Ne na lécích, ale na předčítání knih a dalších aktivitách procvičujících mozek je založena kognitivní rehabilitace. (Ilustrační snímek)

Ne na lécích, ale na předčítání knih a dalších aktivitách procvičujících mozek je založena kognitivní rehabilitace. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od předčítání k mobilu. Díky nové metodě se muž po mrtvici cítí skvěle

  • 0
Naději pacientům i jejich blízkým dává metoda takzvané kognitivní rehabilitace založená na procvičování mozku. V Moravskoslezském kraji ji využívá ostravská fakultní nemocnice nebo například Nemocnice Nový Jičín.

František Klusák nedávno oslavil sedmdesátku. Pak ho skolila mozková mrtvice. Přežil, ale život se mu obrátil naruby. Částečně ztratil paměť i řeč.

Odborníci z novojičínské nemocnice mu proto naordinovali novou metodu procvičování mozku, takzvanou kognitivní rehabilitaci. Výsledky se projevily už po několika týdnech.

"Začínali jsme pohodovou komunikací, předčítáním a čtením, stolními hrami a nácvikem psaní. Později jsme zkusili využít k mozkové stimulaci také rádio, televizi nebo mobilní telefon," líčí staniční neurologického oddělení Simona Lipovská.

"Na závěr jsme přidali práci s počítačem, procvičovali jsme na něm hlavně schopnost koncentrace. Dnes je pacient ve skvělé psychické kondici, a kognitivní rehabilitace mu dokonce zůstala jako domácí koníček," uzavírá Simona Lipovská.

Metoda pomáhá i lidem v počátečním stádiu demence

Novou metodu procvičování mozku začali jako první v kraji používat už před dvěma lety ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde vzniklo kognitivní centrum. To se zabývá diagnostikou a léčbou poruch paměti, pozornosti nebo logických úvah a plánovacích činností, jimiž trpí lidé s poškozeným mozkem po úrazu nebo nemoci.

Jde hlavně o pacienty po mozkové mrtvici či zánětu mozku, ale také o pacienty s roztroušenou sklerózou nebo v počátečním stadiu demence, třeba u Alzheimerovy nemoci.

Centrum léčí poruchy mozku pravidelným tréninkem, který vede k obnovení jeho funkcí, například i pomocí speciálního počítačového programu. Lidé docházejí do centra na skupinové terapie dvakrát týdně po dobu tří měsíců. Nejdéle hodinu a půl tam plní různé úlohy. Tím stimulují postižená centra mozku.

Postupně se kognitivní rehabilitace stává součástí léčby i v dalších nemocnicích, především těch, které se věnují léčbě mrtvice. Také v Novém Jičíně teď mohou pacienti procvičovat mozek individuálně při hospitalizaci nebo po propuštění trénují skupinově každou středu odpoledne v tělocvičně pod vedením pracovníků rehabilitačního a neurologického oddělení.