Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový endoskop důkladně prohlíží žlučové cesty, zachraňuje tak životy

  12:55aktualizováno  12:55
Jen patnáct zdravotnických zařízení v Evropě, z toho dvě v České republice, má k dispozici nejmodernější speciální endoskop. Přístroj, který využívá Vítkovická nemocnice, s obrovskou přesností prohlédne žlučové cesty a vývod slinivky. Objeví tak případné problémy, jež předtím lékařům zůstaly utajeny.

Primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice Ondřej Urban při práci s novým endoskopem. | foto: Vítkovická nemocnice

Mám žloutenku nebo snad rakovinu žlučových cest, na kterou se rychle umírá? Takové otázky napadaly čtyřicetiletého muže z Ostravska, když nedávno zničehonic zežloutnul.

Okamžitě šel k lékaři. Čekal, že odborníci zjistí, co mu je, a nasadí léčbu. Jenže se vyděsil ještě víc. Postupně totiž obešel dvě nemocnice a podrobil se řadě vyšetření, léčby se však nedočkal. Lékaři totiž nedokázali určit přesnou diagnózu.

Pomohli mu až gastroenterologové na třetí štaci - ve Vítkovické nemocnici Ostrava. A to díky technické novince: miniaturnímu endoskopu nové generace SpyGlass DS. Podle doslovného překladu z angličtiny může jít o skládací dalekohled, ale podle lékařů je to „špion“.

O technické novince

Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice ročně vyšetří endoskopicky až osm tisíc lidí, patří tak mezi tři největší endoskopická centra v zemi.

Jako jedno z mála v Evropě má unikátní přístroj SpyGlass druhé generace, který přesně zobrazí žlučové cesty i vývod slinivky břišní.

Umí to hadička o průměru 3,3 milimetry s kamerou na konci. Lze jím vysunout i kleštičky nebo třeba zavést katetr a vypálit nádor.

„Kolegové na jiných pracovištích postupovali správně, udělali pro pacienta vše, co bylo v jejich silách, včetně toho, že ho nakonec poslali k nám,“ tvrdí Ondřej Urban, primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice.

Se starším typem byla práce komplikovaná

Gastroenterologové v Moravskoslezském kraji podle něj vědí, že vítkovičtí lékaři jako jediní na Moravě používají přístroj, který dokáže vyšetřit žlučové cesty a vývod slinivky břišní s takovou přesností jako žádná jiná technika.

Donedávna používali vítkovičtí specialisté starší typ špiona, který znamenal významný posun v diagnostice a léčbě trávicího traktu, ale práce s ním byla komplikovaná.

Už druhý týden má ale Vítkovická nemocnice jako jedna z pouhých patnácti v Evropě a dvou v zemi k dispozici špiona nové generace, který usnadňuje práci lékařům i zdravotníkům na sále a zachraňuje životy.

Čtyřicetiletý pacient, který by v úterý měl být propuštěn do domácí péče, je teprve druhým, komu nový přístroj pomohl.

„Miniaturní endoskop, což je hadička o průměru 3,3 milimetru, má na konci pohyblivou kameru, proto dokáže odhalit všechny patologie, a také můžeme vysunout miniaturní kleště a uštípnout kousek tkáně pro laboratorní vyšetření. Díky tomu jsme zjistili, že pacient nemá nádor, ale zežloutnul proto, že mu neodtékala žluč z jater kvůli překážce ve žlučovodu. A nakonec jsme dospěli k diagnóze: má velmi vzácné zánětlivé onemocnění, které lze léčit,“ líčí Ondřej Urban.

Endoskop ušetřil mnoho času a trápení

Psychicky se muži ulevilo už v té chvíli, kdy zjistil, že nemá nádor, natož rakovinu žlučovodu, na kterou umírá osmdesát procent nemocných. Zánět už téměř vyléčila antibiotika.

Nebýt špiona, muž by se snad léčby také dočkal, ale možná za rok. Lékařům by totiž nezbylo než pacienta sledovat a dopracovat se k verdiktu pomocí vylučovací metody, tedy vylučováním jiných diagnóz.

