Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novojičínská tabačka zmizí z povrchu dříve. Město ustoupilo developerovi

  8:50aktualizováno  8:50
Na bývalou tabákovou továrnu v Novém Jičíně brzy zůstanou jen vzpomínky. Poslední překážkou v úplné demolici byla střední škola Educa, která v části objektu na základě nájemní smlouvy mezi městem a developerem sídlila. Město nyní smlouvu ukončilo a učitelé i žáci už jsou přestěhovaní.

Bourání bývalé tabákové továrny. | foto: Archiv, Alexandr Satinský,  MAFRA

Z novojičínské tabačky už mnoho nezbývá. Se zemí ji srovnávají v těchto dnech dělníci.

Úplnou demolici areálu ještě nedávno blokovala nájemní smlouva mezi městem a bývalým vlastníkem areálu, tabákovým koncernem Philip Morris. Podle ní měla v bývalé ředitelské budově nárok sídlit střední škola, a to až do listopadu příštího roku. Tento závazek převzal developer při odkoupení továrního komplexu v roce 2007.

Kvůli svým záměrům developer JTH požádal dnes již bývalé novojičínské zastupitelstvo o zkrácení nájemní smlouvy k 31. říjnu. Zastupitelé mu nevyhověli. Smlouva ale nakonec přece jen končí.

Společnost pomohla škole se stěhováním

Střední škola Educa se totiž s developerskou společností dohodla. "Po dohodě jsme přistoupili na to, že nájemní smlouva bude k 30. listopadu letošního roku ukončena," řekla manažerka školy Kramolišová.

Její slova potvrzuje i Gabriela Hlavsová z JTH Group. "Domluvili jsme se se školou na tom, že uděláme provizorní stavební úpravy v jejich druhé budově tak, aby mohla výuka normálně pokračovat. Také jsme je na své náklady přestěhovali."

Tak bude podle projektu vypadat prostor po bývalé tabačce v Novém Jičíně.

Vizualizace možné budoucí podoby prostoru po tabákové továrně.

Tak bude podle projektu vypadat prostor po bývalé tabačce v Novém Jičíně.

Místo továrny se nedaleko centra Nového Jičína objeví velkoprodejny,

Město s předčasným ukončením smlouvy souhlasilo. Starosta Břetislav Gelnar považuje rozhodnutí o vyklizení bývalé ředitelské budovy za logický krok.

"Stejně se okolní budovy někdejší tabačky bourají a není myslitelné, aby studenti chodili zbořeništěm do školy, nehledě na prašnost. Proto je dohoda rozumná," uvedl starosta.

Za nejdůležitější starosta Gelnar považuje vzájemnou dohodu obou subjektů a to, že developer pomohl soukromé škole s umístěním studentů.

Město se bude zabývat dopravou

Místo tabačky má vyrůst obchodní centrum. "Rádi bychom v areálu vybudovali potravinový market, obchodní galerii a velkokapacitní zahradnickou prodejnu," prozradila Hlavsová. Jmenovat konkrétní obchodní řetězce se zdráhala.

Podle starších informací zde má vzniknout Interspar a OBI. Obojí je v jednání. "Nabídku developera stále vyhodnocujeme. Doposud nebylo vedením společnosti rozhodnuto o stavbě marketu právě zde," říká mluvčí OBI Ivana Šedivá.

S novým obchodním centrem by se mohla zhoršit doprava v centru města. Dopravní situaci bude v prosinci JTH projednávat se zástupci Nového Jičína a sousední obce Šenov u Nového Jičína. "Každá taková stavba vyvolává podmiňující investice do dopravní situace," vysvětlil Jiří Raška z odboru územního plánování.

BÝVALÁ TABÁKOVÁ TOVÁRNA

Tabákovou továrnu v Novém Jičíně postavil stát v roce 1874. Už po třech letech zaměstnávala asi dva a půl tisíce dělníků, převážně žen. Více než stoleté dominantě města nikdo z místních neřekne jinak než tabačka. Sdružení rodáků a přátel Nového Jičína ji chtělo nechat zapsat do seznamu kulturních památek. Ministerstvo kultury ale žádost zamítlo.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz