Nejen domácnosti, ale také radníční rozpočty zatěžují vysoké platby za energie. (Ilustrační snímek)

Nejen domácnosti, ale také radníční rozpočty zatěžují vysoké platby za energie. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

V jednotě je síla. Obce se spojují, aby vyjednaly lepší ceny za energie

  • 2
Místo pětadvaceti malých poptávek po energii jedna velká. Výhoda? Podstatně nižší cena. Pětadvacet obcí na Hlučínsku se spojilo a šetří díky tomu miliony. Nejsou jediné, úspory hledají města i ty nejmenší vesničky v kraji. Kvůli rostoucím cenám a malé obce i kvůli tomu, že od letoška přišly o příspěvek z krajského úřadu.

"V jednotě je síla. Když každá obec poptává energie sama, dodavateli se moc nechce slevit. Dohromady ale dáváme čtyřicet milionů za plyn a dvanáct za elektřinu, to už jsme velkoodběratel," říká starosta Bolatic a předseda Sdružení obcí Hlučínska Herbert Pavera.

Loni to s jedním velkým výběrovým řízením svazek obcí jen zkusil a za rok 2012 ušetřil pět milionů korun. Na letošek už s dodavatelem uzavírá dlouhodobou smlouvu. "Podařilo se nám snížit cenu o další procenta, měli bychom ušetřit zhruba další milion," dodává Pavera.

Stále se zvyšující ceny nutí šetřit města i obce napříč celým Moravskoslezským krajem. "Sdružili jsme odběr komodit pro všechny naše příspěvkové organizace a akciové společnosti, a také společné prostory bytového fondu, který máme. Stále na tom pracujeme," říká například mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

LED svítidla v lampách, zeleň ošetřují studenti

Společně nakupují i všechny ostravské obvody, a to nejen energie. "Nakupujeme přes něj i potraviny, pohonné hmoty, úklidové prostředky, kancelářský materiál a služby," konstatovala mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková. Na lampách veřejného osvětlení se zároveň postupně objevují úsporné zářivky i čidla, která reagují na stmívání a rozednívání tak, aby lampy ve městech nesvítily, když je dost denního světla.

"Stále se snažíme držet krok s novinkami v tomto oboru a nyní testujeme využití LED svítidel," upřesňuje například ředitel frýdecko-místeckých Technických služeb Jaromír Kohut. Opavská radnice se snaží najít rezervy i v péči o zeleň. Sadit a ošetřovat stromy v alejích, ořezávat mladé stromky a odstraňovat suché a nevhodné dřeviny v parcích tam začali studenti brněnské Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

V rámci praxí. Kromě využití jejich nejnovějších odborných znalostí k tomu město vedly právě úspory. "Uspoří se na prostředcích, které město dříve vynakládalo na zajišťování údržby zeleně," vysvětlila mluvčí Lada Dobrovolná.

Obce by měly dostat více z daní. Kolik, to nevědí

Letošní rok totiž znamená pro finance měst a obcí velké změny. Kromě růstu cen téměř všeho zboží kvůli nárůstu DPH je pro ně stále velkou neznámou objem peněz, se kterými mohou počítat z rozpočtového určení daní. Měly by si sice polepšit, ale nevědí o kolik.

"U nás by mělo jít o deset milionů. Raději se držíme při zemi a počítáme se šesti. Pokud to vyjde, je to velmi dobrá zpráva, ale stále nevíme," říká starosta Bolatic Herbert Pavera. Kolik obce dostanou, a zda to bude skutečně zásadní navýšení příjmů, se dozvědí nejdříve v polovině roku.

Malé obce navíc pobouřilo zrušení krajského programu pro obnovu venkova. "V posledních třech letech bylo v programu ročně 36 milionů, z nichž mohly obce část získat. Peníze jsme užili třeba na opravy chodníků, teď nám budou chybět," komentoval starosta Větřkovic na Vítkovsku Dušan Lederer.

Krajský úřad teď na základě stížností starostů a předsedů mikroregionů uvažuje, zda program bude i letos. "Rada momentálně vypracovává zásady programu obnovy a rozvoje venkova a analýzu skutečných dopadů změny rozpočtového určení daní na obce a kraj," sdělila mluvčí kraje Petra Špornová.