Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lobbista Dědic čelí dalším obviněním. Nově i ve vedlejší větvi kauzy

  • 2
Počet osob obviněných z krácení daní v souvislosti s reklamní agenturou Propag-Storm stoupl na 27. Policie v této vedlejší větvi kauzy Dědic nově stíhá i samotného Martina Dědice.

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z přijímání úplatků za ovlivnění ostravských veřejných zakázek, za což mu hrozí až 12 let vězení, sice vinu stále popírá, ale na krku má nová obvinění.

A jak zjistila MF DNES, nejen on. Obvinění si před pár dny vyslechl také jeho kolega - senior Břetislav Pavelek, jednatel firmy Business Advisor, jež podle policie patřila Dědicovi a která je spolu s dalšími třemi firmami i jejich osmi manažery obžalovaná v kauze Dědic.

„Policie obvinila dvě fyzické osoby z jedné společnosti z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby se škodou ve výši téměř čtyři miliony korun. Jeden z dvojice mužů je navíc obviněný z krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ potvrdil Vít Koupil, státní zástupce, který dozoruje kauzu Dědic i její vedlejší větev. Ta souvisí právě s krácením daní prostřednictvím prodeje až desetinásobně nadhodnocené reklamy agenturou PropagStorm z Frýdku-Místku.

Agentura byla podle policie součástí řetězce firem, které se podílely na organizování daňové trestné činnosti. Měly nabízet předraženou reklamu a až 80 procent částky pak vracet klientům zpět v hotovosti.

„Policie už v prosinci obvinila 23 osob z krácení daní se škodou okolo 360 milionů korun,“ říká Koupil.

V dubnu k tomu přibyli další dva obvinění: ostravská firma Kadamo, která vyrábí i montuje ocelové konstrukce, strojní zařízení a potrubní rozvody pro strojírenské a hutní podniky, a její šéf - předseda představenstva Tomáš Doležal. Podle informace žalobce šlo o prvního klienta řetězce firem, který sloužil jako „pračka peněz“.

A Koupil netajil, že vyšetřování pokračuje a policie se snaží prokázat trestnou činnost i dalším klientům. Proto není překvapivé, že přibyla dvě nová obvinění klientů a celkový počet obviněných v kauze Propag-Stormu tak vzrostl na 27.

Překvapivé však je stíhání za daňové úniky Martina Dědice, navíc s relativně malou škodou.

Dědic trvá na své nevině

Žalobce Vít Koupil od počátku trvá na tom, že jen za ovlivnění šesti veřejných zakázek pro Dopravní podnik Ostrava a Městskou nemocnici Ostrava přijal Dědic úplatky ve výši přes 30 milionů korun. Inkasovala je jeho firma Business Advisor, která většinu svých příjmů z let 2009 až 2013 utratila za reklamu zakoupenou prostřednictvím firmy Propag-Storm.

Jenže Koupil také vždy tvrdil, že zmíněných 30 milionů úplatků je podle obžaloby výnosem z trestné činnosti, a proto nelze Dědice stíhat za krácení daní.

„Skutečně platí ze zákona, že z peněz, které pocházejí z trestné činnosti, nemůže stát vymáhat daň,“ potvrdil Koupil s tím, že případ zatím nechce komentovat podrobněji. Nastínil tím však, že stíhat je možné zbývající peníze, které inkasovala Dědicova firma Business Advisor a utratila je za drahou reklamu.

Policie ve spisu zadokumentovala, že firma Business Advisor obdržela v letech 2009 až 2013 za poradenskou činnost téměř 57 milionů včetně DPH, z toho okolo 40 milionů poslala firmě Propag-Storm. Výpočet škody způsobené státu tak může vycházet z částky okolo 25 milionů, tedy z příjmů firmy po odečtení 30 milionů údajných úplatků.

Paradox je, že Martin Dědic od začátku trvá na své nevině a vytrvale se o tom snaží přesvědčit orgány činné v trestním řízení i veřejnost. Například v pondělním rozhovoru, který poskytl týdeníku Euro, Dědic tvrdí, že se stal obětí politické objednávky a že státní zástupce Koupil v obžalobě lže. O tom, že je nově obviněn, se ale vůbec nezmínil.

Na žádost o rozhovor nereagoval

Dědic si také postěžoval na novináře. „Nikdo z médií se mnou od začátku nechtěl komunikovat. A to se už v té době kauza týkala tří nebo čtyř vlivných sociálních demokratů. Já se ptám proč,“ líčil Dědic.

Skutečnost je ale taková, že redakce MF DNES mu od začátku vždy nabízela prostor k vyjádření, což on většinou odmítal. Někdy odkázal na svého právníka, jindy na mediálního zástupce, ale většinou mlčel.

Prostor vyjádřit se k novým obviněním dostal od redakce MF DNES také tentokrát. Na e-mail, telefonát ani SMS ale dosud nezareagoval.

Státní zástupce Koupil jeho tvrzení o lživé obžalobě nijak nekomentuje. „Každý obžalovaný má právo hájit se, jak uzná za vhodné. Soudce vyhodnotí celý případ nejen podle toho, co řeknou svědci, ale především podle zajištěných důkazů. A těch je dost,“ míní Koupil.

Nová Dědicova obvinění nicméně padla nedlouho poté, co u hlavního líčení v jeho kauze koncem dubna vypovídaly prostřednictvím videopřenosu spolumajitelky firmy PropagStorm Lenka Oborná a Hana Kačenová. Obě totiž přistoupily na spolupráci s policií a podrobně popsaly, jak a proč fungoval jejich obchod s předraženou reklamou.