Nemocnice Nový Jičín slavnostně otevřela nový pavilon s moderním diagnostickým

Nemocnice Nový Jičín slavnostně otevřela nový pavilon s moderním diagnostickým PET/CT pracovištěm. | foto: Agel

Nový přístroj v Novém Jičíně rychleji a přesněji odhalí i malý nádor

  • 3
Nemocní lidé z Moravskoslezského kraje, u kterých je podezření na rakovinu, už nebudou muset dojíždět do Olomouce. Tam až dosud museli jezdit na vyšetření speciálním přístrojem PET/CT. Nyní stejný přístroj začala využívat nemocnice v Novém Jičíně.

Převrat v diagnostice onkologických onemocnění. Tak nadšeně mluvili o významu hybridního skeneru PET/CT lékaři z pražské nemocnice Na Homolce, která unikátní přístroj koupila jako první v zemi.

Uběhlo dlouhých deset let, než se stejného zařízení dočkali i pacienti z Moravskoslezského kraje. Ve čtvrtek otevřela nové pracoviště nukleární medicíny i s PET centrem společnost Agel, a to v novojičínské nemocnici, kterou si loni pronajala od krajského úřadu.

Co je to PET/CT a k čemu slouží

Jde o diagnostickou zobrazovací metodu kombinující dvě vyšetření: počítačovou tomografii (CT) s pozitronovou emisní tomografií (PET).

Lékařům přesně ukáže, kde jsou zhoubné nádory i metastáze.

Vedoucí Komplexního onkologického centra v Novém Jičíně Renata Soumarová je přesvědčená, že díky novému zařízení mohou pacienty efektivněji diagnostikovat i léčit a zaručit jim tak větší naději na uzdravení.

"Nový přístroj v sobě totiž kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii. Počítačový tomograf dokáže odhalit tvar a velikost ložiska, ale neukáže, zda jde o zhoubný nádor nebo třeba o tukovou či vazivovou tkáň. Naopak pozitronová emisní tomografie odhalí díky použití slabě radioaktivní látky nádory i metastázy zcela přesně, a to i ve velmi časném stádiu, kdy je ještě žádná jiná zobrazovací metoda nerozezná," konstatovala Soumarová.

Vyšetření přístrojem je důležité pro pacienty s malými nádory

Novojičínským onkologickým centrem projdou ročně asi dva tisíce nových pacientů. Zhruba pětinu z nich by lékaři potřebovali poslat na PET/CT. Ve skutečnosti jich ale posílali mnohem méně. Důvod?

"Protože v našem ani Zlínském kraji takový přístroj nebyl, tak všichni pacienti jezdili do Olomouce. Na termín ale čekali nejméně osm týdnů, což je při onkologických diagnózách dost dlouho," vysvětlila primářka.

Vyšetření je podle ní důležité pro pacienty s podezřením na rakovinu, jejichž nádory či metastázy jsou ještě tak malé, že je neodhalí CT. Pomůže ale i nemocným, u nichž je nutné zkontrolovat výsledky léčby chemoterapií či ozařováním.

"Vyšetření PET/CT nám teď významně pomůže při rozhodování o strategii léčby u stovek lidí. Například, když se chystáme na radikální operaci, musíme mít nejdříve jistotu, že pacient nemá metastáze například v lymfatických uzlinách, což nám leckdy ukáže jedině pozitronová emisní tomografie," upřesnila Soumarová.

"Nový přístroj nám zkrátka pomůže odhalit nepřítele a my budeme přesně vědět, s čím bojujeme," dodala.

Nové novojičínské pracoviště nukleární medicíny vzniklo v budově bývalého interního pavilonu. "Zčásti nevyužitá budova byla dost zchátralá. Přestavěli jsme ji za 120 milionů korun," řekla mluvčí Agelu Hana Szotkowská s tím, že kromě moderního PET/CT pracoviště jsou v budově i nové urologické a nefrologické ambulance a dialyzační centrum.

"V nových prostorách mají dialyzovaní pacienti větší pohodlí, soukromí a díky vyššímu počtu monitorů nemusí na čištění krve v noci," popsal výhody ředitel nemocnice Karel Dostalík. Nemocnice zrekonstruovala i suterén pavilonu, kde se nachází zázemí pro personál, sklady, archivy a technologické zázemí.