Ani tři operace ženu nezachránily, jejím příjmem i prvním zákrokem se nyní zabývá soud. (Ilustrační foto)

Ani tři operace ženu nezachránily, jejím příjmem i prvním zákrokem se nyní zabývá soud. (Ilustrační foto) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Žena se zácpou v nemocnici zemřela. U soudu se zpovídají dva lékaři

  • 90
Soud začal rozplétat příčiny smrti pacientky ve frýdecko-místecké nemocnice. Obžaloba viní dva lékaře. Jeden podle ní zanedbal péči o pacientku, druhý údajně zvolil špatný operační postup. Pochybení oba odmítají, líčení pokračuje v lednu.

Bolest není menší ani po více než třech letech. Když Pavel Olšovský popisuje, jak jeho maminka nečekaně a za podivných okolností zemřela, stěží zadržuje pláč.

Z její smrti viní chirurgy frýdeckomístecké nemocnice Viktora Hladíka a Petra Tancera. Také policie lékaře obvinila a případ nyní projednává okresní soud.

Co se v osudném březnu 2010 stalo? Čtyřiasedmdesátiletá Libuše Olšovská měla odpoledne neustupující bolesti břicha. Skončila na oddělení chirurgie. "Doktor Hladík, který sloužil, mi řekl, že diagnostikovali zácpu a že maminka určitě není v ohrožení života," vzpomíná Olšovský.

Silný opiát pacientku utlumil, skryl tak příčinu bolestí

Když maminku navštívil, tak jen sténala. "Stěžovala si, že první klystýr byl brutální, že křičela na celou nemocnici," dodává.

Celkem dostala tři klystýry. V noci žena zoufale telefonovala. "Volala, že má hrozné bolesti a určitě umírá. Jenže místo toho, aby ji vyšetřili, tak dostala velmi silný opiát. Tím ji utlumili. Lékař vše řešil přes telefon," zlobí se.

Teprve ráno zjistili, že stav pacientky je kritický - měla perforované střevo, zřejmě po klystýru, a otravu krve. Ženu operoval Petr Tancer. "Zvolil špatný postup. Měl udělat boční vývod ze střeva, místo toho postižené místo jen zašil, což se zanítilo," tvrdí Olšovský.

"Odpoledne, tedy necelý den po hospitalizaci, pak lékař z oddělení ARO konstatoval, že maminčin stav je kritický, až beznadějný. Byl to neuvěřitelně strašný šok," dodal.

Klient zvolil šetrný a moderní postup, argumentuje obhájce

Žena ještě necelé tři měsíce bojovala o život, operovali ji ještě dvakrát. Vše marné. Z nemocnice se už nedostala, v květnu zemřela.

Na postup lékařů byly vypracovány tři posudky - nejtvrdší byl znalec pracující pro policejní vyšetřovatele, který odhalil celkem šest pochybení. Nejmírnější byl posudek České lékařské komory. Ta seznala jednu chybu.

Lékařům, kteří stále v nemocnici pracují, hrozí přinejmenším zákaz činnosti, případně i vězení.

Vinu však odmítají. "Můj mandant nepochybil, což potvrzují i lékařské kapacity z oboru břišní chirurgie. Zvolil šetrný a moderní postup, nový trend, který znalec neakceptoval," uvedl Tancerův obhájce Petr Poloček.

Nejde nám o pomstu, říká syn zemřelé ženy

"Je to poměrně stresující věc. Jsme obviňováni z toho, že se vlastně nestaráme o pacienty, přitom opravdu člověk dělá první poslední," uvedl obžalovaný Hladík České televizi.

Olšovský s bratrem a sestrou se ve dvou řízeních domáhají i finančního odškodnění. V prvním na ochranu osobnosti zatím neuspěli, ve druhém dosud nebylo rozhodnuto.

Olšovský zdůrazňuje, že mu nejde o pomstu. "Maminka nám pořád strašně chybí. Nyní cítíme určité zadostiučinění, že se začínají odhalovat pochybení, která vedla k její nečekané smrti. Přeci není možné, aby člověk do nemocnice přijel se zácpou a na druhý den byl na pokraji smrti. To je šílené," doplnil. Soud pokračuje v lednu.