Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Zdražit, či nezdražit. Obce řeší, co s odpady po zákazu skládkování

  • 1
V roce 2024 začne platit novela zákona, podle které už nebude možné skládkovat odpad. Obce proto řeší, jak postupovat, případně jestli zvýšit poplatky za svoz odpadu.

Od roku 2024 se komunální odpad nebude svážet na skládky. Počítá s tím novela zákona, podle které by se měl spalovat nebo recyklovat.

„Chystáme omezení skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů i směsného komunálního odpadu, protože jejich skládkování považujeme za plýtvaní. Dnes skončí na skládkách skoro polovina komunálního odpadu. Co se týče obcí jako původců odpadu, tak podle evropských zkušeností omezení skládkování zvýšilo recyklaci,“ popsala mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Na omezení se proto připravují i města v regionu. Například v Bohumíně čeká skládku rekultivace a zastupitelé už schválili nový plán odpadového hospodářství. „Připravujeme se na energetické využití odpadů. Podle našich informací by měly v regionu vzniknout velké třídicí linky a zařízení k energetickému využití odpadů. Dvě až tři by měly být vybudovány v okolí, což by bylo pro obyvatele Bohumína finančně výhodné. I tak ale musíme počítat s tím, že všichni budeme platit za svoz odpadu více,“ vysvětlil místostarosta Lumír Macura, podle kterého budou nové způsoby likvidace odpadu nákladnější.

Většina obcí plánuje odpad více třídit

Jednou z šancí, jak to zmírnit, bude podle místostarosty třídění. „V našem plánu navrhujeme opatření, kterými bychom mohli dosáhnout výrazných úspor. Musíme však ještě více zefektivnit třídění odpadu, a to hlavně na sídlištích,“ pokračoval Macura, podle něhož se ale časem nepodaří ceny za svoz odpadu udržet a zdražení bude nutné.

Podobně chtějí postupovat v Klimkovicích. „Každá z domácností bude mít tři popelnice – na papír, plast a komunální odpad – a bude tak třídit přímo doma. Věříme, že tímto způsobem zvýšíme podíl tříděného odpadu a ceny se nám podaří udržet. Dnes se platí u popelnice na 110 litrů při odvozu jednou za 14 dní 1 690 korun ročně,“ uvedl místostarosta Petr Večerka.

V Opavě rozhodnutí, jak s odpadem naloží, plánují na letošní rok. „Rozhodneme se, zda uzavřít předběžnou smlouvu s potenciálním zpracovatelem směsného komunálního odpadu, nebo jestli si vybudujeme vlastní zařízení. Ke zvýšení nákladů však jistě dojde. Nyní lidé za odpad platí 495 korun za rok, ale předběžně se o zvýšení poplatku hovoří,“ přiblížil Albert Červeň, vedoucí odboru životního prostředí.

Ministerstvo chystá semináře

Novou koncepci má i OZO Ostrava. Za 120 milionů korun hodlá vybudovat novou třídicí linku. „Bude se na ní třídit směsný komunální odpad, abychom z něj získali materiálově a energeticky využitelné složky a dosáhli tak recyklačních cílů,“ popsala mluvčí společnosti Vladimíra Karasová.

Ministerstvo chce obcím pomoci a například pro starosty připravuje semináře. „Získají informace k financování projektů z operačního programu, ve kterém jsme vyčlenili třináct miliard korun na odpadové hospodářství. Představujeme systémy, které slouží jako motivace občanů ke snížení produkce komunálních odpadů nebo ke zvýšení recyklace, což znamená i větší zdroj financí pro obce,“ uzavřela mluvčí ministerstva.