Triceratops v jedné z výstavních síní American Museum of Natural History.

Triceratops v jedné z výstavních síní American Museum of Natural History. | foto: www.amnh.org

Slavné newyorské muzeum přiveze výstavu do Ostravy. Bude o mozku

  • 2
Jedno z největších muzeí světa, ve kterém se natáčela Noc v muzeu, chce zapůjčit své expozice Dolní oblasti Vítkovice. Ostravští se tak na chvíli budou cítit jako ve světové metropoli New Yorku. Spolupráce už je na spadnutí.

Prehistorické stvůry, nelítostní starověcí bojovníci i legendární historičtí hrdinové, mezi nimiž ční 26. prezident USA Theodore Roosevelt. Ti všichni ožívají ve známé americké komedii Noc v muzeu.

Režisér Shawn Levy ji natočil před lety v jednom z největších muzeí světa – v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku. A právě toto muzeum nyní spolupracuje s Dolní oblastí Vítkovice.

„Posouváme Ostravu na úroveň New Yorku,“ říká ředitel ostravského Světa techniky v Dolní oblasti Jakub Švrček. „Zájemců mají stovky, nemuseli by se s námi bavit, ale vybrali si Dolní oblast. Asi před rokem viděli její koncept a uchvátil je způsob, jakým se rozvíjí.“

Američany fascinuje přerod bývalého průmyslového areálu

Zástupci amerických producentů nyní přijeli do Ostravy, aby si industriální areál prohlédli na vlastní oči. „Fascinovalo mě, jak bývalý průmyslový areál přetvořili v něco, kde se můžou vzdělávat děti i dospělí,“ uvedl zástupce Amerického přírodovědného muzea v New Yorku Justin Steeve. S kolegyní Jennifer Chow navštívili i Svět techniky, v němž obdivovali zejména Dětský svět. „Děti si tam můžou hrát na dospělé, vyzkoušejí si prakticky vše,“ zmínila Jennifer Chow.

Největší vědecké kapacity z newyorského muzea, které ročně navštíví pět milionů lidí, nyní připravují také pro Svět techniky v Dolní oblasti putovní expozici. Měla by být interaktivní, vzdělávací, dětem i dospělým by ozřejmila problematiku lidského mozku.

Až bude hotová, vyzkoušejí ji nejprve v New Yorku, kde vychytají případné „mouchy“, a teprve pak ji pošlou do světa – do Atlanty, Topeky a také do Ostravy. Když všechno půjde podle plánu, mohla by tu být příští rok na podzim, zůstane přibližně pět měsíců.

„Pokud bude mít úspěch, nevidím důvod, proč bychom sem nemohli dostat i jiné výstavy. Bývají zaměřené třeba na jedy, motýly, ale i na úplně jiná, třeba socio-kulturní témata,“ popisuje Švrček.

Ostrava bude první ve střední Evropě

Expozice na několika stovkách čtverečních metrů by se měla dát snadno sbalit, přesunout, vybalit, sestavit i „oživit“. „Že by něco z exponátů mohlo ožít jako ve filmu? Mohli bychom přivézt třeba Roosevelta na koni,“ směje se Steeve.

Nyní má americké muzeum dvacet výstav, které putují po světě, ale žádná z nich není ve střední Evropě. Ostrava by tak byla první. „Pokud chceme, aby bylo ostravské Science Centrum stále přitažlivé, musíme část expozic obměňovat. Newyorské muzeum je z tohoto pohledu atraktivní partner,“ míní ostravský primátor Tomáš Macura.

„Ale nemyslím si, že by se míra finanční podpory ze strany města měla zvyšovat, může se však změnit její struktura.“ Ostrava už nyní podporuje všechny vzdělávací aktivity Světa techniky určené základním školám ve městě. Školy sem mají vstup zdarma.