Nohavica zahájil koncertní éru plynojemu. Pardon, vlastně Gongu

  18:14aktualizováno  18:14
Snad nikdo jiný nemohl umělecky otevřít rázovitý koncertní sál vzniklý z bývalého plynojemu v Dolní oblasti Vítkovic než písničkář Jarek Nohavica. Na první produkci v unikátním prostředí měl právo ještě z jednoho důvodu, nedaleko odtud v hale lahvárny totiž kdysi pracoval. Společně s Nohavicou koncertovala Janáčkova filharmonie.

Jarek Nohavica na poslední zkoušce asi dvě hodiny před koncertem v bývalém plynojemu. Poté se už fotit nemohlo (8. května 2012). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Patnáct set hostů složených především z těch, kteří plynojem pomáhali přestavět, v úterý večer pomohlo zaplnit kruhový ocelový plášť budovy, která bude zanedlouho sloužit především jako koncertní hala. Chystají se v ní vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj nebo Colours of Ostrava.

Zatím je to ale staveniště, jeho okolí ještě v den koncertu lemovaly hory nepoužitého kameniva, chystaly se přístupové cesty, uvnitř byl všudypřítomný beton pokrytý vrstvou prachu.

Tympanum, Baňok? Nikoliv, v anketě zvítězil Gong

Společnost Vítkovice vyhlásila anketu o pojmenování nové koncertní haly vzniklé z bývalého plynojemu.

Od února se sešlo více než tisíc návrhů. Lidé posílali například vznosné Gala aréna nebo Tympanum, pochopitelně nemohly chybět rázovitě ostravská pojmenování Chachar, Blembak či Baňok. Dorazily i nápady na spojení arény s vítkovickým průmyslníkem Světlíkem, architektem Pleskotem a písničkářem Nohavicou.

Nakonec vyhrál Gong. "Když jsme byli na zkouškách Jarka Nohavici s Janáčkovou filharmonií a prostorem se začaly linout tóny, byli jsme nadšeni. A právě Gong plné znělých G právě takovou atmosféru a melodii vystihuje," vysvětlil generální ředitel vítkovického holdingu Jan Světlík.

"Abyste tomu rozuměli, dnes je to všechno nanečisto, potřebujeme si vyzkoušet, jakou má tento sál akustiku, jak fungují světla a k tomu nám dopomůžete i vy," obrátil se v úvodu známý písničkář k publiku.

Speciální generálkový večer se nesl v odvázaném duchu. Na začátku se sice pokazil jeden z videoprojektorů vysílajících na hlavní plátno časosběrný dokument o růstu stavby, ale s tím se přeci tak trochu počítalo.

Propojení písniček s klasikou fungovalo

Nohavica s filharmoniky zahráli celkem osmnáct písní. Ne všechny byly symfonicky upravené a některé si s písničkářem na jeho výzvu zapělo i publikum. Dynamické dechové pasáže nebo velké smyčcové plochy se uplatnily jen komorně. Strhující a adekvátní výjimkou byla třeba skladba Velká voda věnovaná záplavám v roce 1997.

Navrch měl Nohavica se svou heligonkou a akordeonistou Robertem Kuśmierskim. Sám si přitom z neobvyklého propojení vážné a populární hudby dělal legraci a Janáčkovce příhodně hecoval. Bylo těžké oddělit, co je jen součástí zkoušky. Ale jasně ukázalo, že bez mikrofonu Jarka zadní řady neslyší. Velkorysá stavba působí na jednu stranu unikátně, přeci jenom je to ocelový plynojem z roku 1924. Aby dovnitř vniklo světlo, musely se v jeho plášti vyříznout velké otvory.

Jarek Nohavica na jediné zkoušce s filharmoniky před koncertem v bývalém...
Bývalý plynojem v Dolní oblasti Vítkovice. Kdo by čekal, že ukrývá moderní
Vidíte naprostý evropský unikát - koncertní sál v bývalém plynojemu. (1. května

Na druhou stranu však působí decentně, šedý beton, vinylová čerň, ocelová konstrukce. Ale má své kouzlo. Když se v sále zhaslo, na stropě se jako na noční obloze rozsvítily bodovky - pomyslné hvězdy.

Gong zapůsobí a uhrane především geniem loci. Upozornil na to samotný Nohavica při jeho křtu. Po třiceti letech se totiž paradoxně vrátil na místo, kde byl zaměstnán jako dělník. Tedy nikoliv přímo v areálu plynojemu, ale o kousek dále v lahvárně.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz