V Havířově navlékli zdravotníky do skafandrů, ochrání je před cholerou

  10:55aktualizováno  10:55
Havířovská nemocnice pořídila nové vybavení pro případ, že by personál musel pečovat o pacienta s vysoce nakažlivou chorobou. Za skafandry a kukly dala 150 tisíc korun. Nový biobox může sloužit k izolaci člověka s ebolou, cholerou či jinou smrtící nemocí.

Speciální obleky, které získala havířovská nemocnice, musí být řádně utěsněné. Třeba izolepou. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejdřív se soukali do šedých skafandrů. Pak si obuli gumové holínky a nasadili dvoje rukavice. Vše utěsnili pomocí zipů i lepicí pásky, aby nezůstala ani skulinka, kterou by mohly k tělu proniknout nebezpečné viry či bakterie. Nakonec přišla na řadu ochrana hlavy.

Fotogalerie

Zatímco zdravotní sestry z centrálního příjmu si nasadily ústenku a ochranné brýle nebo masku z průhledného plastu, primáři infekčního oddělení Ivo Mifkovi pomohli ostatní nasadit přetlakovou kuklu s filtrem a ventilační jednotkou.

Když skončili, vypadali spíš jako herci z nějakého sci-fi filmu než zdravotníci. Byli však připravení vyrazit do ostré akce - za pacientem s vysoce nakažlivou a smrtelně nebezpečnou chorobou. Naštěstí nemuseli.

„Jde o první školení zdravotníků, u nichž se předpokládá, že se budou muset starat o pacienty s nebezpečnou nakažlivou nemocí. Pro tyto účely je k dispozici náš nový biobox. Od teď je funkční,“ řekla Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči nemocnice v Havířově.

„Doufám, že je nikdy nebudeme potřebovat“

Neobvyklého školení se v pondělí účastnily i ošetřovatelky a sanitářky. „Nebojte se, že bychom vás posílali do bioboxu nebo k nebezpečnému pacientovi. Vy jste tu proto, abyste se naučily pomáhat sestrám s oblékáním a kontrolou. Uznáte, že samy to nezvládnou,“ uklidnila je Tydlačková.

„Bylo v tom horko a dusno, ale dalo se normálně hýbat,“ ulevilo se zdravotní sestře Miladě Chalupové Lukášové, když se skafandru konečně zbavila.

Zdravotnice jsou ale za nové oblečky i školení vděčné. „Kvůli pacientům doufám, že je nikdy nebudeme potřebovat, ale pokud ano, pak je dobře, že máme něco, co ochrání nejen nás. Každá máme své rodiny a nechceme je ohrozit,“ vysvětlila sestra z infekčního oddělení Žaneta Juroková.

„Zatím jsme používaly jen různé ochranné pláště, včetně speciálního pogumovaného pro péči o pacienty se svrabem, a k tomu ústenky nebo filtry určené k péči o pacienty s prasečí chřipkou. Teď k tomu přibyly skafandry. S žádným vysoce nebezpečným pacientem, u kterého bychom je využily, jsem se zatím nesetkala, ale kdykoli se to může stát,“ dodala.

S nápadem zřídit v Havířově biobox přišel primář infekčního oddělení Ivo Mifek.

„Když se chystala přestavba infekčního pavilonu, mysleli jsme i na to, že by tu měl být prostor pro izolaci pacientů s nebezpečnou nákazou. Nejde jen o ebolu nebo třeba SARS. S takovými případy bychom se prakticky ani neměli setkat. Ale může sem kdykoli přijít pacient s otevřenou formou tuberkulózy nebo třeba cholerou,“ míní.

Skafandry musí pořídit všechny špitály

O tom, zda jde o nebezpečného pacienta, kdy je nutná nejvyšší forma ochrany, bude rozhodovat epidemiolog z krajské hygienické stanice.

„Víme, kam máme volat v případě podezření. Sloužící epidemiolog přijede a rozhodne o dalším postupu. Pacient s nebezpečnou nákazou ale bude v našem bioboxu izolovaný jen nezbytně nutnou dobu. Dostane základní péči a pak ho sanitka odveze do Prahy na Bulovku, kde je specializované centrum,“ dodal primář Mifek.

Za ochranné pomůcky pro osmnáct zdravotníků a čtyři přetlakové kukly zaplatí nemocnice přes 150 tisíc korun. Jeden set s ochrannými oděvy a obuví pro tři lidi stojí kolem pěti tisíc korun, jedna přetlaková kukla asi 30 tisíc. Podle evropské směrnice si musí podobné vybavení pořídit všechny nemocnice. Skafandry bez přetlakových kukel mají mít také praktičtí lékaři.

Většina z nich se tomu zatím brání. Některé nemocnice už zčásti vybavené jsou. Ty, jejichž zřizovatelem je kraj, se musí vybavit do konce září. „Zaplatí to ze svého rozpočtu, ale kraj zvažuje možnost spolupodílet se na nákladech,“ říká šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Kolony v centru Ostravy skončí, ŘSD otevře most přes Ostravici

Na snímku ze 14. března je ostravský tramvajový most křižující Rudnou ulici s...

Už jen do konce tohoto týdne budou trápit řidiče v centru Ostravy a na pomezí Hrabové a Vratimova kolony, způsobené...

Ostravské stopy: Sýkorův most je sítem do velkého města, míní Koneval

Vstup do velkého města Vítězslavu Konevalovi symbolizuje Sýkorův most.

Jako digitální grafik by si Vítězslav Koneval pro svou práci vybral ke zpracování ostravský motiv: most Miloše Sýkory....

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

Najdete na iDNES.cz