Ostravská univerzita buduje z porodnice výzkumné centrum za 350 milionů

  14:55aktualizováno  14:55
Ostravská univerzita získá zázemí s laboratořemi pro výzkum i výuku budoucích lékařů a dalších studentů. Tento týden zahájila přestavbu budovy, v níž se narodila nejméně třetina dospělých Ostravanů. Jde o bývalou porodnici v Zábřehu, která posledních deset let chátrala.

Vizualizace budoucí podoby Výzkumného centra Ostravské univerzity. | foto: ProjektStudio

Zájemců bylo víc, ale bývalou porodnici, která před deseti lety osiřela, nakonec získala Ostravská univerzita. Ta z ní do poloviny roku 2014 vybuduje centrum pro zdravotnický, ale i sociální a přírodovědný výzkum a výuku.

Výzkumné centrum

* Ostravská univerzita staví centrum výzkumu i výuky pro tři fakulty: lékařskou, přírodovědeckou a sociálních studií. V roce 2014 budou mít studenti a profesoři k dispozici dalších 18 špičkových laboratoří a 20 učeben pro praktická cvičení. Akademici či vědci získají 58 nových pracoven.

* V centru budou i posluchárny, seminární místnosti i další prostory.

Za víc než 350 milionů korun získá vysoká škola nové laboratoře, datová centra, seminární místnosti, posluchárny a technologické zázemí především pro rozvoj lékařských, ale i souvisejících oborů.

Většinu nákladů uhradí Evropská unie

"Z celkové částky uhradí 85 procent Evropská unie, zbytek zaplatíme ze svých zdrojů," řekl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. "Pro nové centrum už nyní připravujeme výzkumné projekty a doktorské programy," dodal.

Kvalitní zázemí s laboratořemi mladé lékařské fakultě, kterou si Ostrava vybojovala teprve před dvěma lety, dosud chybí. I proto univerzita zahájila stavbu výzkumného centra velmi slavnostně. A místo tradičního poklepu na základní kámen zvolila vysazení mladého, ale už zeleného dubu.

"Je symbolem dlouhověkosti. Dubové listy a větvě ochraňují před zlem. Dub znamená sílu, jistotu a zrození," vysvětlovala prorektorka Ostravské univerzity Iva Málková.

V centru bude osmnáct špičkových laboratoří

Pro školu má výzkumné centrum zásadní význam. "Je to jeden z našich klíčových projektů a největší investice. Završí celý proces budování kapacit pro lékařskou fakultu. Po dokončení centra bude mít stejné dimenze jako ostatní lékařské fakulty," vysvětlil rektor.

Výzkumné centrum Ostravské univerzity bude mít i odpočinkové zóny.

Zatímco teď se musí zhruba 1 300 studentů ostravské lékařské fakulty spokojit jen s 15 laboratořemi, po dokončení výzkumného centra budou mít k dispozici dalších 18 špičkových laboratoří. Také počet místností pro praktická cvičení vzroste ze 37 na 57.

Naprázdno nevyjdou ani akademici a vědečtí pracovníci, jichž na univerzitě přibývá. Získají 58 pracoven. Za dva roky by měli v novém centru spojit své síly při výzkumu lékaři, biologové, biofyzikové, ale také sociologové či matematici.

"Ve spolupráci se superpočítačovým centrem využijeme nové matematické metody v medicíně. Připravujeme také rozsáhlý výzkum v oblasti genetiky, pro který už jsme přijali vědce z USA. A zaměříme se například i na léčbu onkologických onemocnění. Budeme zkoumat vliv nových léků na některé typy rakoviny: kvalitu i vedlejší účinky," popisuje výzkumné cíle školy rektor Jiří Močkoř.

Hrozilo, že areál obsadí developeři

Vznik centra oceňují nejen studenti a zaměstnanci univerzity. "Před dvaašedesáti lety jsem se tu narodil, ve druhém patře. A většina obyvatel našeho obvodu nejspíš také. Už proto jsem velmi rád, že se budova bývalé porodnice nerozpadne, ani neskončí v rukou developerů, ale bude sloužit výzkumu a výuce mediků i dalších studentů," svěřil se starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

"Když si vzpomenu, jaké byly před lety ve městě tlaky, abychom areál rozprodali developerům, jsem rád, že se to podařilo ustát. Zájem byl velký, protože je to unikátní areál se spoustou vzrostlých stromů. Další takový se v Ostravě hned tak nenajde," dodal.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Ve Frýdku-Místku hlasovali o 14 bodech naráz. Opozice podala stížnost

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Na průběh ustavujícího zastupitelstva frýdeckomísteckého magistrátu si u ministerstva vnitra stěžují zastupitelé...

Najdete na iDNES.cz