Vlastimil Hýža v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (28. března 2017)

Vlastimil Hýža v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (28. března 2017) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Obžalovaný z prodeje léků chce vypovídat, až případ posoudí Ústavní soud

  • 2
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ prodeje psychotropních léků na zfalšované recepty, ze kterého je obžalovaný 43letý Vlastimil Hýža z Havířova. Za stejný trestný čin byl už souzený před několika lety, ale rozsudek dosud nepadl. Hýža odmítá vypovídat, protože prý píše stížnost Ústavnímu soudu.

V prvním případu nelegálního prodeje léků je s Hýžou obžalovaný i bývalý lékař ostravské vězníce Antonín Strapina (o případu zde). Podle informací MF DNES projednávání případu neskončilo, protože Vrchní soud v Olomouci zrušil předchozí verdikt deset let vězení pro Hýžu a o rok více pro Strapinu a vrátil kauzu krajskému soudu k doplnění dokazování.

Hýža se v roce 2014 dostal z vazby, protože uplynula maximální tříletá možná doba pro vazební zadržení. „A velmi brzy navázal na svou předešlou činnost,“ uvedla státní zástupkyně Daniela Srbová.

Podle obžaloby si Hýža napsal výrobci lékařských receptů o jejich zaslání. Pak vyrobil falešná razítka lékařů a orazítkované a podepsané recepty uplatnil v lékárnách při vybrání léků obsahujících psychotropní látky, například Hypnogen nebo Stilnox.

Policisté muže zadrželi na poště

Obžloba popisuje, že pak Hýža přes internet a poštu rozjel prodej léků. Zájem z celé republiky byl veliký. Za asi necelé dva roky podle spisu prodal přes tři tisíce balení léků za zhruba 1,6 milionu korun.

V únoru 2016 si na něj policisté počkali na poště, když chtěl objednané léky poslat dalším zájemcům.

Hýžovi hrozí vězení od osmi do dvanácti let. „Jeho jednání bylo velmi nebezpečné, protože lidem hrozila závislost na psychotropních látkách a také se při užívání těchto léků bez lékařské konzultace zvyšuje odolnost uživatelů na účinné látky,“ uvedla státní zástupkyně.

Byt? Jsem i nejsem majitel

Hýža soudu uvedl, že by vypovídal, ale nemůže, protože tím, co dělal po propuštění z vazby, jen chtěl upozornit na podivné vyšetřování prvního případu.

„Budu psát stížnost Ústavnímu soudu, protože jsem policistům navrhoval, abych byl spolupracující obviněný, což vůbec nebylo přijato. Byl jsem krácen ve svých právech,“ řekl soudu.

Také prý chce zjistit, jakým způsobem se na jeho účtu ocitlo pět milionů korun. Právě majetek je zřejmě v jeho taktice rozhodující. Když se ho například soudkyně ptala na vlastnictví bytu v Havířově, tak odpověděl: „Jsem sice napsán jako vlastník a uvedený i v katastru, ale nejsem majitel.“ A dodal, že podrobněji se k bytu už nechce vyjadřovat.

V případu ještě vypovídají znalci a svědci, termín rozsudku zatím není známý.