Nový Jičín objevil rodáka, vynálezce tepelného čerpadla. Díky cementu

  15:56aktualizováno  15:56
Nebýt konference o cementu, zřejmě by Nový Jičín dosud nevěděl, že Peter von Rittinger, vynálezce tepelného čerpadla, se před dvěma staletími narodil právě na severní Moravě. Města tak stále znovuobjevují rodáky, kteří měli být za socialismu kvůli německé národnosti zapomenuti.

Peter von Rittinger. Repro Muzeum Novojičínska | foto: Muzeum Novojičínska

Nový Jičín dnes Rittingerovi odhalí na předpokládaném místě narození vedle Smetanových sadů pamětní desku. "Kdysi zde stávala kasárna, Rittingerův otec byl totiž důstojníkem. A právě zde pozdější vynálezce a velmi vzdělaný člověk započal životní pouť. A dvousté výročí narození je ideální příležitostí pro jeho připomenutí," uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína.

Přitom ještě před pěti lety ve městě o Rittingerovi asi nikdo nevěděl. V Praze se ale konala mezinárodní konference o výrobě cementu, kde se někdo z vystupujících o původu Rittingera, který proslul i vynálezy v oblasti těžařství, zmínil.

"Některý z účastníků konference zavolal tehdejšímu místostarostovi, ten to řekl mně. Stačilo pár věcí dohledat v archivu a brzy jsme získali důkazy, že Rittinger je opravdu novojičínským rodákem," vzpomenul Wessely.

Rittinger vyvíjel stroje pro hornictví

Rittinger s rodiči se ve městě zdržel asi jen pět let. Základní vzdělání nejprve získal v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, vysokému učení se věnoval v nedaleké Olomouci. Poté pracoval ve slovenské Banské Štiavnici. Zasloužil se i o rozšíření těžby uhlí v ostravsko-karvinském regionu. Vyvíjel těžební stroje, nakonec působil v rakouských solných dolech.

Jeho největším skutkem, byť se mu nejprve věnoval jen okrajově, bylo zkonstruování prvního funkčního tepelného čerpadla v roce 1855. Systém, který odebírá teplo ze země, vody nebo vzduchu a slouží například k vytápění, svět pro jeho ekologičnost velmi doceňuje v poslední době.

Jméno rodáka dostala vídeňská ulice

Rittinger zemřel v roce 1872 ve Vídni. Jeho památce se věnuje rakouský majitel hradu Rabenstein nedaleko Grazu, který tepelnými čerpadly vytápí celý rozlehlý historický areál. "Zástupce tohoto propagátora teď přijel i do Nového Jičína a chceme navázat spolupráci," uvedl Wessely.

Zmínil, že po Rittingerovi je ve Vídni pojmenovaná ulice. "Je to sedmý novojičínský rodák, kterému se dostalo takové cti," konstatoval Wessely.

Rittinger je jedním z řady významných rodáků, kteří se kdysi narodili ve městech s někdejší výraznou převahou německy mluvících obyvatel. Po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel se tyto osobnosti přestaly připomínat.

Německé osobnosti často upadly v nemilost

Čtyři desetiletí se dávali do popředí téměř výhradně rodáci českého původu a na dřívější se postupně zapomnělo. Až po roce 1989 se je daří znovuobjevovat, byť mnohdy pomohou velké náhody.

"Dějiny a znalosti našich předků je třeba připomínat a osobnostem poděkovat za to, co dokázaly. A je jedno, jakou měly národnost," uvedl historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

V Novém Jičíně tak již například nedávno objevili a uctili rodáky Karla von Schwarze, stavitele železnic, nebo legendárního manažera automobilového závodního týmu Mercedes Alfreda Neubauera. "I o něm jsme se dozvěděli víceméně náhodou. Zmínky o jeho novojičínském rodišti si na internetu všiml jeden člen našeho klubu," přiblížil Wessely.

"Určitě by si takovou postu zasloužili další novojičínští rodáci, například cestovatel Eduard Orel nebo zakladatel mexického národního muzea Dominik Bilímek," dodal Polách.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb...

Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz