(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

O poničená naleziště v Opavě se zajímá Transparency International

  • 4
Ještě pořád by mohli archeologové v Opavě-Kateřinkách kopat. Místo, kde má vyrůst bytový dům Rohlík, už je sice z většiny vybagrované, část však stále zbývá. Nemohou. Ačkoliv tam investor zahájil stavbu bez záchranného archeologického průzkumu, úřady na jeho postupu neshledaly nic závadného.

Za poslední rok už je to druhý případ v Opavě. O oba se zajímá nevládní organizace Transparency International. Jsou podle ní nebezpečným návodem pro další stavebníky.

"Úřady nereagovaly tak, jak měly. Úředníci pouze formalisticky vykládají zákon a neplní svou funkci. V obou případech jde o události, se kterými zákon nepočítá, možná to vyřeší jeho novela, která se právě připravuje," kritizuje postup krajského úřadu i odboru výstavby opavského magistrátu ředitel Transparency International David Ondráčka. Ani jeden z úřadů nezasáhl.

Poprvé stavbaři zničili archeologické nálezy při opravách domu U Mouřenína v historickém centru města. Archeologové kvůli mrazu přerušili práce na výzkumu. Než se ale s majitelem dohodli na jejich pokračování, začal stavět. Případ stále řeší policie.

V Opavě-Kateřinkách vše proběhlo jinak. Při zjišťovacím výzkumu tam archeologové objevili cenné nálezy. Než se s investorem dohodli na záchranném plošném výzkumu, začalo se bagrovat. Také tento případ řešila policie, k 31. prosinci jej odložila (více o případu zde).

Transparency International vyzvalo ministerstvo kultury k prošetření obou případů. "Zmíněné příklady nastiňují katastrofický scénář, podle kterého by bylo možné obcházet povinnost uskutečnit záchranný archeologický výzkum," řekl Ondráčka. Žádá prošetření Pámátkovou inspekcí.