Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střed Opavy se přesouvá do bývalého pivovaru. Otevře tam obchoďák

  18:07aktualizováno  18:07
Centrum Opavy se vylidňuje. Obchůdky se odtud přesouvají do prostor bývalého pivovaru, v němž se ve čtvrtek 15. listopadu otevře nové obchodní a společenské centrum. Uvnitř by mělo nabídnou své produkty a služby přes sto prodejen, minipivovar, šest kinosálů, banky i kavárny.

Část opavského pivovaru zůstala. V nové převažuje sklo a beton. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Nákladní ulici, kde bývalý pivovar stojí, se čeká pořádný nápor. "Příští týden budou hlídky z obvodního oddělení i dopravní policisté v pohotovosti. Ve spolupráci s městskou policií budeme dohlížet na kolize v dopravě na Nákladní," řekl opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Fotogalerie

Už teď je totiž hlavní výpadovka na Krnov a Bruntál hodně přetížená, denně dvouproudovou silnicí projede na patnáct tisíc aut. Co s ní udělá sousedství obchodního centra Breda & Weinstein, do kterého se stahují obchodní místa z celého města, zatím nikdo neví.

"Dopravní situaci budeme dlouhodobě sledovat. Zejména jak se projeví na vytížených křižovatkách. Doprava na Nákladní bude pravděpodobně velmi intenzivní, žádnou projekci dopravy ale bohužel v ruce nemáme," řekl náměstek primátora Daniel Žídek.

Město vybuduje ostrůvek

Situace bude složitější nejen na nejrizikovější křižovatce ve městě Nákladní - Pekařská, ale také na křížení Nákladní ulice s Obloukovou. "Už teď je velký problém z ní na Nákladní vůbec odbočit," podotkl Žídek.

Nové odbočovací pruhy či změna značení se zatím neplánuje. "Čas ukáže, co bude potřeba. Zatím zůstáváme jen u vybudování nového ostrůvku jako ochrany pro chodce," uvedl vedoucí odboru dopravy Jaroslav Vávra.

Město pro první dny těsně před i po otevření obchodního centra vyjednalo také 70 parkovacích míst zdarma v areálu společnosti Abel, která sídlí nedaleko.

"Mohlo by to předejít nahromadění aut přímo před centrem," řekl Žídek. Na Nákladní ulici ústí nejen vjezd do podzemních garáží, ale i zásobovací rampy obchodního centra.

V centru bude také fitko

Do obchodního centra se z města stěhují obchůdky s oblečením, ale i banky. V pivovaru se objeví třeba pobočka České spořitelny či Komerční banky. Bankovní domy však zatím nechtějí potvrdit ani vyvrátit, zda to znamená konec malých poboček v Opavě. Bude tam také vyhlášené fitcentrum Pepa.

A možná přibude i Česká pošta. Ta hodlá opustit svou vlastní budovu, v níž sídlí od konce 19. století. Hlavním důvodem je dopravní nedostupnost v centru města. Ani poté, co s poštou začalo jednat vedení radnice, od svého záměru neustoupila. "Stále se rozhodujeme. Počítají se byznysplány, jak by se nám to vyplatilo," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Sociolog Jiří Siostrzonek předpokládá, že by Breda & Weinstein mohl změnit mentální mapu města. "Výrazně zahýbe pohybem lidí, budou se koncentrovat v okolí pivovaru. Důvod jít do středu města bude minimální," myslí si.

V dějinách Opavy by to nebylo poprvé. Už rozvoj obchodního domu Breda ve 20. letech dočasně přesunul život z Horního a Dolního náměstí o kousek vedle, na dnešní náměstí Republiky.

Autor:Nejčtenější

RECENZE: Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Konečně se zrodila domácí filmová událost roku. A je příznačné, že nevznikla pro kina, nýbrž na televizní půdě. Příběh...

Dvacet let čekání skončilo. Začíná se stavět obchvat Frýdku-Místku

Poklepáním základního kamene začala v úterý dlouho odkládaná stavba první části...

Za necelé čtyři roky má skončit trápení obyvatel Frýdku-Místku, jehož středem projíždí denně na čtyřicet tisíc...Karviná, Ostrava, Jihlava. Záchranu mají ve své moci, přesto jeden spadne

Karvinský Pavel Košťál (v bílém) dotírá na Pavla Dvořáka z Jihlavy.

Je dost dobře možné, že z fotbalové ligy v sobotu po devatenácti letech spadne tým, který v sezoně posbíral alespoň...

Nečekaný krok před zápasem o všechno: Karviná odvolala trenéra Muchu

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Pouhé dva dny před klíčovým zápasem sezony odvolalo vedení fotbalové Karviné trenéra Josefa Muchu i jeho asistenta...

Osmistovka: Poklidné hornické sídliště se postupně změnilo v ostudu Karviné

Milan Sivák by se z Osmistovky stěhoval hned. Stěhují se zde prý problémoví...

Lokalita Karviné, nazývaná místními „Osmistovka“, má mezi lidmi natolik špatnou reputaci, že ceny nemovitostí v jejím...

Další z rubriky

Do plavek. V Moravskoslezském kraji otevírají první koupaliště

Jako první v Moravskoslezském kraji otevřel Aquapark ve Frenštátě pod...

Konec žehrání na nepřízeň počasí, podle provozovatelů mnohých koupališť v kraji právě začíná letní sezona. Venkovní...

Bývalé radní Ostravy-Jihu soudí kvůli předražené zakázce na údržbu zeleně

Soud začal řešit zakázku na údržbu zeleně v Ostravě-Jihu. Na snímku od soudce...

Překvapením skončil první den hlavního líčení u Okresního soudu v Ostravě, který začal projednávat zakázku na údržbu...

Chybí třídírny i spalovny. Nakládání s odpady se může obcím prodražit

Skládka odpadu v Žabčicích.

Většina komunálního odpadu se po roce 2024 nebude smět skládkovat. Zpřísnění, které se týká recyklovatelných a...

Najdete na iDNES.cz