Mluvčí zoo Šárka Kalousková ukazuje pohled z vyhlídky nové expozice ostravské zoo.

Mluvčí zoo Šárka Kalousková ukazuje pohled z vyhlídky nové expozice ostravské zoo. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nová expozice ostravské zoo láká na vydry či opice, přibudou i medvědi

  • 0
Téměř celý areál ostravské zoo se nyní mění doslova před očima. Například dětská zoo se proměnila ve "vesnický statek". V jiné části zoo zase už mohou zase návštěvníci v ještě nedokončené nové expozici pro zvířata a vodní živočichy z oblasti Nepálu pozorovat její zabydlování. A je nač se dívat.

Nová expozice Čitván nazvaná podle nejstaršího nepálského národního parku stála 66,5 milionu korun a je určena třeba pro medvědy ušaté, hulmany posvátné, vydry nebo ryby.

Teprve před pár týdny se například do nového venkovního výběhu s jezírkem nastěhoval pár vyder malých a už patří k atrakcím, u kterých se návštěvníci rádi zdrží.

"Zatímco vydry říční jsou aktivní spíš v noci, vydry malé jsou akční i ve dne a ty naše se v novém prostředí skvěle zabydlely. Navíc si sameček se samičkou dobře rozumí, drží se bok po boku. Spolu si zaplavou, vylezou na souš, dovádějí, předvádějí se, a protože jsou zvídavé, rády pozorují i návštěvníky," nastínila mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Vydry malé z ostravské zoo.Vydry malé z ostravské zoo.

Vydry malé baví v nové expozici Čitván návštěvníky svou zvídavostí a hravostí už nyní, přestože komplex ještě není dokončen. foto: Adolf Horsinka, MF DNES

Výběh vyder lemuje přístupovou cestu k takzvané vyhlídce, která ukrývá dvě velká akvária a od minulého týdne nabízí výhled přes sklo do prostorného výběhu s lesním porostem.

Na stěhování do lesa zatím sice stále čeká pár medvědů ušatých, ale návštěvníci už tam mohou sledovat skupinu opic - hulmanů posvátných, kterým nové prostory zcela změnily život. Opice dříve obývaly malé výběhy z betonu a železa, dnes nocují v zázemí nového pavilonu a dny tráví v lese.

K vydrám a opicím přibudou medvědi, ryby i želvy

"Z nového výběhu byly zpočátku hodně překvapené, neznaly ani trávu, ale rychle si zvykly. Krmí se malinovým a ostružinovým listím, které najdou v podrostu, lezou po stromech, skáčou z větve na větev a jsou z toho na větvi," líčí s úsměvem Kalousková.

"A překvapeni jsou i návštěvníci, kteří si hulmanů ve starém pavilonu mnohdy ani pořádně nevšimli. Když je ale vidí v přirozeném prostředí, je to úplně jiné," dodává.

Hulman posvátný z ostravské zoo.Vydra malá z ostravské zoo.

Dvě tváře, které už mohou návštěvníci v nové expozici zahlédnout. Hulman posvátný a Vydra malá. foto: Adolf Horsinka, MF DNES

"Je to bomba," shodli se například dva mladí manželé, které první návštěva nově otevřené expozice mile překvapila. "Ve starém pavilonu, kde žijí opice v betonových kotcích, jsem si hulmanů opravdu nikdy ani pořádně nevšiml. V přírodě je jim určitě mnohem líp," mínil mladík.

Tím jsou si jistí i zaměstnanci zoo. "Chov hulmanů se nám daří, a protože jich přibývá a jsou to velcí primáti, rozhodli jsme, že jako první opustí starý pavilon opic, kde žili v nevyhovujících podmínkách," uvedl zoolog Jiří Novák.

Až chovatelé naučí všechny opice pravidelně nocovat v zázemí, přestěhují do pavilonu i pár medvědů ušatých - asi do měsíce je uvidí návštěvníci venku. Původně se měli lesem prohánět už začátkem prázdnin, ale také budování této expozice určené pro soužití více druhů zvířat zdržely jarní deště.

Mluvčí zoo Šárka Kalousková před jedním ze dvou velkých akvárií ve vyhlídce nové expozice ostravské zoo.

Mluvčí zoo Šárka Kalousková před jedním ze dvou velkých akvárií ve vyhlídce nové expozice. Lidé tu uvidí hejnové rybky, dravé ryby i želvy. foto: Adolf Horsinka, MF DNES

Ve vyhlídce už je také téměř hotové jedno ze dvou akvárií, které představuje tůň se stovkami drobných hejnových rybek. Další akvárium do tří týdnů osídlí dravé ryby nožovec velký a hrotočelec ozbrojený, které dorůstají až metrové délky, koncem roku přibudou i ohrožené želvy Hamiltonovy.