Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajistit bydlení rodinám, které neutáhnou nájem. Návrh zákona čelí kritice

  19:43aktualizováno  19:43
Návrh zákona o sociálním bydlení nařizuje obcím zajistit výhodný pronájem každému, kdo „neutáhne současný nájem“ a dostane razítko úřadů. Mnoho starostů v kraji se ale shoduje, že nemají jak volné byty, tak ani plochy pro stavbu domů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zbavit se bezdomovectví a chudoby, takový je hlavní cíl zákona o sociálním bydlení. Podle jeho návrhu by obce měly zajistit bydlení nejen bezdomovcům či lidem v ubytovnách, ale i rodinám, jež nemohou platit stávající nájemné.

Obce by proto měly mít v záloze dostatek volných bytů, které budou nabízet potřebným za zvýhodněných podmínek. A to i za cenu toho, že budou muset bytové domy narychlo postavit.

„Velikost bytového fondu se bude lišit podle velikosti obce. Zákon počítá s přechodnými obdobími, tak aby obce měly dostatek času na vybudování bytů. Obce budou moci využít peněz z evropských fondů. První žadatelé by se do systému mohli zapojit v roce 2018 a obce budou mít poté dalších pět let na dobudování bytového fondu a agendy,“ vysvětlil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň s tím, že za vyhýbání se povinnosti by měla podle zákona obcím hrozit i milionová pokuta.

Některá města v kraji ale své byty v minulosti už rozprodala. „Karviná má dnes asi 1 400 bytů, ale více než 400 nabízíme nájemníkům k prodeji. Naprostou většinu jsme prodali už kolem roku 2010, takže volné byty nemáme a nové domy pro tyto účely stavět nehodláme. Chci zdůraznit, že na plánech rekonstruovat ubytovnu Kosmos na byty pro seniory nebudeme nic měnit – takže tam nebudou žádné byty pro sociálně slabé, ale pouze malometrážní levné byty pro starší lidi,“ nastínil náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík, který v novém zákoně vidí nedostatky. „Chybí mi tam více povinností pro ty, kteří budou byty využívat.“

„Takový nesmysl ještě v historii nebyl navržen“

Problém pak mají především menší obce, jež byty jednoduše nemají. „I kdybychom získali dotace na stavbu bytových domů, tak v obci nemáme místo, kde je vystavět. Ministerstvo mělo možná dobrý úmysl, ale je to cesta do pekla. Je nesmysl úkolovat obce, aby zajistily výhodné bydlení každému, kdo si podá žádost a splní určitá kritéria,“ myslí si starosta Ludgeřovic na Hlučínsku Daniel Havlík, podle kterého navíc mohou být milionové pokuty za neuposlechnutí zákona pro menší obce likvidační.

Třístupňové bydlení podle navrhovaného zákona

  • Krizové – azylové domy pro lidi z ulice nejdéle na půl roku.
  • Sociální a dostupné – byty pro lidi, kteří neutáhnou své bydlení, pro sociálně slabé, matky samoživitelky, důchodce a mladé rodiny. Žadatelé musí projít sociálním šetřením.

V Klimkovicích by pro nové byty museli nechat zrekonstruovat budovu bývalé hospodářské školy. „Je to jediná možnost, protože v územním plánu máme málo ploch pro stavbu. Každopádně bychom k tomu potřebovali minimální dotaci 100 milionů,“ řekl starosta Zdeněk Husťák a dodal, že obec vlastní 23 bytů, přičemž pro účely sociálního bydlení nelze uvolnit žádný.

„Zákon je zcestný a nerealizovatelný. A to dokonce i pro Bohumín, který má téměř 4 400 bytů. Zabývat se jednotlivostmi je bezpředmětné, protože takový nesmysl ještě nikdy v historii nebyl navržen,“ opřel se razantně do navrhovaného zákona starosta Bohumína Petr Vícha.

Problémů se naopak neobávají například v Krnově, kde plán sociálního bydlení mají vypracovaný už několik let. „Máme takzvané startovací byty pro mladé lidi, potom byty pro seniory či sociálně slabší. K tomuto kroku nás donutily okolnosti. Sociální bydlení nebylo dosud definováno žádným zákonem, přestože na řadě míst už funguje. Je proto těžké ho svázat do paragrafů. Náš systém funguje a nebudeme ho měnit. Počítáme ale s tím, že zaměstnáme člověka, který bude mít na práci napasovat zákon na náš stávající systém,“ vysvětlil František Fojtík, vedoucí sociálního odboru v Krnově.

Většina oslovených starostů zatím doufá, že návrh zákona v této podobě platit nebude, a s napětím čeká na konečnou verzi.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Žena, která nechala novorozence zemřít ve skříni, si odpyká patnáct let

Ženě potvrdil vrchní soud patnáctiletý trest za vraždu novorozence.

Za vraždu novorozence si mladá žena z Frýdlantu nad Ostravicí odpyká patnáct let vězení. Trest uložený ostravským...

Móda i swing. Opava se sérií akcí vrací o sto let zpět

Módní trendy z období let 1918 až 1988 si mohou lidé připomenout v opavském...

Na tři desítky akcí po celý rok. Swing, ukázky ze života prvorepublikové galerky a četníků, trampské rituály,...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Najdete na iDNES.cz