S novým špionem pracují lékaři teprve druhý týden. Z jeho snadného ovládání i možností jsou nadšení. Oceňují hlavně to, že s moderní technikou mohou vítězit nad smrtí i u lidí, kde jim to dříve moc nešlo.

První pacientkou, které nový přístroj bez nadsázky zachránil život, se stala osmdesátiletá seniorka se zhoubným nádorem žlučových cest.

„Protože už má vysoký věk a trpí dalšími nemocemi, nemohla jít na operaci. Ta by v jejím případě znamenala téměř jistý rozsudek smrti. Operace žlučových cest jsou náročné. Někdy po nich umírají i mladší lidé, a to i v nejlepších centrech,“ netají primář Ondřej Urban.

Díky nové technice, která odhalila zdroj potíží, našli ale vítkovičtí lékaři i způsob, jak stařence pomoci a minimálně jí prodloužit život. Do ucpaného žlučovodu zavedli katetr a metodou radiofrekvenční ablace nádor vypálili.

Žena mohla odejít domů hned druhý den po zákroku. „U většiny pacientů bychom tak postupovat nemohli, protože není ověřeno, že vypálení plně nahradí chirurgický zákrok. Ale když nebyla operace možná, použili jsme metodu uznanou jako lege artis v paliativní péči, tedy péči, která zkvalitní život, ale neodstraní příčiny potíží,“ říká primář.

Jediným problémem jsou peníze

Výsledek zákroku ho těší. Žlučovod ženy opět je a dlouho zůstane průchodný, takže jím volně odtéká žluč a ženě neselžou játra. „I to je velký přínos. A pokud bude mít žena štěstí, časem se možná ukáže, že jsme ji vyléčili. Metastázy totiž neměla a nádor se nám snad podařilo vypálit celý,“ líčí Urban.

Problém technické novinky je, že počet lidí, kterým pomůže, omezují peníze. Přístroj za 2,5 milionu korun získala nemocnice z holdingu Agel od výrobce zdarma. Ale na zákroky potřebuje jednorázové endoskopy za padesát tisíc korun. Stejně tak pražský IKEM. Dokud budou muset nemocnice hradit pomůcky ze svého či z grantů, špiona použijí jen výjimečně. Situace se změní, až jestli odborná společnost uspěje při jednání s pojišťovnami.

O technické novince Centrum péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice ročně vyšetří endoskopicky až 8 000 lidí, patří tak mezi tři největší endoskopická centra v zemi. Jako jedno z mála v Evropě má unikátní přístroj SpyGlass druhé generace, který přesně zobrazí žlučové cesty i vývod slinivky břišní. Umí to hadička o průměru 3,3 mm s kamerou na konci. Lze jím vysunout i kleštičky nebo třeba zavést katetr a vypálit nádor.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

VIDEO: Na školení za peníze EU kreslili úředníci pohlavní orgány

Školení za peníze EU

Radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vyzvali tajemnici úřadu Leonu Večeřovou k odchodu poté, co se objevila nahrávka...

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...

Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Další z rubriky

Dodávka srazila na silnici v Ostravě skoro čtyřmetrákového losa

Během krátké doby srazila v Moravskoslezském kraji auta tři velká zvířata....

Mladého losa srazila dnes brzy ráno dodávka na čtyřproudé silnici v Rudné ulici v Ostravě. Zvíře vážící přes 350...

V ostravském supermarketu dopoledne hořelo, desítky lidí i zaměstnanců evakuovali

V ostravském supermarketu Albert hořelo. Oheň vznikl v elektrické rozvodné...

Škodu v řádech milionů korun způsobil v pondělí dopoledne požár v supermarketu Albert v Ostravě-Dubině. Hořet začalo v...

Kraj by měl propojit průmysl, vědu, výrobu a školství, říká odborník

Ekonom Pavel Kysilka

Moravskoslezský kraj má šanci uspět i v době, kdy se bude dále rozvíjet digitalizace a automatizace průmyslu. Shodli se...

Najdete na iDNES.cz