Po časech, kdy hospodařily v silném mínusu, by se letos podle představitelů krajského úřadu, ale i ministra zdravotnictví mělo nemocnicím a lázním v Moravskoslezském kraji dařit lépe. (Ilustrační snímek)

Po časech, kdy hospodařily v silném mínusu, by se letos podle představitelů krajského úřadu, ale i ministra zdravotnictví mělo nemocnicím a lázním v Moravskoslezském kraji dařit lépe. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Ministerský slib. Špitálům i lázním v Moravskoslezském kraji se uleví

  • 2
Drsné časy mají za sebou nemocnice i lázně. Letos by se jim mělo dařit lépe. V Ostravě to slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. A myslí si to i ředitelé zařízení v Moravskoslezském kraji.

Minus 42 milionů korun. Tolik loni prodělaly nemocnice, které patří kraji. "Jde o výsledek hospodaření šesti našich příspěvkových organizací," upřesnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Nepočítá novojičínskou nemocnici, kterou si pronajala společnost Agel, ani Bíloveckou nemocnici, což je akciová společnost kraje. Ačkoli za rok 2012 měly nemocnice kraje zisk 50 milionů, Martinek je s loňskou ztrátou celkem spokojený. Mohlo totiž být i hůř.

"Příjmy od zdravotních pojišťoven nám loni klesly o 150 milionů korun a dalších 20 milionů nemocnice ztratily kvůli zvýšení DPH," vysvětluje. "Díky organizačnímu propojení sousedících zařízení se však podařilo zvýšit efektivitu nemocnic a snížit náklady. Proto nejsou ztráty ještě mnohem větší," dodal.

K rozhodnutí vytvořit z šesti nemocnic tři divize přiměla kraj dobrá zkušenost z Opavy a Krnova.

Ředitel nemocnice: Loňský rok byl nejhorší za posledních 7 let

"Krnovská nemocnice skončila za minulý rok lehce v plusu, opavská v minusu. Rok 2013 byl nejhorší za posledních sedm let, co jsem ve funkci," netají ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec, který před třemi lety jako první dostal ke svému zařízení na starost i prodělečnou nemocnici v Opavě.

Přestože letos přijdou krajské nemocnice o dalších 67 milionů korun za zrušené hospitalizační poplatky od pacientů, ředitel Václavec i náměstek Martinek jsou přesvědčení, že všem nemocnicím se bude dýchat lépe než loni.

"Pokud nám pojišťovny zaplatí to, co garantuje úhradová vyhláška, a dostaneme náhradu za poplatky od pacientů, budeme v plusu," věří Martinek. A přidává dobrou zprávu pro pacienty: "Letos nepočítáme s větší redukcí lůžek, natož s rušením oddělení. Nechceme omezit dostupnost péče."

Na víc peněz od pojišťoven už se těší i lázně v kraji

To, že rok 2013 bude krizový pro celé zdravotnictví včetně lázní, tvrdil Svatopluk Němeček ještě jako ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě. A loni na podzim prostřednictvím MF DNES slíbil, že pokud se stane ministrem zdravotnictví, přednostně pomůže právě lázním, pro které byla situace likvidační.

Při nedávné návštěvě kraje Němeček už jako ministr upřesnil, jak pomůže lázním i nemocnicím.

"Ve druhém pololetí by měly nemocnice díky novému zákonu dostat od pojišťoven o 2 miliardy korun víc za státní pojištěnce. Další zákonná úprava určí, jakým způsobem mají pojišťovny vyplatit nemocnicím kompenzace za zrušené hospitalizační poplatky," řekl.

Dodal, že lázním budou muset letos zdravotní pojišťovny přidat 400 až 500 milionů korun, což je asi o třetinu víc, než zaplatily loni.

Od dubna se totiž díky Němečkovi prodlouží lázeňský pobyt na křížek u řady diagnóz ze tří týdnů na čtyři, pacienti se závažným onemocněním budou moci jezdit do lázní častěji a dětem bude možné prodloužit pobyt na neomezenou dobu i při opakovaných návštěvách lázní.

"Hledali jsme rychlé řešení. Plánuji i další úpravy indikačního seznamu," dodal ministr.

"Měly by se nám zvýšit příjmy až o 25 procent. Velké části pacientů to pomůže docílit lepšího efektu léčby. Lázním to umožní zvýšit kvalitu služeb, investovat a motivovat zaměstnance," těší se na změny ředitel lázní Karlova Studánka Radomír Maráček.