Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvaty Krnova, Opavy i Frýdku-Místku budou, potíž je s přivaděčem

  8:40aktualizováno  8:40
Zatímco v Krnově, Opavě a Frýdku-Místku se už těší, až nové obchvaty odkloní dopravu z jejich center, kraj stále řeší problémy kolem dostavby ostravského dálničního přivaděče Prodloužená Rudná.

Prodloužená Rudná se začíná řadit mezi „nekonečné“ silniční stavby. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Závěr letošního roku a jaro 2017. To jsou termíny, ve kterých by měly začít stavby dvou dlouho očekávaných obchvatů. Ředitelství silnic a dálnic už vypsalo výběrové řízení na zhotovitele východní části severního obchvatu Opavy a severovýchodního obchvatu Krnova.

„Podání nabídek u krnovského obchvatu je stanoveno do konce listopadu. Stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku s tím, že hotovo musí být do 48 měsíců po podepsání smlouvy,“ přiblížil aktuální situaci tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11–I/57 Martin Dostál.

Obchvat totiž už nepotřebuje nové posouzení vlivu na životní prostředí. „Stanovisko EIA sice bylo vydáno ještě podle starého zákona, ale obchvat má všechna potřebná stavební povolení. Proto není nutné proces EIA opakovat,“ dodal Dostál.

Obchvat Frýdku-Místku zůstává mezi prioritami

Cena stavby má být 1,238 miliardy korun. „Předpokládám, že vysoutěžená cena bude ale nakonec nižší. Každopádně jsem rád, že jsme se stavby dočkali. Je to šance na zklidnění dopravy ve městě na nynějších komunikacích I. třídy,“ řekl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Stavební práce by do konce roku mohly začít i na opavském obchvatu, přestože zatím není vydáno stavební povolení na 120 metrů hlavní trasy. Chybí tady EIA.

„V rámci úseku probíhá zjišťovací řízení. Po jeho vydání by mělo proběhnout stavební řízení. Zároveň je v běhu výběrové řízení na zhotovitele. Cena tendru je více než 600 milionů korun,“ přiblížil Dostál.

Spokojení mohou být rovněž ve Frýdku-Místku, jehož obchvat stále zůstává na seznamu prioritních staveb. „Situace je v pořádku. Řešilo se pouze to, že to nebude jedna velká zakázka, ale že se vypíše několik menších,“ vysvětlil náměstek hejtmana Daniel Havlík.

Kolem dostavby dálničního přivaděče zůstávají nejasnosti

Nejasnosti však stále zůstávají kolem dostavby ostravského dálničního přivaděče nazvaného Prodloužená Rudná. Ten ministerstvo dopravy v uplynulých dnech vyřadilo ze seznamu prioritních staveb, u kterých má proběhnout zrychlené řízení EIA bez nutnosti celého nového posudku.

Podle názoru resortu dopravy totiž Prodloužená Rudná nepatří do transevropské dopravní sítě. Toto rozhodnutí ale vyvolalo v kraji nesouhlas.

„Hned jsme argumentovali tím, že se jedná o důležitý dopravní uzel a že do sítě automaticky spadá,“ sdělil náměstek hejtmana.

I/11 Ostrava, prodloužená Rudná-hranice okresu Opava

I/11 Ostrava, prodloužená Rudná-hranice okresu Opava

Ministr dopravy Dan Ťok tak nakonec v minulém týdnu přišel s návrhem, že na zbytek silnice postačí zjišťovací řízení, čímž se dokončení neoddálí.

„Stavba Prodloužené Rudné je stále mezi prioritami státu a dokonce je možné ji urychlit. Silnice již totiž má platné stavební povolení na většinu své trasy a na zbývající stovky metrů je možné využít zjišťovací řízení. Tato silnice tak nemusí ani být ve speciálním seznamu staveb, které budou procházet zrychlenou procedurou EIA, jak bylo dojednáno s Evropskou komisí,“ shrnul ministr.

Krajský úřad ještě chce o Rudné jednat

Tento návrh má teď ovšem posoudit krajský úřad. „Máme pocit, že stát se zbavuje zodpovědnosti a přesouvá ji na nás,“ namítl náměstek hejtmana.

Problémem podle něj zůstává, že silnice nefiguruje na seznamu prioritních staveb, který má vláda ve středu schvalovat.

„Když se vyskytnou komplikace, které při vydání stavebního povolení hrozí, tak Ředitelství silnic a dálnic nebude moct uplatnit speciální posouzení EIA a výhody novely. Zpoždění dokončení prací a průtahy tak jsou stále reálné. To nemluvím ani o tom, že to může dojít do stadia, kdy bude nutný celý proces EIA,“ vysvětlil Havlík s tím, že zástupci kraje chtějí s ministerstvem ještě před středečním zasedáním vlády o silnici jednat.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Rodině po Vánocích shořel dům. Pomáhá jí teď celý Rychvald

Z jejich domu je spáleniště. Pro manžele Řeřichovy je stále velmi bolestné...

Ještě na Štědrý den se u rodiny Řeřichových sešli sousedé z ulice, aby si popřáli hezké svátky. O čtyři dny později...

Další z rubriky

Nudila se, tak začala šít kabelky. Nyní patří k největším českým výrobcům

Firma Pro Dara Bags třiatřicetileté Dariny Ermisové z Ostravy patří k největším...

Nejprve šila doma, pak ve sklepě, po devíti letech to dotáhla k firmě se třiceti zaměstnanci. Třiatřicetiletá Darina...

Nezájem dětí zabíjí řemesla. Stipendia zatím pomáhají jen částečně

(ilustrační snímek)

Moravskoslezský kraj investuje do chřadnoucích oborů. Jako motivaci studenti dostanou i tisícovku měsíčně. Naplněnost...

V Havířově se srazil autobus s autem, jehož řidič na místě zemřel

U nehody, při které se po střetu auta s autobusem zabil jednadvacetiletý řidič,...

U tragické dopravní nehody museli zasahovat v pátek pozdě večer záchranáři v Havířově, kde se v místní části Šumbark...

Najdete na iDNES.cz