Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nezaměstnaní trénují. Pokud se osvědčí, práci získají nastálo

  • 2
Až 480 dlouhodobě nezaměstnaných může najít práci na Bruntálsku během příštích tří let. Prvních padesát účastníků nového projektu totiž tento týden začalo pracovat na zkoušku v ostrém provozu. Pokud se osvědčí, zaměstnavatelé si je nechají.

V evidenci úřadu práce jsou déle než rok, většinou se potýkají se zdravotním omezením a jsou starší padesáti let nebo jim hrozí exekuce. Právě těmto lidem je určen program Šance pro všechny, který se snaží najít uplatnění pro dlouhodobě nezaměstnané. Ti podle statistik tvoří více než polovinu uchazečů na úřadech práce.

„Je problém tyto lidi zaměstnat. Po roce na podpoře přivyknou jinému režimu, často se jim zaměstnání nevyplatí, protože dávky jsou pro ně výhodnější. Nový program se jim snaží ukázat, že má smysl chodit do práce,“ popsal ředitel bruntálské pobočky úřadu práce Milan Horna s tím, že projekt původně vznikl pro obsazení veřejně prospěšných prací.

„O místa nebyl zájem, lidé po dvou dnech odcházeli na nemocenskou. Začal se jim ale věnovat náš člověk, ukazoval. Program byl povinný, takže když někdo během tréninku odmítl, byl vyřazen z evidence a nedostal podporu. To se osvědčilo, místa jsme obsadili a vypracoval se nový projekt.“

Praktická část začala tento týden. I v restauraci Praděd

S nápadem a realizací projektu Šance pro všechny přišla společnost Liga. „První dva měsíce si padesát uchazečů prošlo teoretickým vzděláním. Od toho, co je potřeba dodržovat, koho respektovat, na koho se obrátit nebo s kým komunikovat,“ popsala ředitelka společnosti Jana Juřenová.

„Museli si osvojit základní věci a navyknout na režim. Například jedna paní namítala, že rodina je zvyklá na obědy během týdne. Po letech v domácnosti pro ni byla překážka, že už jim nebude moci pravidelně vařit,“ dodala.

Praktická část programu začala tento týden. Například i v restauraci Praděd v centru Bruntálu.

„Mladý Michal u nás pomáhá v kuchyni – krájí cibuli, nabírá polévky. Pro nás je to trošku organizačně náročné, ale je šikovný a věřím, že si ho po praxi necháme. Výhodou samozřejmě je, že je dosud oficiálně vedený na úřadu práce a pobírá podporu, takže mu zatím neplatíme. Navykne si na zdejší podmínky a poté dostane smlouvu,“ řekla majitelka Alena Marešová, podle níž je sehnat kuchaře nebo číšníka náročné.

Program je pilotní. Časem může vzniknout i v dalších městech

To potvrzuje i pracovní úřad. „Máme 840 pozic, které se nedaří obsadit. Jedná se o místa v restauracích, ale i o řemeslníky a další manuální práce. Nezaměstnaných však i díky programům ubývá, z lednových 9 000 máme jen 5 873. Pomáhá i místní investor, který otvírá nový provoz a nabere 200 lidí,“ zmínil Horna.

Šance pro všechny chce časem zaměstnat až 480 lidí a snížit tak dlouhodobou nezaměstnanost o 30 procent. Program je pilotním projektem, takže časem může vzniknout i v dalších městech.

„Určitě bychom jej uvítali. Protože umístit dlouhodobě nezaměstnané je přetrvávající problém. Pomáhají veřejně prospěšné práce, ale ne dost,“ konstatoval ředitel karvinského pracovního úřadu Dalibor Závacký. Program by pomohl i Krnovu, kde dlouhodobě nezaměstnaní tvoří až 54 procent evidovaných.