Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012.

Jedna z budov opuštěného lázeňského komplexu v Jánských Koupelích v roce 2012. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zchátralé Jánské Koupele možná mají kupce. Zájemce ještě musí zaplatit

  • 5
Kdysi slavný lázeňský komplex Jánské Koupele na Opavsku, který posledních dvacet let chátral, má nového kupce. Smlouva je již podepsaná. Nyní se čeká na zaplacení peněz. Podle památkářů je stále reálné historické budovy zachránit.

Když byla malá, trávila v Jánských Koupelích takřka všechny prázdniny. „Babička tam pracovala, takže jsem znala vše - od sklepů až po půdu. Nebylo zákoutí, které bychom s kamarády neprošmejdili,“ zavzpomínala blogerka Vladimíra Antošová na kdysi slavné lázně v příspěvku pro iDNES. cz.

Historie Jánských Koupelí

19. století a první polovina 20. století 

  • prosperující lázně

Druhá světová válka

  • výcvikový tábor Hitlerjugend a poté zajatecký tábor

Po roce 1945 

  • dětská ozdravovna a jedno z největších odborářských středisek v Československu

1993 

  • odjezd posledních rekreantů

Jánské Koupele v té době patřily mezi největší a nejkrásnější střediska v Československu.

„Rekreanti se tam střídali v týdenních turnusech, o jejich zábavu se staralo hned několik referentů. Každou sobotu se konal maškarní bál, byly tam tenisové kurty, minigolf i kuželky,“ vyjmenovala Antošová.

„Bývaly to krásné prázdniny v nádherných lázních, na které budu vždy ráda vzpomínat.“

O to větší pak bylo její zklamání, když zjistila, že se o památkově chráněné lázně již dlouhá léta nikdo nestará a chátrají. „Málo si vážíme kulturního dědictví,“ poznamenala Antošová.

Lázně patří opavské společnosti Baneba, která se je dlouhodobě snaží prodat. Dosud marně. To se však ještě v nejbližších dnech může změnit. „Kupní smlouva je podepsaná, čeká se na peníze,“ potvrdil realitní makléř Jaroslav Žák. Jánské Koupele jsou k mání za 29 milionů korun.

Luděk Kozák, starosta Starých Těchanovic, na jejichž katastru lázně stojí, je ale opatrný a z potenciálního nového vlastníka se zatím příliš neraduje. „Těch kupců už bylo tolik...“ zdůvodnil starosta. „Už dříve smlouvu podepsali mnohokrát, ale pokaždé ze všeho sešlo.“

Zachránit lázně? Reálné to je

Kdo o lázně projevil zájem a co je čeká v budoucnu, zatím starosta nechtěl prozradit. „Až bude jisté, že jsou zaplacené, tak se já i vlastník vyjádříme,“ doplnil starosta. Lázně by přitom mohly být prodané již tento týden.

„Nevíme, kdo to je. Víme jen to, že prodej je na spadnutí. Doufám, že všechno dobře dopadne,“ konstatovala Hana Pavelková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

„Lázně pravidelně navštěvujeme kvůli místnímu šetření a fotodokumentaci. Naposledy jsme tam byli loni na podzim,“ uvedla památkářka. „Současný vlastník se snažil areál zajistit, přesto není pravidelně udržovaný a na stavbách je to samozřejmě znát. Nejsou v dobrém stavu, ale rozhodně je není nutné demolovat.“

V případě, že se objeví silný investor, by bylo podle památkářky možné památku zachránit. „Reálné to rozhodně je,“ dodala.

Areál Jánských Koupelí je unikátní tím, v jakém místě se nachází. „Údolí řeky Moravice je naprosto nádherné. Do terasovitého terénu jsou velice citlivě zakomponovány jednotlivé objekty, které byly postavené na konci 19. a na počátku 20. století. Lázně tam ale byly daleko dříve, už na počátku 19. století. A o minerálních pramenech se vědělo již ve století sedmnáctém,“ vysvětlila Hana Pavelková.

Do areálu výrazně zasáhli Rozumovští - šlechtický rod, na Opavsku velmi významný, který se zasloužil o rozvoj Vítkovska. Jednotlivé objekty Jánských Koupelí jsou proto pojmenovány po členech rodiny.