Jeden z obchodů na Stodolní ulici, kde prodávají tzv. sběratelské předměty.

Jeden z obchodů na Stodolní ulici, kde prodávají tzv. sběratelské předměty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O náhražky drog se zajímají protidrogoví policisté, obchody bují dál

  • 7
O obchody prodávající náhražky drog se začali zajímat policisté z Národní protidrogové centrály. Hledají, jak nové nebezpečné módě, která se po vymýcení v Polsku přesunula na Ostravsko a do dalších příhraničních oblastí, vystavět legislativní hráz. Obchody se však rozrůstají dál.

Policisté už tuší, jak prodejcům majitelům kamenných obchodů mohou v jejich činnosti zabránit, zároveň ale přiznávají, že to nebude nijak jednoduché.

"Hlavním problémem je to, že jde o lidi, kteří prodávají látky, které většinou nejsou na seznamu zakázaných látek," vysvětluje mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

"Kličkují před zákonem, mění látky obsažené ve svých balíčcích, které prodávají podle toho, jak se mění legislativa, jak se rozrůstá seznam zakázaných látek. To ale neznamená, že na ně nemůžeme vůbec, mohou být stíháni například kvůli porušení zákona o šíření toxikomanie, v tom nemáme tak svázané ruce jako v prvním případě. A nejsou tam malé tresty," dodal policista.

Úkol pro politiky - nová účinná legislativa

Členové Národní protidrogové centrály se s uměle vytvořenými drogami potýkají už delší dobu, s rychlým otevíráním obchodů podobných těm, jako jsou v Ostravě na Stodolní ulici nebo v Českém Těšíně či Opavě, ale začíná situace přitvrzovat.

"Už čtyři roky upozorňujeme na to, že se musí účinněji měnit legislativa v oblasti syntetických drog, jako policisté totiž máme svázány ruce, můžeme postupovat jen v mezích zákona. Míč je teď na straně politiků, aby zapracovali na legislativě," dokončil Michal Hammer.

Už téměř čtrnáct dnů znají policisté složení látek, které se prodávají v několika obchodech v Ostravě, Českém Těšíně, ale i například v Jeseníku jako sběratelské předměty.

Ve skutečnosti jde o drogy. Ty si může koupit prakticky každý, obchody jsou otevřeny i čtyřiadvacet hodin denně.

Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.

Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.

Proti síti obchodů, které byly z Polska vytlačeny až po několikanásobné změně zákonů a zásahu hygieny, protože jejich výrobky dostaly do nemocnic několik stovek lidí, zatím čeští policisté nezasáhli.

"Výsledky laboratorních šetření už známe, teď čekáme na znalecký posudek, který dá zjištěná data do souvislostí," řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Obchodů nabízejících k volné koupi náhražky drog je přitom čím dál víc, jejich majitelé expandují i za hranice kraje. Důležitá je pro ně blízkost polské hranice.

Poláci bojovali s náhražkami dlouho, ale nakonec vítězně

Bezvýsledně se stejnými obchodníky dlouhodobě bojovali i polští policisté, prodejci drog ale byli vždy o krok napřed.

"Když se podařilo změnit zákon vyjmenovávající zakázané látky, hned změnili složení a prodávali vesele dál," popisuje nedávnou situaci v Polsku novinářka listu Gazeta Wyborcza Ewa Furtak, která se o problémy s prodejem dopalaczů, jak se v Polsku zboží, které obchody prodávají říká, dlouhodobě zajímá.

"Postupně to dosáhlo obrovských rozměrů, obchody se rozšířily po celém Polsku a každý týden kvůli jejich zboží skončilo v nemocnicích několik desítek lidí, byli i mrtví, ale to se nepodařilo prokázat," vysvětlila Ewa Furtak s tím, že jen v příhraničním městě Bialsko-Biala bylo šest takových obchodů.

Člověk netuší, jak na něj obsah balíčků zapůsobí

Nebezpečnost podobných obchodů spočívá podle Vlastimila Špalka, předsedy sdružení Řekni ne drogám, ve faktu, že žádný z kupujících neví, co jednotlivé balíčky obsahují.

"Drogy jsou škodlivé samy o sobě, v tomto případě o to víc, že jde většinou o syntetické drogy, které se prodávají veřejně v anonymních balíčcích," vysvětluje.

"Takže člověk neví, co kupuje, neví, jak na něj může droga působit a hlavně v okamžiku, kdy za večer vystřídá třeba několik různých výrobků, může dojít k velkým problémům. Není dobře, že policie zatím nic nepodnikla, ale ta se možná chce soustředit na chycení větších ryb, ne jen samotných obchodníků," řekl Špalek.

Podle něj by se každopádně mělo zakročit dříve, než se obchody rozšíří i do dalších částí republiky.

"Už tak je pozice České republiky v rámci Evropské unie tristní," dodal Vlastimil Špalek s tím, že zkušenosti s drogou přiznává v České republice dvacet procent dětí do třinácti let, v kategorii mezi 15 - 16 lety pak kouřilo marihuanu více než 45 procent dětí.

Republika v obou kategoriích zaujala první místo mezi zeměmi Evropské unie.

,