Ostravsko se každou zimu dusí. Nový zákon pomůže jen zčásti

  20:38aktualizováno  20:38
Moravskoslezský kraj rovná se nejhorší vzduch v Česku. Tato rovnice platí roky. Ač úřady tvrdí, že pro zlepšení dělají vše možné, smog je dál potíž. Teď Václav Klaus podepsal nový zákon o ochraně ovzduší. Pomůže situaci řešit? Ano, ale jen zčásti.
Ostravsko pod příkrovem smogové pokličky, velmi častý zimní jev.

Ostravsko pod příkrovem smogové pokličky, velmi častý zimní jev. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Děti trpící od mala astmatem. Dny plné šedé mlhy, kdy úřady nedoporučují vycházet ven. Kraj trvale tíží nejhorší vzduch v zemi.

Teď prezident Klaus po peripetiích, které provázely jeho projednávání, podepsal nový zákon o ochraně ovzduší. Měla by to být nová účinná zbraň, již úřady využijí při svých snahách o čistší vzduch.

Ostravsko dostane zpět jen čtvrtinu průmyslových poplatků

Zatím ale nový zákon, který přináší třeba změny v poplatcích firem za emise, novou možnost zavádět nízkoemisní zóny či třeba povinné kontroly kotlů, zaznamenává v regionu spíš chladnou odezvu. Mnohé představitele úřadů například nenadchlo, že by do Moravskoslezského kraje měla mířit pouze čtvrtina peněz vybraných od průmyslových podniků za poplatky za emise - a to až od roku 2017.

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Centrum Ostravy plné smogu.

"Podle mého názoru je přijetí nového zákona o ochraně ovzduší neutrální zpráva pro obyvatele Moravskoslezského kraje. Sám zákon nic nezlepší. Nutná je hlavně snaha úřadů legislativu využívat," hodnotí nový legislativní nástroj Petr Jančík, který řídí katedru ochrany životního prostředí v průmyslu na Vysoké škole báňské.

Legislativa umožňující úřadům provést kroky k tomu, aby se kvalita ovzduší v kraji zlepšila do zákonných mezí, už zde podle jeho názoru je dlouho. Úřady ji ale nevyužívají podle něj dostatečně. Z dalších míst však znějí na konto nového zákona i povzbudivější slova.

V Bartovicích nový zákon vítají

"Přijetí nového zákona vnímám pozitivně. Jsem ráda, když se možnosti, jak zlepšit vzduch, rozšiřují. I malé krůčky vedoucí ke zlepšení jsou dobré," říká Lucie Adamusová, obyvatelka ostravského obvodu Bartovice a Radvanice, který má nejhorší vzduch v Ostravě.

Za jednu z nejpřínosnějších změn, jež zákon přináší, odborníci považují novou "kompenzační" povinnost. Firmy, které teď budou chtít v na Ostravsku zprovoznit nový zdroj znečištění, budou muset současně zajistit, aby v území, na něž vstupují, současně někdo jiný emise omezil.

Shrnuto a podtrženo. Nový zákon dle odborníků pomůže kvalitu ovzduší v kraji zlepšit, ale pojí se s ním i některé sporné body.

Nízkoemisních zón využije jen málo měst

Už teď je třeba zřejmé, že například novou možnost zavádění nízkoemisních zón, tedy uzavřených oblastí, kam nemohou vjíždět stará auta, využije jen málo měst. A zaručeny podle expertů nejsou ani přínosy výrazně vyšších poplatků za emise, které však budou nově platit jen největší znečišťovatelé.

Tristní pondělní smogová situace v České republice, zvláště pak na Ostravsku a

Ostravsko nejhorší v zemi. Typická mapka znečištění ovzduší, tentokrát 12. února 2012.

"Vysoké poplatky by sice mohly sloužit jako motivace pro firmy k investicím do ekologie, možností, jak výrobu odprášit a ekologizovat ale například u největších průmyslových znečišťovatelů už dnes moc není," nastínil zdroj, jehož jméno redakce zná, nepřál si je ale zveřejnit.

Dodal také, že dokud stejný zákon o ochraně ovzduší nebude platit i v Polsku, kde úřady povolují podnikům vypouštět výrazně víc emisí než u nás, situace v severovýchodní části České republiky nebude dobrá. Zvlášť v topné sezoně přitom lidé v kraji pravidelně dýchají trvale výrazně víc prachu a na něj navázaných škodlivin, než povoluje legislativa. K dnešnímu dni už na devíti měřených místech v kraji lidé dýchali smog ve větším počtu dní, než je povolených 35.

Česko kvůli překračování imisních limitů čelí dokonce řízení o porušení Smlouvy o fungování EU v Bruselu. Řízení se táhne. "V dopise z 1. prosince 2010 jsme detailně sepsali opatření ke zlepšení koncentrací prachových částic v ovzduší," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík, podle něhož Evropská komise odpověď ČR dosud analyzuje. Záležitost může skončit i u soudu.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Najdete na iDNES.cz