Orlovská nemocnice prodělává. Kvůli přesunu lůžek budou lidé protestovat

  8:59aktualizováno  8:59
V roce 2010 organizoval tehdejší radní Orlové Tomáš Kuča petici za zachování tamní nemocnice. Teď řeší totéž jeho syn – starosta. Podobně jako tehdy chce kraj stěhovat prodělečná akutní lůžka do Karviné-Ráje. Lidé nesouhlasí. Ve středu budou ve městě demonstrovat za záchranu nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Vnímáme to stále stejně. Nemocnice je základ každého města,“ říká starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

„Místní nemocnice už prošla řadou změn i redukcí lůžek. Je tam stabilizovaný tým. A dosud nikdo nesdělil, že prodělává. Jde o součást karvinské nemocnice. Patří kraji a ten rozhodne o jejím osudu. Ale měli nás předem informovat, což se nestalo. Proto jsme teď požádali hejtmana i jeho náměstka pro zdravotnictví o společné jednání. Zatím totiž nemáme žádné oficiální informace,“ dodal naštvaně starosta.

To vadí i zdravotníkům. „Nic nevíme. Prý sloučí naši a karvinskou internu, ale bez ní se neobejde chirurgie ani ortopedie. Proto podepisujeme petici za zachování akutních lůžek v Orlové a ve středu budeme demonstrovat,“ říká zdravotní sestra z ortopedického oddělení, které se má také stěhovat do Karviné.

„Nikdo tam nechce. Máme dvě oddělení a JIP. V Karviné pro nás nejsou podmínky, není tam ani dostatek operačních sálů. Jestli se oddělení přestěhuje, hodně lidí si najde práci jinde,“ míní zdravotnice.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO) říká, že kraj se nemocnici v Orlové snaží zachránit.

„Všechny nemocnice řeší dva velké problémy: personální a ekonomický. Orlová loni prodělala 30 milionů a letos to bude asi ještě víc. Pokud ji nechceme za dva tři roky úplně zavřít, změny jsou nevyhnutelné. Sloučíme interní a chirurgická oddělení tak, že lůžka budou jen v Karviné. Přestěhujeme tam i celou ortopedii. Pro pacienty se toho ale moc nezmění: v Orlové zůstanou všechny ambulance. Internista i chirurg budou dostupní nonstop,“ argumentuje Gebauer.

Sestry dostanou 100 tisíc korun

Senátor Radek Sušil (ČSSD), který pracuje jako lékař v karvinské nemocnici a dříve byl i jejím náměstkem pro léčebnou péči, postoje Orlovanů chápe. I on si ale myslí, že nazrál čas situaci řešit. „Je dobře, že politici našli odvahu o tom mluvit. Kraj musí říci, jakou síť nemocnic chce a kolik je do ní ochotný investovat. V našem regionu je nemocniční síť velkorysá a hustota na Karvinsku obrovská,“ řekl Sušil.

Podotkl ale, že pro ortopedii nejsou v Karviné kapacity. Vhodnější se mu zdá přesun do Havířova. Kraj má ale plány, jak situaci vyřešit.

„Nejdříve musíme jednat s lékaři a sestrami z Orlové. Zeptáme se na ochotu přejít do Karviné. Sestrám nabídneme stabilizační příplatek: padesát tisíc korun po přestupu a dalších padesát tisíc po třech letech. V září uvidíme, jak situace vypadá. Pokud většina zdravotníků přejde do Karviné, v říjnu či listopadu začne stěhování a také rekonstrukce operačních sálů,“ líčí Gebauer s tím, že vzniknou dva nové. Jeden na očním oddělení. Ortopedům a chirurgům pak budou sloužit čtyři sály.

Se záměrem kraje souhlasí i Jiří Matěj, ředitel nemocnic v Karviné-Ráji a Orlové. „Pro obě pracoviště to bude jen dobře. Obě se potýkají s nedostatkem personálu a jsou od sebe vzdálená jen čtrnáct kilometrů.“

Nemocnice v Orlové se má změnit v zařízení následné péče. Zdravotní pojišťovny asi nebudou proti.

„O záměru kraje přesunout akutní oddělení z Orlové jinam už jednáme. Jsme připraveni nasmlouvat rozšíření následné péče, pokud ale dojde k redukci jiných lůžek,“ nastínil šéf ostravské Všeobecné zdravotní pojišťovny Aleš Zbožínek.

Petice už vznikla i v Bílovci

Kraj chystá změny i v dalších svých nemocnicích a velké rozhořčení kvůli tomu panuje i v Bílovci. Místním vadí záměr zrušit lůžkovou internu a chirurgickou péči zredukovat na jednodenní zákroky.

Politici si stěžují, že to kraj předem neprojednal s nimi ani s vedením nemocnice a že vycházel ze starých údajů z doby, kdy měla nemocnice ekonomické potíže. Lidé sepsali petici za zachování stávající péče, kterou po získání tisíce podpisů předají zastupitelům kraje.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.



Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...



Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Najdete na iDNES.cz