Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze stavby obchvatu Třince odešli stavaři. Hrozí několikaměsíční prodlení

  18:47aktualizováno  18:47
Na velký problém má zadělána stavba obchvatu Třince. Jeden z úseků silnice I/11 opouští sdružení firem Mota - Engil Central Europe a SDS Exmost. To v praxi znamená prodloužení délky stavby minimálně o měsíce.

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dlouhé kolony automobilů ve Vendryni v těsném sousedství Třince asi jen tak rychle neskončí. Kvůli sporům s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) stavbu jednoho z úseků silnice opustily dvě firmy. Jako první na to upozornila Česká televize.

„ŘSD obdrželo dopis od sdružení zhotovitelů, které buduje silnici I/11 Oldřichovice - Bystřice, ve kterém sdružení oznamuje odstoupení od smlouvy a přerušení prací. Důvodem je insolvence jednoho z členů,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Stavba obchvatu Třince

Pro Třinecko je stavba nové silnice důležitá, kromě plynulosti a bezpečnosti provozu má vyvézt z centra Třince tranzitní dopravu. Staví se už přes dva roky, otevírat se měla příští rok na podzim. Více informací o celém projektu je zde.

-js-

Zástupce státní firmy přístup stavebníků překvapil. „Zhruba tři měsíce se zástupci vedoucí firmy ve sdružení jednáme s tím, že firma vznesla vyšší nároky, než jaké obsahuje smlouva o dílo. Tyto nároky ovšem nedoložili,“ řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Portugalskou společnost Mota-Engil Central Europe se redakci nepodařilo kontaktovat, jednatel společnosti SDS Exmost Pavel Jankůj vidí pochybení na straně státní firmy. „Ta stavba nás zruinovala, kvůli přístupu správce, společnosti ŘSD, je naše firma v úpadku. Do konce listopadu propustíme poslední zaměstnance a končíme,“ řekl Jankůj.

„Zástupci ŘSD se chovali tak, že nám okamžitě krátili platby na všem, co jsme ušetřili, ale odmítali zvýšit cenu tam, kde oprávněně vznikly vícenáklady oproti plánu. Postupem času jsme se tak dostali do situace, kdy už jsme nemohli provoz firmy financovat,“ dodal.

Ve společnosti SDS Exmost přijde podle jednatele o práci zhruba 120 lidí.
„Když jsme ušetřili například dvanáct milionů korun na konstrukci, tak nám ty peníze vzali. Když jsme ale jinde museli zvýšit oproti plánu objem prací o deset milionů, tak nás poslali do háje,“ popsal Jankůj své výhrady vůči ŘSD. Ta nechce konkrétní případy ze stavby komentovat.

Velký průšvih pro Moravskoslezský kraj

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Dalibora Havlíka znamená odchod firem ze stavby velký problém pro celý kraj.

„Víme o tom problému zatím jen zprostředkovaně, ale každopádně jde o veliký průšvih, bude se zřejmě muset hledat nový stavebník, to nějakou dobu trvá a prodlouží to dobu stavby obchvatu,“ říká náměstek. „V současnosti se zjišťuje, jestli by nešlo hledání nového stavebníka urychlit, zda by třeba nešlo oslovit další firmy v pořadí z výběrového řízení, ale i takové řešení znamená časovou ztrátu. Firmy nemusí mít volné kapacity, musí se seznámit s projektem a podobně,“ doplnil.

Důvodem problémů na stavbě silnice I/11 je podle náměstka hejtmana příliš nízká cena, kterou firmy ve výběrovém řízení nabídly.

„Nešlo o podseknutí cen, my jsme vyhráli s nabídkou 70 % projektové ceny, dnes se nabídky pohybují i okolo 40 procent,“ odmítá vinu Jankůj. „My si umíme technologicky pomoci tak, že dokážeme při stavbě výrazně ušetřit. Pro názornost můžu říct třeba to, že druhá firma za námi nabídla u stavby za 1,7 miliardy jen o devět milionů korun více než my,“ uvedl

„Naším cílem je především stavbu dokončit a tlačit na dokončení zakázky tak, aby skluz oproti původnímu harmonogramu byl pro řidiče minimální. Mota-Engil je významná portugalská firma, proto se chci potkat i s portugalským velvyslancem v Praze,“ komentoval případ ministr dopravy Dan Ťok.

Problémy obchvatu ale možná nekončí, podle informací MF DNES zvažuje předčasné ukončení zakázky další firma.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

VIDEO: V ostravské zoo vystavili model kostry mamuta v životní velikosti

Replika kostry mamuta v ostravské zoo. Návštěvníci si ji mohli ve středu poprvé...

Ke třem desítkám modelů vzácných či vyhynulých zvířat přibyla v ostravské zoologické zahradě další atrakce - kosterní...

Najdete na iDNES.cz