Povodeň měla i v Novém Jičíně-Žilině obrovskou sílu.

Povodeň měla i v Novém Jičíně-Žilině obrovskou sílu. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Novojičínsko dva roky po bleskové povodni: stále se ještě opravuje

  • 0
Na 24. červen před dvěma roky lidé z velké části Novojičínska raději nevzpomínají. Krajem se tehdy prohnalo několik ničivých vln bleskové povodně, která za sebou zanechala mrtvé a zpustošila řadu obcí. Dva roky po katastrofě je většina škod zahlazena, přesto jsou v krajině patrny ještě mnohé povodňové jizvy.

Pro dokreslení hrůznosti bleskové povodně postačí několik čísel. Podle statistiky Povodí Odry protékalo novojičínskou měřící stanicí na řece Jičínce 24. června 2009 až 340 krychlových metrů vody za sekundu. Přitom stoletá voda se počítá už od 194 kubíků a druhý nejvyšší průtok v historii měření byl zaznamenán při velkých moravských povodních v roce 1997, tehdy to bylo 97 metrů krychlových za sekundu. A dnes ráno 0,14 kubíku.

Bleskové povodně 2009

* Bleskové povodně dorazily na Novojičínsko v noci z  24. na 25. června 2009
* Voda zde zaplavila přibližně 900 domů ve 24 obcích a městech, přes čtyřicet jich nechali statici zdemolovat.
* Konečný účet za bleskové povodně, které nejvíce řádily právě na Novojičínsku, se vyšplhal na astronomických 3,1 miliardy korun.
* V celé zemi při nich dohromady zemřelo celkem 15 lidí, z toho 9 bylo v Moravskoslezském kraji.

Ještě dva roky po povodňové vlně se opravují mosty, chodníky, rekonstruují budovy Starostové se ale shodují, že hotovo bude do konce léta. "Dokončujeme rekonstrukci zdravotního střediska, stejně jako opravu kanalizace a chodníků," říká starostka Kunína Dagmar Novosadová.

V Novém Jičíně se v nejbližších dnech začne stavět nový most U Jezu a Na Poříčí v Žilině a dostane se i na rekonstrukci lávky U Kaple v Bludovicích. "Už byla provedena regulace toků Jičínka, Stranický potok a na území Nového Jičína Zrzávka. Připravují se protipovodňová opatření na korytě Zrzávky v Žilině, na Grassmance a v další části Stranického potoku. Také se budou odstraňovat povodňové škody na vodní nádrži Čerťák. Celková suma se pohybuje v řádech desítek milionů korun," vypočítává mluvčí města Marie Machková.

Do roku 2012 budou mít v Novém Jičíně na vodních tocích měřiče hladiny a fungovat by měl i bezdrátový rozhlas napojený na pult centrální ochrany, který bude lidi informovat o případném riziku.

Stavení Ludmily Pavlišíkové v Jeseníku nad Odrou den po povodni.

Opravený domek Ludmily Pavliškové, stěny však jsou stále vlhké.

V Kuníně už podobný varovný a výstražný systém mají od března letošního roku. Čidla, která jsou umístěna v Jičínce, zajistí spuštění sirény umístěné na budově obecního úřadu. "Systém je možné ovládat i z mobilu. Funguje i bez elektriky, záložní baterie vydrží dva dny," popisuje Novosadová.

Stejné zařízení by mohlo ještě letos fungovat i v Životicích u Nového Jičína, Šenově, Veřovicích a Hodslavicích. Obce čekají na schválení dotace.

Blesková povodeň v Jeseníku nad Odrou měla katastrofické následky.

Stejné místo po dvou letech.

Starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček dodal, že první projekty, které obec dělá ve spolupráci s dalšími organizacemi, by měly být hotovy v průběhu příštího roku. "Povodí Odry počítá s revitalizací vodního toku. Připravuje se pět projektů, bude otázka priorit, co se udělá jako první," dodává.

Pracuje se ještě i na vodních tocích. Lesy České republiky, které spravují toky Jičínku a Zrzávku až po jejich soutok v Novém Jičíně, budou letos ještě odstraňovat povodňové škody na Zrzávce.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka se připravuje výstavba hrází v Žilině u Nového Jičína v úseku nad kostelem po silniční most přes Jičínku. Kvůli problémům s pozemky se ale zahájení stavby výrazně oddaluje. "V průběhu zpracovávání projektové dokumentace nastal problém se zábory pozemků, kdy na některé pozemky byla uvalena exekuce a u některých pozemků nesouhlasí jejich majitelé se vzniklým záborem," říká Boublík.

,