Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraky budou jezdit do center měst dále. Chybí totiž obchvaty

  17:58aktualizováno  17:58
Ministerstvo chce uvolnit celkem deset milionů korun pro přípravu nízkoemisních zón.V Moravskoslezském kraji ale zatím vyhlídky na tyto lokality nejsou. Chybí totiž obchvaty měst.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nízkoemisní zóny by měly v centrech měst a obcí snížit prach a zplodiny z aut. Na studie jejich proveditelnosti teď ministerstvo životního prostředí přislíbilo uvolnit částku až jednoho milionu korun pro jednotlivé radnice.

„Díky studiím budou mít města a obce k dispozici všechny podklady k možnému vyhlášení nízkoemisní zóny. Výsledkem analýzy bude představa o množství vozidel, kterých se budou týkat nastavená pravidla,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Zjednodušit vyhlášení nízkoemisních zón by měla i připravovaná novela zákona o ochraně ovzduší, která nedávno prošla vládou.

V Moravskoslezském kraji ovšem zóny, které by zamezily automobilům s vyššími emisemi vjezd do středu měst a obcí, naráží na úskalí.

Až bude kudy odklánět dopravu

Města většinou teprve čekají na obchvaty. Auta by tak neměla být kudy odkloněna.

„Vzhledem k tomu, že naprostá většina města je ohrožena polétavým prachem, který pochází právě z dopravy, přistoupíme ke zřízení této zóny okamžitě po dokončení obchvatu,“ řekl Dalibor Halátek, náměstek pro dopravu opavského primátora.

„Podmínkou pro vyhlášení zóny je dobudování severní části východního obchvatu a dobudování jižního obchvatu k ulici Olomoucká.“ To znamená, že na zónu si místní budou muset počkat minimálně ještě dva roky.

Po vyhlášení by zóna zabraňovala vjezdu starších, emise nesplňujících aut a nákladních vozidel. Obyvatelé daného území by měli výjimku.

„V maximální verzi by se jednalo o centrum města s ochranným pásmem městské památkové zóny, tedy o Opavu předměstí a také velké části Kateřinek a Kylešovic,“ doplnil Halátek.

Místní by omezený vjezd aut do centra vítali. „Snížil by se hluk, prach a střed města by byl bezpečnější,“ řekla Marie Tomečková z Opavy.

Jezdit jinudy než po Českobratrské ulici přes centrum města by při vyhlášení nízkoemisní zóny v Ostravě musela hlavně tranzitní doprava. I proto jsou radní se zavedením zón zatím opatrní.

„Všechno je teprve v jednání, v horizontu půl roku bychom se mohli touto problematikou zabývat. Je to složitá situace. Bojujeme tady za oživení centra města a zakázat vjezd do něj některým autům mi nepřijde jako šťastné. Omezili bychom tak i lidi, kteří si nemohou dovolit automobily s nižšími emisemi. Na druhou stranu je to ekologický krok, který bych vítal, uvidíme, co přinese jednání,“ vysvětlil ostravský resortní náměstek primátora Lukáš Semerák.

Městem, které už roky usiluje o nízkoemisní zónu, jsou Klimkovice.

„Jako lázeňské město si zakládáme na tom, že i když ležíme kousek od průmyslové aglomerace, můžeme na hýlovském kopci, kde stojí lázně, dýchat vzduch jako v Beskydech. Ovšem dole ve městě vzduch znečišťují nejen lokální topeniště, ale také doprava, včetně kamionů, které se snaží ušetřit na mýtném a krátí si přes Klimkovice trasu, takže sjíždějí z D1,“ popsal situaci starosta Jakub Unucka.

Upozornil ale, že problémem může v budoucnu být i nízkoemisní plaketa. Ta by měla doložit, že auto je ekologické a do města může.

„Chceme, aby plaketa byla povinnou součástí automobilu, protože se dá předpokládat, že než by si ji motoristé zakoupili, raději se našemu městečku vyhnou. S takovou k nám nebudou jezdit do obchodů, do restaurací, na výlety,“ doplnil Unucka.

V Třinci by omezení nemělo smysl

Pro některá města jsou ovšem nízkoemisní zóny zbytečné. „Třinec vznikal jako aglomerace kolem Třineckých železáren, které jsou v centru. U nás by zóna neměla smysl. Nicméně snažíme se o ekologické programy a opatření. Například aby lidé více využívali MHD, kde plánujeme ekologické autobusy, nebo jízdní kola,“ zmínila starostka Věra Palkovská.

Nejpalčivější je téma zavedení nízkoemisních zón pro lidi z Frýdku-Místku. Ti totiž zatím marně čekají na obchvat a dochází jim už trpělivost. Nízkoemisní zóny by podle všeho kvalitu ovzduší významně ovlivnily. Doprava spolu s lokálními topeništi, průmyslem a vlivem z Polska ohrožuje kvalitu vzduchu v regionu nejvíc.

„Po vzoru zemí, jako je Německo a Rakousko, je zavedení těchto zón potřebné. Je načase uvědomit si škodlivý vliv dopravy a postavit se k tomu,“ řekla ředitelka ostravské společnosti Čisté nebe Anna Plošková.

Tato problematika by v kraji měla zahrnovat úvahy nad investicemi do MHD nebo cyklodopravy. „Když se chceme dát na ‚bezfosilní‘ cestu a cestu chytrých měst, jak je známe například ze Švédska, jsou tato řešení více než nutná,“ dodala ředitelka.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...Další z rubriky

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...

Vlekaři čekají na mrazy, zasněžování si zatím mohli jen vyzkoušet

Sněžná děla na Bílé jsou připravena na zasněžování. Potřebují ale nižší teploty.

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji čekají na mrazivé počasí, které by jim umožnilo zasněžit...

Nejvyšší soud potvrdil trest za házení petard z auta v dálničním tunelu

Nejspíše tento druh petardy vyhazoval muž v klimkovickém dálničním tunelu. (28....

Tříletý trest s pětiletou podmínkou potvrdil muži z Ostravy Nejvyšší soud v Brně. Dotyčný na začátku roku 2014...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz