. "V lednu měla nemocnice 582 lůžek. Do konce roku sice zrušíme několik desítek lůžek akutní péče, ale zároveň jednáme o možnosti zvýšit počet lůžek následné péče o 44," líčí Daniel Svoboda.

Ministr zdravotnictví chce snížit počet lůžek v zemi o tisíce. Mnohé nemocnice v našem kraji, hlavně soukromé, zeštíhlely už dřív, další změny teď nechystají.

Fakultní nemocnice vydělává, přesto zeštihluje

I státní fakultní nemocnice už redukovala, například před dvěma lety zrušila 146 lůžek onkologie, navíc prosperuje, přesto teď zruší dalších 54 lůžek. Do konce srpna zavře svou interní stanici D a zredukuje traumatologii i chirurgii.

"Všechny nemocnice ruší jen ta lůžka, která nejsou využitá. Změny probíhají v naprostém klidu. Věřím, že to tak i zůstane. Naším cílem není péči omezit, ale zefektivnit," ujistil Svatopluk Němeček, ředitel ostravské fakultní nemocnice a současně koordinátor krajských nemocnic.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Architektura Jubilejní kolonie doposud poutá pozornost, říká památkář

Jubilejní kolonie v současnosti.

Devadesát let. V lidském měřítku požehnaný věk, ale pro Jubilejní kolonii v ostravské městské části Hrabůvka to znamená...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz