Nespokojení horníci minulý měsíc protestovali v Ostravě, někteří vnikli až do budovy bývalého ředitelství OKD.

Nespokojení horníci minulý měsíc protestovali v Ostravě, někteří vnikli až do budovy bývalého ředitelství OKD. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Odboráři v OKD vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli kolektivní smlouvě

  • 47
Odboráři v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro léta 2014 až 2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok.

Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost poté, co probrali návrh kolektivní smlouvy předložený v pondělí zprostředkovatelem. Informaci potvrdil předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička.

Důvodem k vyhlášení stávkové pohotovosti je podoba návrhu kolektivní smlouvy, kterou v pondělí předal odborářům i vedení OKD domluvený zprostředkovatel. Na toho se po marném vyjednávání obě strany obrátily.

"Z naší strany je ten návrh nepřijatelný," komentoval podobu smlouvy šéf hornických odborů Jaromír Pytlík. "Nejsou v něm obsaženy pro nás zásadní věci, jako jsou prémiové řády a řešení podílu na zisku, který by měl nahradit současné přídavky na vánoce a dovolenou. A protože o podobě nové kolektivní smlouvy jednáme už více než rok, rozhodli jsme se přikročit k vyhlášení stávkové pohotovosti," dodal Jaromír Pytlík.

Havíři rozhodnou v referendu

"Ještě tento týden chceme oslovit vedení OKD se žádostí o odložení termínu, v němž bychom měli na návrh zprostředkovatele ze zákona reagovat na 5. listopadu. Do té doby bychom chtěli oslovit zaměstnance OKD s otázkou, zda máme návrh zprostředkovatele přijmout, nebo vyhlásit stávku," uvedl Jaromír Pytlík.

Atmosféra v OKD je velmi napjatá.

Společnost OKD nechce zatím podle mluvčího Marka Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady.

"Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.

O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odbory s vedením OKD od loňského srpna. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Původně se jednalo o smlouvě na roky 2013 - 2017, letos na jaře však vyjednávání uvázla na úsporných opatřeních, která začala firma zavádět kvůli špatným hospodářským výsledkům.

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost i loni

Chystané omezování příspěvků na dovolenou a Vánoce, takzvaných 13. a 14. platů, bylo jedním z hlavních důvodů, proč letos horníci vyšli demonstrovat do ostravských ulic. Podle odborů by zaměstnanci v důsledku přišli o dvacet procent platu.

Vedení OKD uvedlo, že nechtělo plošně snižovat platy, jen příplatky, ale tarifní mzdy by zaměstnancům zůstaly ve stejné výši. Obě strany se nakonec dohodly, že o nové kolektivní smlouvě budou vyjednávat před zprostředkovatelem.

Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

OKD největším zaměstnavatelem

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

Firma zaměstnává téměř třináct tisíc lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně.

V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun. Mezi úspornými opatřeními, která OKD zavádí, je například propouštění administrativních pracovníků a pracovníků dodavatelských firem nebo chystané uzavření Dolu Paskov.

,