Nová Karolina vysává centrum Ostravy. Sbohem dává i Česká spořitelna

  14:45aktualizováno  14:45
Vstupní bránu do historického centra Ostravy - náměstí Dr. Edvarda Beneše - čeká další rána. Česká spořitelna se chystá opustit dominantní budovu postavenou v letech 1927 až 1929 podle návrhu architekta Karla Kotase a přestěhuje se na Novou Karolinu.

Budova České spořitelny v centru Ostravy po téměř devadesáti letech osiří, firma se stěhuje do Nové Karoliny. (24. října 2012) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

"Pobočku z náměstí Dr. Edvarda Beneše přestěhujeme do nedalekého administrativního komplexu na Nové Karolině v první polovině roku 2013," potvrdila mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Budova spořitelny

Budova České spořitelny na náměstí E. Beneše v centru Ostravy vznikla v letech 1927-29 podle návrhu architekta Karla Kotase.

Rodák z Prahy pobýval v Ostravě v letech 1925-1932, kdy dohlížel na výstavbu Nové radnice. Přitom vyprojektoval několik dalších staveb včetně spořitelny či obchodního domu Brouk a Babka, v němž dnes sídlí Dům knihy Librex.

Podle ní už historická budova nevyhovuje současným potřebám zaměstnanců ani klientů společnosti. Navíc jí chybí prostory pro parkování aut. Co bude s budovou dál, není zatím jasné. "V současné době jednáme o jejím prodeji. Pokud bude jednání úspěšné, nebudeme budovu po přemístění dále využívat," dodala mluvčí.

Radní obvodu se obávají o osud budovy

Radní Moravské Ostravy a Přívozu se bojí, že celá akce může znamenat začátek konce další historické dominanty centra města.

Dodnes se totiž na zmíněném náměstí nezacelila jizva po vybombardovaném Německém domě, který museli po válce zbourat sami Němci, a nahnutý je i osud někdejší perly města - bývalého Módního domu Ostravica-Textilia (o Ostravici podrobněji zde). Památkově chráněný komplex viditelně chátrá a řada lidí už nevěří tomu, že je možné ho ještě zachránit.

"Česká spořitelna byla zárukou, že bude dobře pečovat o majetek, který nese její jméno. Stěhování na Karolinu nás netěší. Máme obavy o další osud budovy," netají radní Lukáš Semerák (Ostravak).

Budova České spořitelny v centru Ostravy ve třicátých letech minulého století.
Budova České spořitelny v centru Ostravy po téměř devadesáti letech osiří,

I podle Helgy Kozelské Bencúrové, náměstkyně ředitelky Národního památkového ústavu v Ostravě, je budova spořitelny velmi hodnotnou historickou stavbou, kulturní památkou a dominantou města.

Obavy radních obvodu však nesdílí. "Vlastník má totiž zákonem danou povinnost o památku řádně pečovat a chránit ji před poškozením," vysvětluje památkářka.

Památkářka: Úředníci se jistě poučili

"Předpokládám, že kauza obchodního domu Ostravica vyškolila dostatečně úředníky památkové péče na magistrátu města, takže již vědí, jaké zákonné nástroje mají použít, aby se situace neopakovala. Odborné organizaci památkové péče, kterou zastupuji, tyto možnosti zákon nedává," dodala.

Karolina už přetáhla i řadu obchodů z centra města. A změny nekončí. Z pěší zóny brzy zmizí i oblíbená provozovna McDonald’s.

Budova České spořitelny se stěhuje z centra (červená značka) do areálu Nové Karoliny (žlutá značka).

Budova České spořitelny se stěhuje z centra (červená značka) do areálu Nové Karoliny (žlutá značka).

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Najdete na iDNES.cz