Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Posty ředitele či primáře nelákají, zájemců o ně je málo

  • 15
Nemocnicím v Moravskoslezském kraji nechybí jen řadoví lékaři, některé už obtížně hledají i primáře či ředitele. Důvodů je víc. Patří k nim i velká zodpovědnost za neadekvátní plat. „Doby, kdy se na taková místa hrnuly zástupy zájemců, jsou dávno pryč,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Už jen tři týdny stráví 47letý Petr Kovařík ve funkci ředitele skupiny nemocnic na Karvinsku, které patří Moravskoslezskému kraji. Pak odejde.

„Rezignoval jsem k poslednímu červnu. Z osobních důvodů. Konkrétnější být nechci. Myslím, že každý manažer by měl nejpozději po sedmi letech změnit působiště, aby nezakrněl,“ říká ekonom.

Před šesti lety začal řídit nemocnici v Karviné-Ráji, jejíž součástí je pobočka v Orlové. Předloni dostal na starost ještě nemocnici v Havířově.

„Je schopný manažer. Dotáhl do konce řadu velkých investic i personální propojení dvou našich nemocnic,“ chválí ho náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

O to víc jeho náhlý odchod zaskočil i jeho nejbližší spolupracovníky.

„Přiznám se, že mě to velmi překvapilo. Důvod neznám. Jsme teď jen zvědaví, kdo ho vystřídá. Snad někdo, kdo zajistí kontinuitu fungování obou nemocnic. Ale zatím nevím o tom, že by se chtěl hlásil někdo zevnitř nemocnice,“ říká náměstek pro léčebnou péči Radek Sušil.

On sám zájem nemá. „Mám už teď práce nad hlavu jako lékař, náměstek ředitele a senátor,“ vysvětluje Sušil s tím, že pro nemocnici v Karviné-Ráji, která je na konci kraje i země, stále obtížněji shání nejen lékaře, ale i primáře.

Na výběrové řízení se nikdo nepřihlásil

„Například na post primáře interního oddělení je vypsáno opakované výběrové řízení. Poprvé se totiž nepřihlásil nikdo. Oddělení zatím vede pověřený zástupce, ale ten se na místo primáře z osobních důvodů hlásit nechce,“ líčí Sušil.

Náměstek hejtmana přiznává, že situace je složitá. Na post ředitele skupiny karvinských nemocnic zatím kraj nemá žádnou přihlášku.

„Nějací zájemci jsou, sami nás předběžně oslovili. Proto věřím, že se nakonec někdo z nich určitě přihlásí. Čas mají do 15. června a praxe je taková, že to všichni nechávají na poslední chvíli,“ říká Martinek. „Ale pravda je, že doby, kdy se na místa primářů nebo ředitelů hrnuly zástupy zájemců, jsou dávno pryč. V obou případech totiž platí, že mají velkou manažerskou odpovědnost a ne vždy adekvátní plat.“

A právě nepoměr mezi platem na jedné straně a mnoha povinnostmi i příliš velkou odpovědností na straně druhé je jedním z důvodů, proč se odborníci neperou ani o post ředitele Městské nemocnice Ostrava.

Důvodem je i nízký plat

Když krajské město vypsalo výběrové řízení začátkem letošního roku, přihlásili se kromě dočasně pověřeného ředitele Josefa Grochola jen dva lidé. To se radním zdálo málo. Proto výběrové řízení zrušili a vypsali nové. Oslovili odborníky, najali personální agenturu.

„Víc času, větší publicita... To vše se nám vyplatilo. Tentokrát se přihlásilo 12 zájemců,“ říká náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek. Do druhého kola výběrového řízení postupuje sedm lidí, které vybrala komise.

Jeden z uchazečů však MF DNES přiznal, že se sice přihlásil, ale nakonec na konkurz vůbec nešel. Důvod? Příliš nízký plat. „Je přece poněkud zvláštní, když primář bere například 150 tisíc korun hrubého měsíčně a ředitel tak velké nemocnice jen 70 až 80 tisíc korun,“ míní.

Náměstek Mariánek přiznal, že ze stejného důvodu se nakonec do výběrového řízení nepřihlásilo několik zájemců, kteří o tom uvažovali.

„Mluvil jsem o tom s několika lidmi. Uváděli stejný argument. Mrzí mě to. O některé odborníky bych velmi stál, ale nedá se s tím nic moc dělat. Městská nemocnice je příspěvkovou organizací, jejíž platy se řídí tabulkami. K těm ale patří i roční odměna a já navrhnu ve vedení města její zvýšení,“ dodal Mariánek s tím, že najatá personální agentura právě dnes provede předvýběr a komise pro výběr ředitele zasedne ve čtvrtek 16. června.

Zkušení i méně zkušení uchazeči

Mezi uchazeči jsou lidé, kteří ještě nemocnici neřídili, například Ladislav Valošek. Ale i lidé, kteří už šéfovali několika nemocnicím v Česku i zahraničí, například bývalý náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Veverka, který řídil nemocnice v Bruntále, Zlíně i na Haiti.

K zájemcům o post ředitele ostravské nemocnice patří i Petr Kovařík, který dobrovolně opouští ředitelské křeslo na Karvinsku, kde má větší plat, než nabízí Ostrava.

„Chci to zkusit. Je to pro mě výzva. A rád projdu assessment centrem, do kterého nás na středu pozvala personální agentura. Nikdy jsem to nezažil, ale vím, že nás společně zavřou na celý den do místnosti, kde budeme plnit různé úkoly. A zástupci agentury i města nás při tom budou pozorovat a posuzovat,“ líčí Kovařík, který je přesvědčený, že městské nemocnici má co nabídnout. „Z krajských nemocnic máme nejlépe zmáknuté sdružené nákupy, výběrová řízení i e-aukce, tedy to, s čím měla ostravská nemocnice problémy. K nám se chodí odjinud učit obchodovat,“ nastínil.