Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný ostravský lobbista Dědic žádá důkazy. Žalobce spěch odmítá

  11:18aktualizováno  11:18
V březnu 2014 policie obvinila tucet podnikatelů i firem v čele s ostravským lobbistou Martinem Dědicem z uplácení veřejných zakázek. Dědic strávil tři měsíce ve vazbě. Po roce je stále obviněný, ale na svobodě. A přesvědčuje o své nevině.

Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v ní tři měsíce. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jsem nevinný,“ trvá na svém podnikatel a lobbista z Ostravy Martin Dědic. Před rokem ho zadržela policie a obvinila z několika trestných činů v souvislosti s ovlivňováním šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a nemocnice.

„Obvinili jsme ho ze spáchání zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku, ze zvlášť závažného zločinu legalizace výnosu z trestné činnosti a ze zločinu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby,“ řekl tehdy dozorující státní zástupce Vít Koupil.

Ačkoli Dědic strávil tři měsíce ve vazbě, dnes je na svobodě. Stále obviněný, ale nikoliv obžalovaný.

Dědic: Ani jedna zakázka nebyla zmanipulovaná

I proto nyní zveřejnil na sociální síti rozhovor, ve kterém se snaží veřejně očistit. A nejen to. Opřel se do žalobce, který se podle něj snaží zviditelnit, a žádá Koupila i vyšetřovatele, ať předloží důkazy o jeho vině.

„Vyzývám pana policejního radu a pana dozorujícího státního zástupce, aby po téměř roce vyšetřování kauzy a dehonestace mé osoby sdělili obviněným, případně i široké veřejnosti, jediný důkaz svědčící o tom, že byť jediná ze šesti veřejných zakázek, pro které jsem stíhán, byla zmanipulovaná. Dosud takový důkaz nebyl ze strany orgánů činných v trestním řízení označen ani v médiích zmíněn,“ tvrdí Dědic.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic.

Ostravský podnikatel a lobbista Martin Dědic.

Státní zástupce na jeho výzvy reagovat nemíní. „Orgány činné v trestním řízení nemohou vést diskusi s obviněným přes média nebo sociální sítě,“ říká Vít Koupil. Podotkl jen, že postup policie i státního zastupitelství dosud všechny nadřízené orgány vyhodnotily jako správný, tedy v souladu se zákonem.

Policisté v březnu 2014 současně s Dědicem obvinili i dalších sedm lidí a čtyři firmy: Vostav Morava, Pragoimex, Martek Medical a Business Advisor. První tři podle Koupila poskytly dohromady přes 30 milionů korun firmě Business Advisor. Tu podle policie ovládal Martin Dědic, který také inkasoval úplatky.

S Bussines Advisor nejsem propojen, říká obviněný

„Peníze dostal po částkách. Jednalo se o úplatky za ovlivňování zakázek, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti,“ vysvětloval tehdy Vít Koupil. Za tím si stojí i dnes.

Dědic od začátku odmítal podezření, že ovlivňoval veřejné zakázky a od vítězů tendrů bral peníze.

Další obvinění podnikatelé či zástupci firem většinou mlčeli nebo také popírali, že by Dědicovi nebo jeho firmě dávali úplatky.

I jejich situace je po roce stejná. Jsou obvinění a stále čekají na rozhodnutí, zda půjdou před soud, nebo bude jejich stíhání zastaveno. Martin Dědic před policií i ve zmíněném rozhovoru popírá, že by peníze z firmy Business Advisor končily u něj. „Pro společnost jsem pracoval a vyjma případných odměn za práci v řádu deseti tisíc korun měsíčně jsem žádné jiné prostředky z této společnosti neměl. Zdůrazňuji, že s danou společností nejsem majetkově propojen,“ tvrdí.

Ve firmě jen hejtmanova manželka a nynější poslanec

Koupil ani v tomhle s Dědicem polemizovat nechce. Připomněl jen to, co řekl už v minulosti: „Policie ve všech svých rozhodnutích rozebírá, z čeho dovozuje majetkovou propojenost obviněného s firmou Business Advisor.“

Firma se zabývala znaleckou a poradenskou činností. Měla mnohamilionové příjmy, ale jen korespondenční adresu, jedinou stálou zaměstnankyni, manželku hejtmana Martinu Novákovou, a v roce 2010 několik měsíců jediného brigádníka, tehdy studenta, dnes významného politika: poslance, šéfa ostravské ČSSD a místostarostu Ostravy-Jihu Adama Rykalu.

To, že prosperující firma patřila Dědicovi, potvrdilo v minulosti několik lidí i redakci MF DNES a dalším médiím. Policie teď zkoumá především to, proč firma Business Advisor většinu svých příjmů posílala reklamní firmě Propag-Storm. A ještě víc ji zajímá, kdo další jí platil, ale hlavně to, kam a proč plynuly peníze dál.

„Prokazování finančních toků je náročné. Musíme zanalyzovat tisíce transakcí na desítkách účtů. Postupujeme, ale nedá se to vše zvládnout za pár dní ani týdnů,“ netají státní zástupce Koupil.

Odhaduje, že prověřování finančních toků může trvat ještě několik měsíců. A teprve, až bude mít policie v rukou jasné závěry, může uzavřít vyšetřování tuctu obviněných kvůli zmanipulování šesti zakázek.

„Až skončí vyšetřování, rozhodnu, zda zastavím trestní stíhání, nebo podám návrh na obžalobu. Ale zatím není žádný důvod k zastavení stíhání. Pořád běží vyšetřování. A jelikož jde o hospodářskou trestnou činnost, není doba jednoho roku nepřiměřeně dlouhá ani neobvyklá. Výrazně zrychlit to opravdu nejde,“ uzavřel současný stav kauzy žalobce s tím, že je stále možné, že počet obviněných se ještě zvýší.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Nudila se, tak začala šít kabelky. Nyní patří k největším českým výrobcům

Firma Pro Dara Bags třiatřicetileté Dariny Ermisové z Ostravy patří k největším...

Nejprve šila doma, pak ve sklepě, po devíti letech to dotáhla k firmě se třiceti zaměstnanci. Třiatřicetiletá Darina...

Nezájem dětí zabíjí řemesla. Stipendia zatím pomáhají jen částečně

(ilustrační snímek)

Moravskoslezský kraj investuje do chřadnoucích oborů. Jako motivaci studenti dostanou i tisícovku měsíčně. Naplněnost...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Najdete na iDNES.cz