Nový Jičín objevil rodáka, vynálezce tepelného čerpadla. Díky cementu

  15:56aktualizováno  15:56
Nebýt konference o cementu, zřejmě by Nový Jičín dosud nevěděl, že Peter von Rittinger, vynálezce tepelného čerpadla, se před dvěma staletími narodil právě na severní Moravě. Města tak stále znovuobjevují rodáky, kteří měli být za socialismu kvůli německé národnosti zapomenuti.

Peter von Rittinger. Repro Muzeum Novojičínska | foto: Muzeum Novojičínska

Nový Jičín dnes Rittingerovi odhalí na předpokládaném místě narození vedle Smetanových sadů pamětní desku. "Kdysi zde stávala kasárna, Rittingerův otec byl totiž důstojníkem. A právě zde pozdější vynálezce a velmi vzdělaný člověk započal životní pouť. A dvousté výročí narození je ideální příležitostí pro jeho připomenutí," uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína.

Přitom ještě před pěti lety ve městě o Rittingerovi asi nikdo nevěděl. V Praze se ale konala mezinárodní konference o výrobě cementu, kde se někdo z vystupujících o původu Rittingera, který proslul i vynálezy v oblasti těžařství, zmínil.

"Některý z účastníků konference zavolal tehdejšímu místostarostovi, ten to řekl mně. Stačilo pár věcí dohledat v archivu a brzy jsme získali důkazy, že Rittinger je opravdu novojičínským rodákem," vzpomenul Wessely.

Rittinger vyvíjel stroje pro hornictví

Rittinger s rodiči se ve městě zdržel asi jen pět let. Základní vzdělání nejprve získal v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, vysokému učení se věnoval v nedaleké Olomouci. Poté pracoval ve slovenské Banské Štiavnici. Zasloužil se i o rozšíření těžby uhlí v ostravsko-karvinském regionu. Vyvíjel těžební stroje, nakonec působil v rakouských solných dolech.

Jeho největším skutkem, byť se mu nejprve věnoval jen okrajově, bylo zkonstruování prvního funkčního tepelného čerpadla v roce 1855. Systém, který odebírá teplo ze země, vody nebo vzduchu a slouží například k vytápění, svět pro jeho ekologičnost velmi doceňuje v poslední době.

Jméno rodáka dostala vídeňská ulice

Rittinger zemřel v roce 1872 ve Vídni. Jeho památce se věnuje rakouský majitel hradu Rabenstein nedaleko Grazu, který tepelnými čerpadly vytápí celý rozlehlý historický areál. "Zástupce tohoto propagátora teď přijel i do Nového Jičína a chceme navázat spolupráci," uvedl Wessely.

Zmínil, že po Rittingerovi je ve Vídni pojmenovaná ulice. "Je to sedmý novojičínský rodák, kterému se dostalo takové cti," konstatoval Wessely.

Rittinger je jedním z řady významných rodáků, kteří se kdysi narodili ve městech s někdejší výraznou převahou německy mluvících obyvatel. Po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel se tyto osobnosti přestaly připomínat.

Německé osobnosti často upadly v nemilost

Čtyři desetiletí se dávali do popředí téměř výhradně rodáci českého původu a na dřívější se postupně zapomnělo. Až po roce 1989 se je daří znovuobjevovat, byť mnohdy pomohou velké náhody.

"Dějiny a znalosti našich předků je třeba připomínat a osobnostem poděkovat za to, co dokázaly. A je jedno, jakou měly národnost," uvedl historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

V Novém Jičíně tak již například nedávno objevili a uctili rodáky Karla von Schwarze, stavitele železnic, nebo legendárního manažera automobilového závodního týmu Mercedes Alfreda Neubauera. "I o něm jsme se dozvěděli víceméně náhodou. Zmínky o jeho novojičínském rodišti si na internetu všiml jeden člen našeho klubu," přiblížil Wessely.

"Určitě by si takovou postu zasloužili další novojičínští rodáci, například cestovatel Eduard Orel nebo zakladatel mexického národního muzea Dominik Bilímek," dodal Polách.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Focení včel přineslo muži z Jablunkovska úspěch v prestižní soutěži

Úspěšný snímek Milana Motyky v soutěži Czech Photo Nature

Milan Motyka z Mostů u Jablunkova fotí včely. A je v tom dobrý. Jeho snímek nazvaný Spící královny, na kterém včely...

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

Nejistota trvá, o dokončení obchvatu z Třince do Třanovic rozhodne soud

Ilustrační snímek

Stavba silnice, která naváže na loni dokončený obchvat Třince je připravená. Stále ale není jisté, jestli se začne na...

Najdete na iDNES.cz