Ostravsko se každou zimu dusí. Nový zákon pomůže jen zčásti

  20:38aktualizováno  20:38
Moravskoslezský kraj rovná se nejhorší vzduch v Česku. Tato rovnice platí roky. Ač úřady tvrdí, že pro zlepšení dělají vše možné, smog je dál potíž. Teď Václav Klaus podepsal nový zákon o ochraně ovzduší. Pomůže situaci řešit? Ano, ale jen zčásti.
Ostravsko pod příkrovem smogové pokličky, velmi častý zimní jev.

Ostravsko pod příkrovem smogové pokličky, velmi častý zimní jev. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Děti trpící od mala astmatem. Dny plné šedé mlhy, kdy úřady nedoporučují vycházet ven. Kraj trvale tíží nejhorší vzduch v zemi.

Teď prezident Klaus po peripetiích, které provázely jeho projednávání, podepsal nový zákon o ochraně ovzduší. Měla by to být nová účinná zbraň, již úřady využijí při svých snahách o čistší vzduch.

Ostravsko dostane zpět jen čtvrtinu průmyslových poplatků

Zatím ale nový zákon, který přináší třeba změny v poplatcích firem za emise, novou možnost zavádět nízkoemisní zóny či třeba povinné kontroly kotlů, zaznamenává v regionu spíš chladnou odezvu. Mnohé představitele úřadů například nenadchlo, že by do Moravskoslezského kraje měla mířit pouze čtvrtina peněz vybraných od průmyslových podniků za poplatky za emise - a to až od roku 2017.

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Centrum Ostravy plné smogu.

"Podle mého názoru je přijetí nového zákona o ochraně ovzduší neutrální zpráva pro obyvatele Moravskoslezského kraje. Sám zákon nic nezlepší. Nutná je hlavně snaha úřadů legislativu využívat," hodnotí nový legislativní nástroj Petr Jančík, který řídí katedru ochrany životního prostředí v průmyslu na Vysoké škole báňské.

Legislativa umožňující úřadům provést kroky k tomu, aby se kvalita ovzduší v kraji zlepšila do zákonných mezí, už zde podle jeho názoru je dlouho. Úřady ji ale nevyužívají podle něj dostatečně. Z dalších míst však znějí na konto nového zákona i povzbudivější slova.

V Bartovicích nový zákon vítají

"Přijetí nového zákona vnímám pozitivně. Jsem ráda, když se možnosti, jak zlepšit vzduch, rozšiřují. I malé krůčky vedoucí ke zlepšení jsou dobré," říká Lucie Adamusová, obyvatelka ostravského obvodu Bartovice a Radvanice, který má nejhorší vzduch v Ostravě.

Za jednu z nejpřínosnějších změn, jež zákon přináší, odborníci považují novou "kompenzační" povinnost. Firmy, které teď budou chtít v na Ostravsku zprovoznit nový zdroj znečištění, budou muset současně zajistit, aby v území, na něž vstupují, současně někdo jiný emise omezil.

Shrnuto a podtrženo. Nový zákon dle odborníků pomůže kvalitu ovzduší v kraji zlepšit, ale pojí se s ním i některé sporné body.

Nízkoemisních zón využije jen málo měst

Už teď je třeba zřejmé, že například novou možnost zavádění nízkoemisních zón, tedy uzavřených oblastí, kam nemohou vjíždět stará auta, využije jen málo měst. A zaručeny podle expertů nejsou ani přínosy výrazně vyšších poplatků za emise, které však budou nově platit jen největší znečišťovatelé.

Tristní pondělní smogová situace v České republice, zvláště pak na Ostravsku a

Ostravsko nejhorší v zemi. Typická mapka znečištění ovzduší, tentokrát 12. února 2012.

"Vysoké poplatky by sice mohly sloužit jako motivace pro firmy k investicím do ekologie, možností, jak výrobu odprášit a ekologizovat ale například u největších průmyslových znečišťovatelů už dnes moc není," nastínil zdroj, jehož jméno redakce zná, nepřál si je ale zveřejnit.

Dodal také, že dokud stejný zákon o ochraně ovzduší nebude platit i v Polsku, kde úřady povolují podnikům vypouštět výrazně víc emisí než u nás, situace v severovýchodní části České republiky nebude dobrá. Zvlášť v topné sezoně přitom lidé v kraji pravidelně dýchají trvale výrazně víc prachu a na něj navázaných škodlivin, než povoluje legislativa. K dnešnímu dni už na devíti měřených místech v kraji lidé dýchali smog ve větším počtu dní, než je povolených 35.

Česko kvůli překračování imisních limitů čelí dokonce řízení o porušení Smlouvy o fungování EU v Bruselu. Řízení se táhne. "V dopise z 1. prosince 2010 jsme detailně sepsali opatření ke zlepšení koncentrací prachových částic v ovzduší," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík, podle něhož Evropská komise odpověď ČR dosud analyzuje. Záležitost může skončit i u soudu.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jako v lázních, směje se operní pěvec Bárta

Martin Bárta patří k nejuznávanějším tuzemským operním pěvcům, a jak říká,...

Excelentní barytonista Martin Bárta sice pochází z východních Čech, ale na Ostravsko dojíždí tak dlouho, že už ani...

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Frýdek-Místek rozděluje spor kvůli finanční podpoře akce Sweetsen fest

Podium u břehu Ostravice, na kterém se představili frýdecko-místečtí interpreti...

O více než milion korun méně než v letošním roce dá frýdecko-místecký magistrát na spolupořádání festivalu Sweetsen...

Najdete na iDNES.cz