Židovský pohřební dům přeměněný na evangelický kostelík v Českém Těšíně.

Židovský pohřební dům přeměněný na evangelický kostelík v Českém Těšíně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Neobyčejná přeměna. Ze židovského domku se stal evangelický kostelík

  • 0
Takový přerod ve využití stavby jako u židovského pohřebního domku v Českém Těšíně na Karvinsku uvidíte asi málokde. Město nevyužívaný objekt, kdysi sloužící Židům, prodalo evangelické církvi. A ta si domek upravila na kostelík.

"Poslední pohřeb na zdejším židovském hřbitově byl před čtvrtstoletím, původnímu účelu dům nesloužil dávno. Naposledy v něm byl sklad rakví. Nový svatostánek, kapli Zmrtvýchvstání Páně, má nyní k dispozici Luterská evangelická církev. Od města ho koupila za 200 tisíc korun, tedy za polovinu odhadní částky," sdělila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Sbor se zavázal, že kapli rekonstruuje a oddělí plotem od stávajícího židovského hřbitova, aby nenarušil pietní místo. Dům je kulturní památkou, proto na jeho neobvyklou proměnu dohlíželi památkáři.

Dokončovací stavební práce ještě trvají, přesto má kostelík první bohoslužbu úspěšně za sebou. Je v něm sto míst, biskup jej vysvětí příští rok v květnu. "Máme radost, že dům ožil, slouží duchovním a věřícím. Je to jistě lepší, než kdyby z něj byl sklad," zmínila Havlíková. Přestože budova sloužila židovské obci, od svého vzniku patří městu.

Židovský pohřební dům přeměněný na evangelický kostelík v Českém Těšíně.

V roce 1928 firma významného těšínského stavitele Eugena Fuldy postavila řadu hřbitovních domů včetně toho u centrálního hřbitova v Českém Těšíně.

Náhrobní kameny na židovském hřbitově byly seřazeny v desíti pravidelných řadách. Za německé okupace nacisté většinu náhrobků odvezli. Z těch, které zůstaly, stojí ve svislé poloze jen některé.

Většina těšínských Židů byla do roku 1943 vyvezena do ghett nebo pracovních táborů. Takřka všichni pak zahynuli v koncentračních táborech. Ti, co přežili, záhy emigrovali.