Obyvatelé Oldřišova na Opavsku v referendu odmítli sklad hnojiv

  20:04aktualizováno  20:04
Lidé z Oldřišova na Opavsku v místním referendu odmítli možnost stavby skladu hnojiv a prostředků na ochranu rostlin v průmyslové zóně na okraji obce. S možností prodeje obecního pozemku nesouhlasilo 400 voličů z 1076. Pro bylo 89 obyvatel obce na česko-polském pomezí.

Organická hnojiva | foto: Agronatura.cz

"Hlasovalo víc jak 45 procent oprávněných osob. Minimální počet hlasů pro závaznost byl 269," uvedla v závěrečném protokolu předsedkyně komise Jana Zechová. Referendum v Oldřišově je tak platné a rozhodnutí občanů závazné.

"Zastupitelstvo bude muset výsledek respektovat," řekl starosta Petr Toman (Sdružení pro změnu).

Aby referendum bylo platné, musí podle zákona k urně přijít alespoň 35 procent oprávněných voličů. Další podmínkou je, aby se minimálně 25 procent oprávněných voličů přiklonilo na některou ze stran.

Podnikatele Vladana Šafarčíka, který záměr prosazoval, výsledek překvapil. Sklady chtěla v obci postavit jeho firma OPA REAL.

"Nečekali jsme tak vysokou účast. A také ne tak jednoznačnou nevoli. Vždyť na katastru obce podnikáme už 20 let," řekl ČTK. Dodal, že sklady jsou pro jeho firmu důležité.

"Pokud nenajdeme v Oldřišově vhodnou lokalitu, přesuneme celou firmu jinam," řekl. Podle Tomana nyní bude muset jednat se soukromými vlastníky. "Obec jiné vhodné pozemky nemá," řekl.

Lidé se bojí zamoření půdy chemikáliemi

Záměr rozdělil obyvatele obce na dvě části. Odpůrci projektu se obávají zamoření půdy chemikáliemi. Jeho zastánci naopak vidí přínos pro obec, která by prodejem pozemků vydělala kolem pěti milionů korun. Na postoji ke stavbě skladu se neshodli ani samotni zastupitelé.

"Někteří byli pro, jiní proti. V létě se tady objevila občanská iniciativa usilující o zastavení projektu společnosti OPA REAL. Proto jsme se rozhodli vyhlásit referendum," řekl dnes ČTK místostarosta Oldřišova Radim Lokoč (Sdružení pro změnu). On sám by sklad hnojiv v obci viděl jen nerad.

V referendu se lidé měli vyjádřit k možnému prodeji dvou hektarů obecních pozemků a záměru na pozemku postavit sklady. Pozemky nyní jako pastviny využívá místní zemědělec.

Mezi prvními přišel svůj názor dnes ráno vyjádřit pětašedesátiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno. "Je to špatný nápad. Problém vidím v tom, že se tam budou chemikálie skladovat ve velkém. Látky se můžou dostat do půdy a pak i do vody," řekl.

Podle něj by navíc hrozilo to, že provozovatelé by ke skladu nedaleko centra obce později přestěhovali i výrobu. Ta je nyní na samém katastrálním okraji Oldřichova.

True

Úplně opačný názor má Hana Cimingová. "Když vidím, jaká svinstva se lijí na pole, tak se toho skladu nebojím," řekla ČTK. Projekt jí nevadí. "A to bydlím v těsném sousedství lokality, kde by měly vyrůst dvě skladovací haly. Měla bych to k nim jen pár desítek metrů," řekla.

Sklady by kromě rodinné společnosti OPA REAL využívala i další firma stejné rodiny AgroBio, která se specializuje na distribuci zahradnických potřeb, převážně hnojiv a ochranných prostředků.

Její jednatel Vladan Šafarčík se už dříve o stavbu skladovacích hal pokoušel na třech místech. Nikde zatím neuspěl. Jednou byly na vině nedořešené restituce, v dalším případě se nedohodl s majitelem a ve třetím řekli stop záměru obyvatelé sousedního Chlebičova.

AgroBio zaměstnává 45 lidí a má nyní na okraji Oldřišova provozovnu, kde hnojiva a další přípravky balí do spotřebitelských balení

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Najdete na iDNES.cz