Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová silnice uleví přetížené tepně v centru Ostravy

  13:55aktualizováno  13:55
Řidiči aut, které trápil pomalý průjezd centrem krajského města po Nádražní ulici, se konečně dočkali změny. Ostrava totiž prodloužila Porážkovou ulici a vybudovala tak nový průtah historickým jádrem.

Nová část prodloužené Porážkové ulice v Ostravě už slouží autům a od 1. září po ní budou jezdíit i trolejbusy. | foto: Magistrát města Ostravy

Pohodlný a rychlý. Takový je teď průjezd centrem Ostravy, když jedou řidiči po nové silnici v prodloužené Porážkové ulici.

"Lidé jsou konzervativní. Chvíli potrvá, než si zvyknou na novou trasu. Ale jakmile ji vyzkoušejí, budou ji rádi využívat. Vyhnou se totiž přetížené Nádražní ulici a jejím semaforům," míní náměstek primátora Ostravy Tomáš Sucharda.

Protože má na starost dopravu, nechyběl ve čtvrtek u slavnostního otvírání nového silničního úseku dlouhého 590 metrů, který město vybudovalo za 145 milionů korun.

Cesta i trolejbusová trať stály 190 milionů korun

Jelikož po něm vede i trolejbusová trať k Nové Karolině, celkové náklady se vyšplhaly na téměř 190 milionů. Většinu z toho, přesně 85 procent, zaplatí Evropská unie.

První auta vjela na nový úsek Porážkové (mezi ulicemi Švabinského a Žerotínovou) už ve čtvrtek kolem druhé hodiny po poledni. První trolejbus s číslem 105 však přiveze cestující k nákupnímu centru Nová Karolina až v neděli 1. září po čtvrté hodině ráno.

Pozdější zahájení trolejbusového spojení souvisí podle Suchardy s ukončením letního jízdního řádu a celkovými změnami trolejbusové dopravy ve městě.

"Do budoucna předpokládáme, že trolejbusová trať se prodlouží až k výstavišti, vznikne tak okruh po celém centru Ostravy," dodal ředitel Dopravního podniku Ostrava Roman Kadlučka.

Také on je přesvědčen, že cestující jsou velmi konzervativní, proto jim bude trvat, než si zvyknou a začnou novou linku využívat.

"Ale protože jde o přímé propojení vlakového nádraží a Nové Karoliny s centrem města, jsem si jist, že časem si tato linka získá významné postavení," míní.

Součástí novostavby bylo i prodloužení původního podchodu pod železniční tratí o podchod pod silnicí, který ústí ve známé Stodolní ulici. Ačkoli podchod je určený především chodcům, je upravený tak, aby jím v případě nutnosti mohly projet sanitky. Rychleji tak totiž mohou dostat pacienty z této části centra do městské nemocnice.

Nový úsek prodloužené ulice Porážkové v centru Ostravy.

Nový úsek prodloužené ulice Porážkové v centru Ostravy.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Najdete na iDNES.cz