Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nový zákon má vyčistit ovzduší, průmyslníkům se nelíbí vyšší poplatky

  • 19
Vláda schválila zákon, který má být lékem na špatné ovzduší. Moc se ale nelíbí zástupcům průmyslu. V nejbližších jedenácti letech by totiž podle něj měli platit až desetinásobně víc za vypouštěné jedy.

Už teď za emise platíme dost, proč bychom měli ještě víc? Omezí to naši konkurenceschopnost. Takové reakce vyvolal u představitelů průmyslu v kraji návrh zákona o ovzduší, který v těchto dnech schválila vláda.

Zákon má ulevit také ovzduší na Ostravsku a Karvinsku od jedů, které tu lidé dýchají v extrémním množství. Dlouho se na něj čekalo.

Co chce zavést zákon

* V oblastech se špatným ovzduším nebudou moci vznikat nové zdroje znečištění. Jen, když budou svůj dopad kompenzovat.
* Města a obce budou moci zavádět zóny, kam nebudou smět vjíždět stará čmoudící auta.
* Malé kotle uváděné na trh budou muset mít výrazně nižší emise než dosud. Zákon zakáže spalování nekvalitních paliv.
* Zákon umožní úřadům zpřísnit provoz velkých a středních zdrojů, u nichž to dosud nemohl.
* Do roku 2022 se skoro na desetinásobek zvýší poplatky, které firmy platí za emise. Počet zpoplatněných látek se navíc sníží z dvaceti na čtyři základní.

"Zákon pozitivně ovlivní životní prostředí v Moravskoslezském kraji. Umožní totiž snížit celkový objem emisí a prachových částic a zlepšit tak kvalitu ovzduší," slibuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Mezi klíčovými opatřeními, která nový zákon přináší, je například výrazné zvýšení poplatků, které průmyslové podniky platí za emise, laicky řečeno vypouštěné jedy. Poplatky by se měly do roku 2022 zvýšit postupně až bezmála na desetinásobnou hodnotu oproti dnešku. Pro průmyslové firmy, které patří k největším znečišťovatelům ovzduší v regionu, to bude představovat velkou finanční zátěž.

Zvýšené poplatky omezí konkurenceschopnost

Peníze z poplatků by měly putovat do roku 2016 pouze do Státního fondu životního prostředí, později ze tří čtvrtin do fondu a z jedné zpět příslušným krajským úřadům. Zástupci průmyslu se zvýšením poplatků za emise nesouhlasí.

Podle mluvčí firmy ArcelorMittal Ostrava Věry Breiové je novela zákona o ochraně ovzduší pozitivní s ohledem na to, že se jedná o koncepční dokument, nikoli jen narychlo šitý návrh. Na druhou stranu je ale podle ní jasné, že zvyšování poplatků za emise je dalším krokem ke snížení konkurenceschopnosti českých průmyslových firem.

"Firmy již nyní odvádějí státu formou daní a jiných poplatků poměrně vysoké částky," podotýká mluvčí huti a dodává, že samozřejmě chápe snahu státu přimět podniky k větším investicím do ekologických projektů. Na těch ale podle ní mnohé z nich pracují už nyní.

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.
Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.
Smog v centru Ostravy. (28. ledna 2011)

Obyvatele Ostravy trápil smog i letos v lednu.

ArcelorMittal Ostrava například na konci září dokončí odprášení jedné ze svých aglomerací, což má přinést úlevu od velkého množství emisí prachu.

Představitelé mnoha úřadů a institucí v kraji výrazné zvýšení poplatků za emise vítají. Současně připomínají, že tak dojde ke sladění českého práva s tím, které funguje v Evropské unii.

"Myslím, že je dobře, že nový zákon počítá se zvýšením poplatků za emise. Pro znečišťovatele to do budoucna může být motivací k tomu, aby snižovali emise," říká například Marek Bruštík, vedoucí oddělení ochrany ovzduší na krajském úřadu.

Marek Bruštík připomíná ale také některé nové kompetence, které by krajský úřad v případě schválení nového zákona o ochraně ovzduší získal.

Jeden z největších znečišťovatelů ArcelorMittal investuje do ekologičtějšího provozu miliardy korun.

Třeba možnost nařizovat velkým či středně velkým provozovnám, jako jsou kotelny nebo například lakovny, kolik jedů mohou vypouštět. To dosud mohl, ale jen velmi omezeně. Podle Marka Bruštíka by novinka měla místní přínos pro ovzduší.

Radomír Štěrba z oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě ale poznamenává, že by to ovzduší ulevilo jen částečně. Mnohé z těchto menších zdrojů znečištění ovzduší totiž dle něj s rezervou plní předepsané limity.

I Radomír Štěrba zdražení poplatků za emise pro podniky vítá. Vyjadřuje ale pochybnost nad tím, zda to bude pro všechny motivační.

"Kdyby měla stát potřebná obnova technologie (vedoucí ke snížení emisí, pozn. red.) dvě miliardy a firma by platila poplatky v řádech milionů korun, tak by tlak na firmu plynoucí z poplatků asi nebyl dostatečný," podotýká Radomír Štěrba.

Studenti a obyvatelé Ostravy na Masarykově náměstí vyráběli transparenty a zvali na protestní akci Den vzduchu.
Lidé v rouškách. kteří v Ostravě demonstrovali proti smogu. (17. prosince 2010)
Studenti a obyvatelé Ostravy na Masarykově náměstí vyráběli transparenty a zvali na protestní akci Den vzduchu.

Každoročně se v Ostravě koná několik protestů proti znečištěnému ovzduší.

Předseda krajské hospodářské komory Pavel Bartoš přitom připomíná další možný důsledek plánovaného zvýšení poplatků za emise. "Zavedení vyšších poplatků by mohlo vést například ke snížení platů zaměstnancům," podotýká Pavel Bartoš.

Podle dětské lékařky je nátlak na podniky nutný

Eva Schallerová, dětská lékařka z Ostravy-Radvanic a Bartovic, které trpí vůbec nejhorším ovzduším v kraji, říká, že poplatky za emise se pro podniky měly zvýšit už dávno. "Chápu, že se to firmám asi nebude líbit, ale tento nátlak je nutný, abychom se posunuli správným směrem," myslí si Eva Schallerová.

Jak Marek Bruštík, tak Radomír Štěrba připomínají, že proto, aby se ovzduší zlepšilo, je nutné omezit i jedy vypouštěné do ovzduší z dopravy, rodinných domů či třeba z průmyslu v Polsku. I jisté nástroje k ovlivnění těchto zdrojů by měl nový zákon přinést. Otázkou je, jak budou v praxi uplatnitelné.

Zákon chce městům umožnit třeba zavádění nízkoemisních zón, kam nebudou moci vjíždět stará auta. Není ale jisté, že třeba v Ostravě tyto zóny vzniknou. Teprve se to prověřuje. Zákon také dle kritiků nepřináší účinný nástroj pro omezení jedů z komínů domků.