Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Městské nemocnici v Ostravě chybí lékaři. Odcházejí za lepším

  • 5
Chyby odhalené auditory, trestní oznámení, kauza Dědic, petice odborů, častá změna ředitele... Turbulence, které zažívá Městská nemocnice Ostrava, jsou jedním z důvodů, proč jí chybí lékaři. Dalším mohou být zanedbané investice. Radní i šéf nemocnice slibují, že to změní.

Jak je na tom naše nemocnice? Proč v létě rezignoval ředitel? Kdy bude nové výběrové řízení? A co bude s projektem výstavby centrálních operačních sálů?

Přes dvě hodiny řešili ve středu ostravští zastupitelé minulost, současnost i budoucnost nemocnice, která patří městu a nezažívá zrovna své nejlepší období.

Radní města i Josef Grochol, který je dočasně (od srpna nejméně do jara) pověřený řízením Městské nemocnice Ostrava, přiznali, že zařízení má problémy. Ale ujišťovali, že dělají vše pro to, aby se zaměstnanci konečně dočkali klidu ke své práci i perspektivní budoucnosti.

„Ekonomicky je na tom nemocnice dobře, za pololetí má zisk 26 milionů,“ líčil Grochol. „Před námi jsou ale těžší měsíce včetně ztrátového prosince, takže budeme rádi, když skončíme s nulou,“ reagoval na poznámku jednoho ze zastupitelů, že mu za vyšší zisk zatleskají.

Grochol, který původně přišel do nemocnice jako ekonomický náměstek (dřív pracoval například jako regionální ředitel T-Mobile CZ nebo finanční ředitel VOKD), sice nastínil, že díky úsporám nákladů se ziskem skutečně počítá, ale rovnou dodal, že ho míní celý utratit: za polovinu koupí techniku, druhou rozdělí zaměstnancům v odměnách. A vysvětloval i důvody.

„Lidé jsou to nejcennější, co nemocnice má, a nám chybí nebo brzy bude chybět asi dvacet lékařů. Někteří odešli, někteří se chystají. Někteří z těch, kteří měli v létě nastoupit, si to rozmysleli a šli jinam. Jedním z důvodů byla i rozjitřená situace v souvislosti s peticí odborů a odchodem ředitele,“ líčí Grochol.

V nemocnici se zastavil čas

Upozornil, že důvodů, proč nemocnici nejvíc chybí internisté a anesteziologové, ale brzy mohou chybět další lékaři, je víc. Například vyšší platy v okolních nemocnicích. A varoval i před hrozícím odlivem lékařů na Slovensko, kde se má od ledna zvýšit základní plat lékaře až na dvojnásobek toho, co nyní bere většina lékařů v našem regionu.

Zájemce o práci v Městské nemocnici Ostrava ale mohou odradit i zastaralé budovy včetně operačních sálů. Radní města ve středu poukázali na to, že jejich předchůdci dlouhodobě zanedbávali investice.

„Například v hlavní budově s chirurgií a urgentním příjmem se zastavil čas v 90. letech,“ míní primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

„Ještě hůř je na tom psychiatrie, tam se zastavil čas v 60. letech. Pacientovi se při vstupu přitíží,“ dodal primátorův náměstek Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), který má na starosti zdravotnictví. „Nemocnice potřebuje na modernizaci investice za 2,1 miliardy korun. Každý rok alespoň 200 milionů,“ dodal Pražák.

Řediteli Grocholovi už se celkem podařilo uklidnit napjatou situaci mezi zaměstnanci. Teď se svým týmem řeší, jak udržet lékaře a lákat nové. „Kromě finanční motivace uvažujeme o bonusech, například o nabídce obecních bytů či firemní školky,“ říká. „Také chystáme plán velkých investic na příští roky. Místo výstavby operačních sálů bez lůžek spíš navrhneme rekonstrukci a dostavbu hlavní budovy.“