Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice zatím léčí i drahé pacienty, peníze ale docházejí

  8:00aktualizováno  8:00
Některé nemocnice v zemi už nyní vyčerpaly limity peněz od zdravotních pojišťoven na léčbu rakoviny či jiných "drahých" chorob. Lékaři v Moravskoslezském kraji zatím žádné pacienty neodmítají, ale obávají se konce roku.
Primáři a ředitelé některých nemocnic přiznávají, že se obávají konce roku, kdy by jim mohly dojít peníze na nákladnější léčbu. Ilustrační foto.

Primáři a ředitelé některých nemocnic přiznávají, že se obávají konce roku, kdy by jim mohly dojít peníze na nákladnější léčbu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Padesátiletá paní Drahomíra z Ostravy žije už pár dní ve strachu. Nahmatala si v prsu bulku a bojí se rakoviny. Tato nemoc už se totiž v její rodině vyskytla.

"Objednala jsem se k lékaři a stále si opakuji, že to nic nebude, ale kdyby ano, tak mi přece pomůže moderní léčba," svěřila se žena. "Jenže teď mám strach i z toho, že mi moderní lék nikdo nedá, protože nemocnicím chybí peníze."

Některé nemocnice v zemi už teď, čtyři měsíce před koncem roku, vyčerpaly letošní limity peněz od zdravotních pojišťoven určené na drahou léčbu - především rakoviny a roztroušené sklerózy, ale i jiných vážných chorob.

Například pacientce s rakovinou prsu právě z toho důvodu odmítla jedna z pražských nemocnic nasadit Herceptin, lék, který při včasné léčbě zachrání každou druhou ženu.

Argumentem pro lékaře bylo zjištění, že pacientka má další nádor v mozku. Nemocná žena se ale odmítla vzdát - šla do jiné nemocnice a tam jí lék nasadili.

Budou pacienti cestovat mezi nemocnicemi?

Znamená to, že cestování mezi nemocnicemi čeká i pacienty v Moravskoslezském kraji? Zdá se, že ne. Alespoň zatím...

Nejdražší léky mohou obvykle pacienti získat jen ve specializovaných centrech. Pokud jde o léčbu rakoviny, fungují v Moravskoslezském kraji dvě komplexní onkologická centra -v Novém Jičíně a ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Lékaři obou zdravotnických zařízení shodně tvrdí, že zatím žádné pacienty kvůli nedostatku peněz neodmítají amoderní léčbu jim neupírají. Ale přiznávají, že situace není jednoduchá. Nikdo proto netuší, co bude dál.

"Bohudíky, zatím jsme nemuseli nikoho odmítnout a nestalo se, že bychom pro někoho neměli potřebné léky. Ale nemůžu vyloučit, že k takové situaci dojde koncem roku," řekl včera přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl.

Přestože před pár týdny se vyostřil spor mezi nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou kvůli úhradě léčby na unikátním ozařovacím přístroji, kybernetickém noži, teď je situace jiná.

Peněz je stejně, ale pacientů více

Nemocnice má relativně dost peněz od VZP, a to na kybernůž i drahé léky, ale má příliš nízké limity od oborových zdravotních pojišťoven.

"Oborové pojišťovny nám pro letošní rok nasmlouvaly stejný objem péče jako loni. Ale protože už nyní máme v péči tolik nových pacientů jako za celý loňský rok, je jasné, že peníze nám stačit nebudou," vysvětluje Feltl.

Mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný připustil, že problémy už začaly.

"Je pravda, že peníze od pojišťoven nestačí na léčbu všech pacientů. Neodkládáme žádné operace, ale potíže máme s drahými léky především na onkologické a oční klinice. Nemocní to zatím nepociťují."

"Nebudeme pacientům lhát. Pokud jejich pojišťovna léčbu nezaplatí, řekneme jim to, aby mohli zvážit, co dál," slibuje David Feltl za ostravské komplexní onkologické centrum.

Kdo nechce dlouho čekat, odchází jinam

"My máme s pacienty korektní vztahy a chceme si je zachovat. Férový přístup se nám osvědčil, ať jsou situace jakkoli nepříjemné," dodal.

Ani komplexní onkologické centrum v Novém Jičíně zatím žádné pacienty neodmítá. Ale někteří nemocní už občas odcházejí za léčbou jinam sami - vadím jim totiž prodlužující se čekací doby na některé onkologické operace.

Podle lékaře Miroslava Kobsy, náměstka ředitele pro léčebnou péči v Novém Jičíně, by se měl onkologický pacient podrobit operaci za dva až tři týdny od stanovení diagnózy, pokud nehrozí komplikace a není nutný zákrok akutní.

Pacienti musí déle čekat například na operace břicha

V Novém Jičíně ale nyní někteří pacienti čekají čtyři až pět 5 týdnů. Není to však kvůli penězům.

Příští rok bude hůř, míní ředitel nemocnice

"Situace nás mrzí, souvisí s enormním zájmem pacientů a omezenou kapacitou operačních sálů, chirurgů i anesteziologů," vysvětluje Miroslav Kobsa.

Delší čekací doby se týkají především pacientů se zhoubnými nádory v dutině břišní. "My je o situaci informujeme. Záleží na nich, jestli počkají, nebo odejdou jinam," dodal lékař.

Ředitelé dalších nemocnic v kraji shodně tvrdí, že péči o pacienty neomezují, ale také jednají s pojišťovnami o limitech peněz.

"Například naše oční centrum smí letos kvůli nižším limitům operovat méně šedých zákalů než loni, prodlužují se tak čekací lhůty. A příští rok bude ještě hůř," říká ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka.

Řekl už vám někdy lékař, že zvolí méně nákladnější léčbu nebo si počkáte na zákrok, protože musí šetřit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 61
Ano 29Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

Ohrozili profesní čest, komentují policisté fotografii kolegů s Kajínkem

Ze seriálu Já, Kajínek

Fotografie tří policistů s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem nenachází pochopení u jejich kolegů, ani u veřejnosti....

Jobs Contact
FRÉZAŘ CNC STROJŮ (21.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz