Nemocnice v Novém Jičíně šla ke dnu. Teď má nové sály za stamiliony

  18:55aktualizováno  18:55
Novojičínská nemocnice byla ještě před dvěma lety nejzadluženější ze všech, ostatní táhla ke dnu. Pak si ji ale od Moravskoslezského kraje pronajala společnost Agel. Ta zadluženost snižuje a ve čtvrtek se dokonce pochlubila moderními operačními sály i oddělením ARO za téměř 220 milionů korun.

Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály. | foto: Radka MiloševskáMAFRA

„Na nové centrální sály čekala nemocnice skoro 20 let. Dávno nevyhovovaly. Dnes máme jedny z nejlépe vybavených sálů ve střední a východní Evropě. A protože místo původních tří jsou čtyři, zvládneme asi o 250 operací ročně víc,“ uvedl ředitel nemocnice Karel Dostalík.

Jediný robotický sál v kraji je jako první v zemi vybavený systémem OR1, který umožňuje ovládat robota, endoskopické kamery i dalších přístroje, ale také osvětlení místnosti či operační stůl jediným člověkem z jednoho místa.

„Robota využíváme k urologickým, gynekologickým a chirurgickým operacím nádorů v pánvi, kde se otevřeným přístupem dostáváme do některých míst dost těžko a s rovnými laparoskopickými nástroji je to také náročné. Výhodou robota je, že má nástroje ohebné,“ vysvětluje primář chirurgie Matěj Škrovina.

A dodává, že jako jediní v kraji a jako jedno ze čtyřiceti pracovišť na světě mohou ozářit pacienty s rakovinou konečníku v průběhu operace. „Díky vnitřní radioterapii se výrazně sníží riziko recidivy," popisuje pokrok medicíny díky moderní technice.

Zdravotníci i pacienti změny oceňují. Na ARO se dočkali dospávacího pokoje i nových přístrojů, operační sály jsou úplně jiné.

Katastrofické scénáře se nenaplnily

„Místo nevzhledných a nepraktických bílých kachliček jsou stěny z nerezu nastříkané omyvatelnou barvou. Sály mají dva vchody - jedním pacient vjíždí, druhým odjíždí. Snižuje se tak riziko nemocničních nákaz,“ popsala vrchní sestra Miroslava Březinová. „Nechybí výtah pro nástroje určené ke sterilizaci a další vychytávky. Nejvíc jich je v robotickém sále.“

Prohlídka nových sálů se hostům líbila. „Nádhera,“ chválil Marian Olejník, ředitel Podhorské nemocnice. „Taky máme hezké sály, ale jsme malé zařízení. Tady dělají nadregionální onkologické zákroky, tak to musí vypadat jinak. Posíláme sem i naše pacienty.“

Za obyvatele města ocenil změny a tlumočil poděkování lidí starosta Jaroslav Dvořák. „Báli jsme se, že zadlužená nemocnice zkrachuje, nebo že soukromník omezí péči,“ vzpomínají Novojičíňané. „Jsme rádi, že katastrofické scénáře se nenaplnily,“ svěřila se paní Marie.

Před třemi lety vygradovaly finanční potíže nemocnice. Léčila totiž stále víc onkologických pacientů, ale zatímco soukromá radioterapie Agelu v areálu vydělávala, špitál naopak. Zastupitelé kraje chtěli vyřešit patovou situaci spojením obou částí onkocentra, tedy pronájmem nemocnice Agelu.

Vedení ČSSD bylo proti a ostře se pustilo do tehdejšího člena strany a hejtmana Jaroslava Palase. Ten na oplátku napsal Bohuslavu Sobotkovi, že není dobrý šéf. Přes odpor strany zastupitelé nakonec nemocnici pronajali.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Šéf možného kupce ostravské huti obavy odborářů nerozptýlil

Generální ředitel společnosti Liberty House Jon Bolton při rozhovoru s novináři.

Nepříliš nadějně dopadlo jednání mezi odboráři společnosti ArcelorMittal Ostrava se zástupci Liberty House. Ta chce...

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Ostravské stopy: Ostrava byla temná, teď je to lepší, říká lídr Čechomoru

Karel Holas ze skupiny Čechomor.

Rozlévaná struska, zážitky ve Stodolní ulici i start turné Proměny 2018 v Gongu. Ostravské příběhy jednoho z lídrů...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz