Nemocnice v Novém Jičíně šla ke dnu. Teď má nové sály za stamiliony

  18:55aktualizováno  18:55
Novojičínská nemocnice byla ještě před dvěma lety nejzadluženější ze všech, ostatní táhla ke dnu. Pak si ji ale od Moravskoslezského kraje pronajala společnost Agel. Ta zadluženost snižuje a ve čtvrtek se dokonce pochlubila moderními operačními sály i oddělením ARO za téměř 220 milionů korun.

Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály. | foto: Radka MiloševskáMAFRA

„Na nové centrální sály čekala nemocnice skoro 20 let. Dávno nevyhovovaly. Dnes máme jedny z nejlépe vybavených sálů ve střední a východní Evropě. A protože místo původních tří jsou čtyři, zvládneme asi o 250 operací ročně víc,“ uvedl ředitel nemocnice Karel Dostalík.

Jediný robotický sál v kraji je jako první v zemi vybavený systémem OR1, který umožňuje ovládat robota, endoskopické kamery i dalších přístroje, ale také osvětlení místnosti či operační stůl jediným člověkem z jednoho místa.

„Robota využíváme k urologickým, gynekologickým a chirurgickým operacím nádorů v pánvi, kde se otevřeným přístupem dostáváme do některých míst dost těžko a s rovnými laparoskopickými nástroji je to také náročné. Výhodou robota je, že má nástroje ohebné,“ vysvětluje primář chirurgie Matěj Škrovina.

A dodává, že jako jediní v kraji a jako jedno ze čtyřiceti pracovišť na světě mohou ozářit pacienty s rakovinou konečníku v průběhu operace. „Díky vnitřní radioterapii se výrazně sníží riziko recidivy," popisuje pokrok medicíny díky moderní technice.

Zdravotníci i pacienti změny oceňují. Na ARO se dočkali dospávacího pokoje i nových přístrojů, operační sály jsou úplně jiné.

Katastrofické scénáře se nenaplnily

„Místo nevzhledných a nepraktických bílých kachliček jsou stěny z nerezu nastříkané omyvatelnou barvou. Sály mají dva vchody - jedním pacient vjíždí, druhým odjíždí. Snižuje se tak riziko nemocničních nákaz,“ popsala vrchní sestra Miroslava Březinová. „Nechybí výtah pro nástroje určené ke sterilizaci a další vychytávky. Nejvíc jich je v robotickém sále.“

Prohlídka nových sálů se hostům líbila. „Nádhera,“ chválil Marian Olejník, ředitel Podhorské nemocnice. „Taky máme hezké sály, ale jsme malé zařízení. Tady dělají nadregionální onkologické zákroky, tak to musí vypadat jinak. Posíláme sem i naše pacienty.“

Za obyvatele města ocenil změny a tlumočil poděkování lidí starosta Jaroslav Dvořák. „Báli jsme se, že zadlužená nemocnice zkrachuje, nebo že soukromník omezí péči,“ vzpomínají Novojičíňané. „Jsme rádi, že katastrofické scénáře se nenaplnily,“ svěřila se paní Marie.

Před třemi lety vygradovaly finanční potíže nemocnice. Léčila totiž stále víc onkologických pacientů, ale zatímco soukromá radioterapie Agelu v areálu vydělávala, špitál naopak. Zastupitelé kraje chtěli vyřešit patovou situaci spojením obou částí onkocentra, tedy pronájmem nemocnice Agelu.

Vedení ČSSD bylo proti a ostře se pustilo do tehdejšího člena strany a hejtmana Jaroslava Palase. Ten na oplátku napsal Bohuslavu Sobotkovi, že není dobrý šéf. Přes odpor strany zastupitelé nakonec nemocnici pronajali.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Medvědí tulák v Beskydech zabil ovci. Prozradila ho šlápota v krtinci

Odlitek přední stopy medvěda, který přišel v roce 2001 do Krhové.

Potrhanou ovci našel brzo ráno v ohradě chovatel Ladislav Staš z obce Krásná na Frýdecko-Místecku, který bydlí na...

Další z rubriky

Muzeum ukazuje záchranářské unikáty. Tatrovky pomáhaly i ve formuli 1

Radim Zátopek z Technického muzea Kopřivnice stojí u tatrováckého...

Unikátní Tatru T623R určenou pro zásahy při závodech formule 1 nebo prototyp sanitky, která měla pomáhat záchranářům na...

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji nadále klesá, v Hyundai zvýší mzdy

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Pod osmatřicet tisíc lidí klesl na konci listopadu počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. Z hlediska úřadu...

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Najdete na iDNES.cz