Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V radničních zpravodajích musí mít místo i opozice, stojí v novele zákona

  12:55aktualizováno  12:55
Mnohé zpravodaje radnic jsou jen "hlásnými troubami" starosty a vedení města. Opozice má smůlu a prostor na své názory nedostane. Často je otvírá úvodní slovo starosty, následují stránky, jimž vévodí fotky radních na různých akcích. Novela zákona má ale zaručit prostor i opozici. Má ovšem i nedostatky - neurčuje například sankce.

V Ostravě zatím žádný zastupitel echtěl publikovat vyjádření k některému z témat | foto: ostrava.cz

Frýdecko-místecký opoziční zastupitel Petr Konůpka (vyloučený z ODS) to má v živé paměti. Když se před volbami v roce 2010 místní politici hádali kvůli cenám tepla, vyšel v radničním zpravodaji mimo jiné článek namířený proti opozici s titulkem Konůpka lobboval za spřízněnou firmu.

Co chce novela

Zatímco dosud nemusí města dávat prostor v radničním zpravodaji opozici, ač to někdy dělají, novela zákona o periodickém tisku, kterou předložil poslanec Igor Svoják, by to měla změnit. V řadě ohledů ale není dokonalá. Chybí v ní třeba sankce pro případ, že radnice protichůdný názor neotiskne.

"Žádali jsme dle tiskového zákona o publikování našeho stanoviska, to ale radnice úplně ignorovala. Jedinou další šancí bylo řešit to prostřednictvím krajského soudu, tou cestou jsme ale nešli, protože je komplikovaná," vzpomíná.

A ačkoli zástupci radnice říkají, že ve zpravodaji, který ve městě vychází od roku 1991, vždy publikovali jen členové rady města - odtud i název Zpravodaj Rady města Frýdek-Místek - v budoucnu budou muset zřejmě dát větší prostor opozici, než tomu bylo dosud.

Poslanci totiž nyní schválili návrh novely zákona, která vůbec poprvé stanovuje mantinely pro radniční periodika. Ta bývají dnes často pojímána jako "hlásné trouby" vedení radnic, přičemž opozice dostává jen omezený prostor.

"Zákon nově obsahuje povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace o územně správním celku a poskytnout i 'přiměřený prostor' pro zastupitele. Pokud by poskytnut nebyl, nařizuje zákon uveřejnit doplňující informaci," říká Jan Kotecký ze sdružení Oživení, jež usiluje o transparentnější veřejnou správu, a dodává, že novelu musí ještě schválit Senát.

Důležitější jsou praktické informace než politické názory

Zástupci radnic se shodují, že pokud novela zákona začne platit, podobu novin s ní sladí. Podle většiny mluvčích, které MF DNES oslovila, přitom už teď opoziční zastupitelé údajně dostávají v radničním zpravodaji prostor, pokud o něj požádají.

"Už sedmnáct let má každá politická strana v zastupitelstvu právo na bezplatné publikování svých příspěvků. Maximální rozsah článku je polovina novinové strany na každé číslo," sdělila třeba mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že nabízenou možnost opoziční strany často využívají, hlavně před volbami.

I v Karviné či Kopřivnici mohou všichni zastupitelé v radničních novinách publikovat svůj názor. A třeba ti kopřivničtí to využívali v takové míře, že bylo nutné rozsah příspěvků v novinách omezit. "Teď mohou buď stanovený rozsah respektovat, či rozdělit text do více čísel," řekla mluvčí města Lucie Petříčková.

Třeba mluvčí Opavy i Krnova uvedli, že přednostní pro jejich zpravodaj jsou praktické informace pro lidi, ne politické názory. Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská zase zmínila, že dosud žádný ze zastupitelů nechtěl publikovat vyjádření k některému z témat. "Zatím nevíme, zda bude nutné na základě nové podoby zákona potřeba něco na přípravě měsíčníku Ostravská radnice měnit. Počkáme na jeho definitivní znění," vysvětlila Vojkovská.

Novela ale vyvolává i řadu výhrad. "Vymahatelnost zákona bude obtížná. Nenařizuje totiž žádné sankce pro případ, že radnice názor opozice nezveřejní," míní Konůpka.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Policie našla řidiče, který srazil školačku v Havířově a od nehody ujel

Nehoda se stala nedaleko střední školy ve Velkém Poříčí.

Policisté vypátrali řidiče, který zřejmě v polovině ledna srazil na přechodu v Havířově dívku. Neposkytl jí pomoc a od...

Stipendia začínají pomalu přivádět učně k řemeslům

Učni

Po frontálním útoku první drobný úspěch. O ohrožené učební obory v Moravskoslezském kraji v prvním kole podávání...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz