Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice zatím léčí i drahé pacienty, peníze ale docházejí

  8:00aktualizováno  8:00
Některé nemocnice v zemi už nyní vyčerpaly limity peněz od zdravotních pojišťoven na léčbu rakoviny či jiných "drahých" chorob. Lékaři v Moravskoslezském kraji zatím žádné pacienty neodmítají, ale obávají se konce roku.
Primáři a ředitelé některých nemocnic přiznávají, že se obávají konce roku, kdy by jim mohly dojít peníze na nákladnější léčbu. Ilustrační foto.

Primáři a ředitelé některých nemocnic přiznávají, že se obávají konce roku, kdy by jim mohly dojít peníze na nákladnější léčbu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Padesátiletá paní Drahomíra z Ostravy žije už pár dní ve strachu. Nahmatala si v prsu bulku a bojí se rakoviny. Tato nemoc už se totiž v její rodině vyskytla.

"Objednala jsem se k lékaři a stále si opakuji, že to nic nebude, ale kdyby ano, tak mi přece pomůže moderní léčba," svěřila se žena. "Jenže teď mám strach i z toho, že mi moderní lék nikdo nedá, protože nemocnicím chybí peníze."

Některé nemocnice v zemi už teď, čtyři měsíce před koncem roku, vyčerpaly letošní limity peněz od zdravotních pojišťoven určené na drahou léčbu - především rakoviny a roztroušené sklerózy, ale i jiných vážných chorob.

Například pacientce s rakovinou prsu právě z toho důvodu odmítla jedna z pražských nemocnic nasadit Herceptin, lék, který při včasné léčbě zachrání každou druhou ženu.

Argumentem pro lékaře bylo zjištění, že pacientka má další nádor v mozku. Nemocná žena se ale odmítla vzdát - šla do jiné nemocnice a tam jí lék nasadili.

Budou pacienti cestovat mezi nemocnicemi?

Znamená to, že cestování mezi nemocnicemi čeká i pacienty v Moravskoslezském kraji? Zdá se, že ne. Alespoň zatím...

Nejdražší léky mohou obvykle pacienti získat jen ve specializovaných centrech. Pokud jde o léčbu rakoviny, fungují v Moravskoslezském kraji dvě komplexní onkologická centra -v Novém Jičíně a ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Lékaři obou zdravotnických zařízení shodně tvrdí, že zatím žádné pacienty kvůli nedostatku peněz neodmítají amoderní léčbu jim neupírají. Ale přiznávají, že situace není jednoduchá. Nikdo proto netuší, co bude dál.

"Bohudíky, zatím jsme nemuseli nikoho odmítnout a nestalo se, že bychom pro někoho neměli potřebné léky. Ale nemůžu vyloučit, že k takové situaci dojde koncem roku," řekl včera přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl.

Přestože před pár týdny se vyostřil spor mezi nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou kvůli úhradě léčby na unikátním ozařovacím přístroji, kybernetickém noži, teď je situace jiná.

Peněz je stejně, ale pacientů více

Nemocnice má relativně dost peněz od VZP, a to na kybernůž i drahé léky, ale má příliš nízké limity od oborových zdravotních pojišťoven.

"Oborové pojišťovny nám pro letošní rok nasmlouvaly stejný objem péče jako loni. Ale protože už nyní máme v péči tolik nových pacientů jako za celý loňský rok, je jasné, že peníze nám stačit nebudou," vysvětluje Feltl.

Mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný připustil, že problémy už začaly.

"Je pravda, že peníze od pojišťoven nestačí na léčbu všech pacientů. Neodkládáme žádné operace, ale potíže máme s drahými léky především na onkologické a oční klinice. Nemocní to zatím nepociťují."

"Nebudeme pacientům lhát. Pokud jejich pojišťovna léčbu nezaplatí, řekneme jim to, aby mohli zvážit, co dál," slibuje David Feltl za ostravské komplexní onkologické centrum.

Kdo nechce dlouho čekat, odchází jinam

"My máme s pacienty korektní vztahy a chceme si je zachovat. Férový přístup se nám osvědčil, ať jsou situace jakkoli nepříjemné," dodal.

Ani komplexní onkologické centrum v Novém Jičíně zatím žádné pacienty neodmítá. Ale někteří nemocní už občas odcházejí za léčbou jinam sami - vadím jim totiž prodlužující se čekací doby na některé onkologické operace.

Podle lékaře Miroslava Kobsy, náměstka ředitele pro léčebnou péči v Novém Jičíně, by se měl onkologický pacient podrobit operaci za dva až tři týdny od stanovení diagnózy, pokud nehrozí komplikace a není nutný zákrok akutní.

Pacienti musí déle čekat například na operace břicha

V Novém Jičíně ale nyní někteří pacienti čekají čtyři až pět 5 týdnů. Není to však kvůli penězům.

Příští rok bude hůř, míní ředitel nemocnice

"Situace nás mrzí, souvisí s enormním zájmem pacientů a omezenou kapacitou operačních sálů, chirurgů i anesteziologů," vysvětluje Miroslav Kobsa.

Delší čekací doby se týkají především pacientů se zhoubnými nádory v dutině břišní. "My je o situaci informujeme. Záleží na nich, jestli počkají, nebo odejdou jinam," dodal lékař.

Ředitelé dalších nemocnic v kraji shodně tvrdí, že péči o pacienty neomezují, ale také jednají s pojišťovnami o limitech peněz.

"Například naše oční centrum smí letos kvůli nižším limitům operovat méně šedých zákalů než loni, prodlužují se tak čekací lhůty. A příští rok bude ještě hůř," říká ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka.

Řekl už vám někdy lékař, že zvolí méně nákladnější léčbu nebo si počkáte na zákrok, protože musí šetřit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 61
Ano 29


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

„Staré“ OKD už vyplatilo většinu svých věřitelů. U zbylých se čeká

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Už jen sporné závazky a peníze věřitelům, kteří nesdělili svá čísla účtů, zbývají vyplatit společnosti Správa...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Najdete na iDNES.cz