Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V radničních zpravodajích musí mít místo i opozice, stojí v novele zákona

  12:55aktualizováno  12:55
Mnohé zpravodaje radnic jsou jen "hlásnými troubami" starosty a vedení města. Opozice má smůlu a prostor na své názory nedostane. Často je otvírá úvodní slovo starosty, následují stránky, jimž vévodí fotky radních na různých akcích. Novela zákona má ale zaručit prostor i opozici. Má ovšem i nedostatky - neurčuje například sankce.

V Ostravě zatím žádný zastupitel echtěl publikovat vyjádření k některému z témat | foto: ostrava.cz

Frýdecko-místecký opoziční zastupitel Petr Konůpka (vyloučený z ODS) to má v živé paměti. Když se před volbami v roce 2010 místní politici hádali kvůli cenám tepla, vyšel v radničním zpravodaji mimo jiné článek namířený proti opozici s titulkem Konůpka lobboval za spřízněnou firmu.

Co chce novela

Zatímco dosud nemusí města dávat prostor v radničním zpravodaji opozici, ač to někdy dělají, novela zákona o periodickém tisku, kterou předložil poslanec Igor Svoják, by to měla změnit. V řadě ohledů ale není dokonalá. Chybí v ní třeba sankce pro případ, že radnice protichůdný názor neotiskne.

"Žádali jsme dle tiskového zákona o publikování našeho stanoviska, to ale radnice úplně ignorovala. Jedinou další šancí bylo řešit to prostřednictvím krajského soudu, tou cestou jsme ale nešli, protože je komplikovaná," vzpomíná.

A ačkoli zástupci radnice říkají, že ve zpravodaji, který ve městě vychází od roku 1991, vždy publikovali jen členové rady města - odtud i název Zpravodaj Rady města Frýdek-Místek - v budoucnu budou muset zřejmě dát větší prostor opozici, než tomu bylo dosud.

Poslanci totiž nyní schválili návrh novely zákona, která vůbec poprvé stanovuje mantinely pro radniční periodika. Ta bývají dnes často pojímána jako "hlásné trouby" vedení radnic, přičemž opozice dostává jen omezený prostor.

"Zákon nově obsahuje povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace o územně správním celku a poskytnout i 'přiměřený prostor' pro zastupitele. Pokud by poskytnut nebyl, nařizuje zákon uveřejnit doplňující informaci," říká Jan Kotecký ze sdružení Oživení, jež usiluje o transparentnější veřejnou správu, a dodává, že novelu musí ještě schválit Senát.

Důležitější jsou praktické informace než politické názory

Zástupci radnic se shodují, že pokud novela zákona začne platit, podobu novin s ní sladí. Podle většiny mluvčích, které MF DNES oslovila, přitom už teď opoziční zastupitelé údajně dostávají v radničním zpravodaji prostor, pokud o něj požádají.

"Už sedmnáct let má každá politická strana v zastupitelstvu právo na bezplatné publikování svých příspěvků. Maximální rozsah článku je polovina novinové strany na každé číslo," sdělila třeba mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že nabízenou možnost opoziční strany často využívají, hlavně před volbami.

I v Karviné či Kopřivnici mohou všichni zastupitelé v radničních novinách publikovat svůj názor. A třeba ti kopřivničtí to využívali v takové míře, že bylo nutné rozsah příspěvků v novinách omezit. "Teď mohou buď stanovený rozsah respektovat, či rozdělit text do více čísel," řekla mluvčí města Lucie Petříčková.

Třeba mluvčí Opavy i Krnova uvedli, že přednostní pro jejich zpravodaj jsou praktické informace pro lidi, ne politické názory. Mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská zase zmínila, že dosud žádný ze zastupitelů nechtěl publikovat vyjádření k některému z témat. "Zatím nevíme, zda bude nutné na základě nové podoby zákona potřeba něco na přípravě měsíčníku Ostravská radnice měnit. Počkáme na jeho definitivní znění," vysvětlila Vojkovská.

Novela ale vyvolává i řadu výhrad. "Vymahatelnost zákona bude obtížná. Nenařizuje totiž žádné sankce pro případ, že radnice názor opozice nezveřejní," míní Konůpka.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Najdete na iDNES.cz