Dášu Kovaříkovou poslal ostravský krajský soud do vězení na sedm let za vraždu manžela, který ji napadl. Názory zda je trest mírný či přísný se liší.

Dášu Kovaříkovou poslal ostravský krajský soud do vězení na sedm let za vraždu manžela, který ji napadl. Názory zda je trest mírný či přísný se liší. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odbornice: Být s agresivním partnerem do první facky či kvůli dětem je chyba

  • 0
Případ ženy, která byla odsouzena k sedmi letům vězení za to, že nožem zabila svého opilého manžela, který ji napadl, opět upozornil na problematiku domácího násilí. Počet odhalených případů se přitom stále zvyšuje a netýká se jen žen, ale i mužů. Navíc stále častěji dochází i k týrání rodičů či prarodičů jejich potomky.

Fyzické násilí přitom obvykle bývá vyvrcholením problémů a předchází mu často mnohem horší psychické násilí a slovní urážky.

"Většinou funguje vzorec, že nejprve přichází psychické násilí spočívající ve výhrůžkách, zákazech a podobně, teprve pak dochází k fyzickému násilí," říká Lucie Paprsteinové, vedoucí Bílého kruhu bezpečí, tedy organizace nabízející pomoc týraným lidem.

Pro oběti je podle ní nejlepším řešením přerušit všechny styky s agresorem, protože sliby, že se polepší, obvykle neplatí a po chvíli uklidnění často přichází ještě tvrdší napadání než předtím.

"Po prvním fyzickém napadení jsme utekla na noc ke kamarádce. Manžel vydíral, sliboval a pak začal vyhrožovat. Že se postará o to, aby se mnou děti už nepromluvily, že mě zničí," vzpomíná například paní H. z Ostravska.

Odejít až po první facce je totiž podle Paprsteinové pozdě. Některé ženy přitom s agresivním mužem zůstávají pro udržení rodiny kvůli dětem.

"To je častý omyl. Ty děti, i velmi malé, týrání prakticky vždy zaznamenají, ví o něm. Proto je lepší odejít i s dětmi, už kvůli jejich dalšímu sociálnímu vývoji. Hodně z těch, kteří své partnery týrají, totiž pochází z prostředí, kde k obdobným věcem docházelo, berou to jako něco normálního," varuje odbornice.

Rozhovor s Lucií Paprsteinovou, ve kterém mluví například i o tom, že se domácí násilí týká celé společnosti bez ohledu na sociální postavení nebo vzdělání, či příběh paní H., čtěte ve čtvrteční moravskoslezské regionální příloze MF DNES.

.
,