Rehabilitační přístroj Lokomat. Ilustační foto

Rehabilitační přístroj Lokomat. Ilustační foto | foto: www.jneuroengrehab.com

Nový přístroj v Hrabyni znovu učí chodit ochrnuté lidi

  • 0
Lidé, kterým ochrnuly nohy například po cévní mozkové příhodě, se nyní učí v Hrabyni chodit "jako roboti" pomocí speciálního zařízení Lokomat. Je to novinka, kterou dosud žádné zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji nevlastnilo.

Ještě v půli léta byl šestatřicetiletý Marcel Grossmann ze Ženklavy na Novojičínsku zdravý chlap. Podnikal a s manželkou se staral o tři děti. Teď ale sám potřebuje pomoc druhých, aby se dal znovu dohromady. Jeho organismus totiž zřejmě nezvládl dlouhodobý stres a vyslal vážné varování.

"Stalo se to 26. srpna. Seděl jsem večer doma u televize a najednou si manželka všimla, že se začínám křivit. Ochrnula mi celá levá strana těla," vzpomíná Marcel Grossmann, kterého pak sanitka odvezla do ostravské fakultní nemocnice. "Lékaři zjistili, že mi praskla cévka a já krvácím do mozku. Příčinu neznají. Já si ale myslím, že za to mohly starosti a stres," líčí muž.

Od 1. října je jedním z pacientů Rehabilitačního ústavu v Hrabyni. Snaží se tam znovu rozhýbat ochrnutou levou ruku i nohu.

"Jsem tu v dobrých rukách," pochvaluje si péči hrabyňských zdravotníků, přitom neúnavně pochoduje po jezdícím pásu s nohama upnutýma v ortézách a zavěšený ve speciálním postroji. Připomíná tak trochu robota.

"Je to dobrá věc, hybnost nohy už se o moc zlepšila," dodává pacient, který kromě jiných procedur absolvuje každý druhý den asi hodinový trénink v tomto speciálním zařízení nazývaném Lokomat, které pomocí závěsné podpory těla, robotických ortéz a pohyblivého pásu simuluje přirozenou chůzi.

Přístrojů je v Česku zatím jen pět

Jde o novinku za šest milionů korun, jakých je zatím v celé zemi jen pět. Hrabyňský rehabilitační ústav získal Lokomat teprve před pár týdny, a to jako první zdravotnické zařízení na severu Moravy. Nejbližší takový přístroj je až v Brně, další tři pak v Čechách.

Lokomat pomohl zlepšit péči především o pacienty po mozkové mrtvici, s poraněním nebo traumatickým poškozením míchy, ale i s jinými neurologickými poruchami.

Není však zdaleka jedinou novinkou v Hrabyni. Těch, které zkvalitnily péči o pacienty nebo zpříjemnily prostředí, je celá řada. Tamní ústav, který funguje už od roku 1975, totiž prošel v poslední době rozsáhlou modernizací.

"Na ústavu se podepsal zub času. Před šesti lety jsme proto začali s rekonstrukcí pokojů pro pacienty, loni jsme zmodernizovali bazén, letos vstupní vestibul s kavárnou a právě nyní končíme projekt zaměřený na obnovu a doplnění přístrojového vybavení," uvedl ředitel ústavu Verner Borunský.

Ústavu v Hrabyni se podařilo získat na své plány v hodnotě 30 milionů korun dotace z Evropské unie ve výši 85 procent nákladů. Získal tedy 25,5 milionu korun.

K novinkám patří i suchá masážní vana

"Nakoupili jsme za to 143 kusů přístrojů a rehabilitačních pomůcek pro naše pracoviště v Hrabyni i Chuchelné. Nejdražší byl Lokomat, který umožňuje nácvik chůze i lidem zcela ochrnutým. Dva miliony stál rentgen a na milion korun vyšla závěsná zařízení s vodicími lištami na stropě, která také umožňují nácvik chůze, ale jen lidem, kteří mají alespoň zbytky síly v nohou," uvedla Monika Čechová.

Rehabilitační pracovníci i pacienti jsou rádi, že mají nyní k dispozici například větší množství motodlah, které slouží k mechanickému rozcvičování operovaných kyčelních, kolenních, ramenních, hlezenních a zcela nově také loketních kloubů.

Zajímavou novinkou je i suchá masážní vana za půl milionu korun. Ten, kdo nerad chodí, nebo nemůže do vody, leží na pevné gumové podložce, do které zespod silně bubnují vodní trysky a prokrvují tak celé tělo.