Centrum Ostravy v době nejhorší smogové situace. (ilustrační snímek)

Centrum Ostravy v době nejhorší smogové situace. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Smog už výrobu nezastavuje. Mohou za to nová pravidla, ne lepší ovzduší

  • 3
Zdání klame. Ačkoliv v současné topné sezoně ubylo v Moravskoslezském kraji vyhlášených smogových situací a velké průmyslové podniky ještě ani jednou nemusely zastavovat výrobu, neznamená to, že se lidem dýchá lépe. Naopak. Ačkoliv smogu určitě neubylo, tak ekologická opatření oddálila nová legislativa.

"Zatím žádná regulace. Smogové situace, které nás varují, byly vyhlášené jen na pár dní. Zima se daří," má v letošní topné sezoně radost Ostravanka Lenka Maleníková.

Zatímco poslední tři měsíce roku 2011 poznamenaly hned dva útlumy průmyslových podniků kvůli nadlimitnímu množství prachu v ovzduší, v říjnu, listopadu a prosinci 2012 jely podniky bez přerušení. Známka toho, že by bylo loni na podzim a na začátku zimy ovzduší výrazně lepší, to ale není. Hodnoty naměřené v kraji naopak ukazují, že na konci roku 2012 byla situace horší.

Například měřicí stanice ve Věřňovicích na Karvinsku v říjnu, listopadu a prosinci 2011 zaznamenala 39 dní s větším množstvím prachu v ovzduší, než dovoluje legislativa. Za stejné období loňského roku to ale bylo 52 dní. I naměřené maximum posledních tří měsíců bylo ve Věřňovicích horší v roce 2012. Vůbec nejvíc prachu tam lidé dýchali 8. prosince, a to 549 mikrogramů na metr krychlový. Jedenáctkrát víc, než dovoluje limit. O rok dřív byla podzimním maximem hodnota 280 mikrogramů.

Letošní topná sezona je v Radvanicích zatím horší

Stejná situace je i v Ostravě-Radvanicích. Tam měli poslední tři měsíce roku 2011 nadlimitních dní 36. O rok později ve stejném období pak o deset víc. Naměřené maximum také bylo vyšší loni. A například v Bohumíně je počet nadlimitních dní za říjen, listopad a prosinec v letech 2011 a 2012 sice stejný, hustší vzduch tam však byl v roce 2012, kdy maximum činilo necelé 264 mikrogramy.

Důvodem, proč bylo loni varování méně, je změna legislativy, od září 2012 platí nový zákon o ochraně ovzduší. Ten pravidla pro vyhlášení smogové situace i regulace zpřísnil.

"I když budou v zimě podobné meteorologické podmínky jako loni, pravděpodobně bude méně smogových situací i regulací. Prachové hodnoty musí být překročeny po nějakou dobu, což dříve nebylo. Opatření to oddálí," odhadoval už v začátcích platnosti zákona Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Kolik by bylo regulací? To nyní nelze říci

Smogovou situaci mohou totiž nově meteorologové vyhlásit, až když aspoň na jedné ze stanic prach překročí dvojnásobek limitu dva dny po sobě. Regulaci pak, když aspoň na polovině stanic je více než trojnásobek, a to tři dny za sebou. Znečištění musí růst. To však tak časté není.

Zda a kolik regulací by meteorologové na konci roku 2012 vyhlásili podle starých podmínek, nechtějí odhadovat. "Závisí to na hodinových hodnotách, na tom, jestli znečištění rostlo, na kolika stanicích a podobně. Pokud to budeme vyčíslovat, tak až při hodnocení celé zimní sezony. Pokud tedy srovnávat, tak jedině počet dnů překročené denní koncentrace nebo roční koncentraci," říká Libor Černikovský z ČHMÚ.

Ministerstvo životního prostředí říká, že nový způsob vyhlašování nemá zakrýt problémy s ovzduším v kraji. "Posunutím regulace se zvyšuje jistota déletrvajícího překročení prahové hodnoty pro její vyhlašování a je tedy zajištěno opodstatnění regulace," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Krátkodobé vyhlášení regulace podle něj nemá pro ovzduší v kraji smysl a teď se naopak zamezí náhlému odstavování a znovunajíždění technologií.