Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci varují: Angličtina ze škol v práci ani zdaleka nestačí

  13:02aktualizováno  13:02
Školy nedokáží naučit studenty cizí jazyky tak dobře, aby si s nimi vystačili i u zaměstnavatelů, kteří znalost řeči vyžadují. I to je podle zástupců pracovních agentur a podniků v Moravskoslezském kraji jeden z důvodů, proč mnoho absolventů končí místo ve firmách v evidenci úřadu práce.
Úroveň cizích jazyků ze škol zaměstnavatelům nestačí. Ilustrační foto

Úroveň cizích jazyků ze škol zaměstnavatelům nestačí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velké procento absolventů středních i vysokých škol, kteří neseženou práci, je dlouhodobý problém. Způsobuje ho hlavně hospodářská krize, částečně si ale za své problémy mohou podle odborníků studenti i sami. Úroveň jejich znalostí cizích jazyků je totiž většinou jen podprůměrná.

"Jazyková úroveň absolventů středních a vysokých škol je v průměru spíše horší, jen málo lidí, kteří se u nás ucházejí o zaměstnání, hovoří na velmi dobré úrovni," popisuje kvalitu školní výuky cizích jazyků Halina Ryšková, personální ředitelka ostravské strojírenské firmy Vítkovice.

"Když to řeknu diplomaticky, kvalita není kdovíjak dobrá," přidává se se svými zkušenostmi s jazykovými absolventy škol jednatel pracovní agentury Job Centrum Radovan Burkovič.

"Je problém najít mladé lidi, kteří umí jeden jazyk. Když se na nás obrátí zákazník s požadavkem na mladé lidi se znalostí více jazyků, musíme jej zklamat. Jako například nedávno, když jsme hledali hostesky pro chystané mistrovství. Kombinaci angličtiny, němčiny a případně polštiny nenabídly žádné uchazečky," podotkl Burkovič.

Slohovku napíší, ale na autobus se zeptat neumí

Důvody chabých znalostí absolventů jsou jednoduché. Hodiny cizího jazyka v rozsahu a podobě, jak je žákům a studentům předkládají školy, k jeho zvládnutí většině z nich nestačí, aby jej mohli prakticky využívat.

"Většina z lidí, kteří se cizím jazykem plynně domluví, žila alespoň nějakou dobu v zahraničí, akademické znalosti ze školy nestačí," vysvětluje Burkovič.

"Žáci jsou třeba schopni skvěle a bez chyby napsat slohovou práci na čtyři stránky, ale v praxi je to jinak, neumí se ani zeptat, nebo si v cizím jazyce zjistit, kdy jim jede autobus. Nedomluví se," přidal jednatel agentury, podle kterého mladým lidem chybí hlavně řečnická praxe.

Moc toho neděláme, stěžuje si student

Slabiny v kvalitě vyučování na školách cítí i sami jejich absolventi. "V hodinách angličtiny toho moc neděláme, pořád se jenom učíme gramatiku a slovíčka, zkouší se z frází," popisuje své zkušenosti žák třetího ročníku jednoho z ostravských gymnázií, který si nepřál být, kvůli případným problémům s učiteli, jmenován.

Pro některé firmy se staly jazykové nedostatky absolventů natolik výrazné, že začaly podporovat jejich výuku přímo na školách.

"Na čtyřech ostravských středních školách jsme začali podporovat výuku angličtiny, hlavně té technické, tak, aby se jejich žáci po jejich ukončení dobře domluvili a rozuměli i odborným debatám v angličtině," přiblížila aktivity strojírenské skupiny Vítkovice personální ředitelka Halina Ryšková.

"Podobné kursy - jak pro začátečníky, tak kursy technické angličtiny - jsme zavedli zcela zdarma pro studenty technických oborů Vysoké školy báňské. Stejně tak se mohou cizím jazykům učit v kurzech naši zaměstnanci," dodala Ryšková.

Na vyšší post bez jazyka? Není šance

Znalost cizích jazyků je přitom pro absolventy škol, zvláště pak pro ty, kteří chtějí pracovat ve vyšších funkcích, nezbytná.

"V Moravskoslezském kraji je mnoho firem se zahraničními majiteli - a ti mají často i na středních manažerských funkcích zaměstnance ze svých domovských zemí. Pro ty, kteří chtějí pracovat na středních a vyšších postech, je proto dobrá znalost cizího jazyka nezbytností, na kterou by měli pamatovat už při přípravě na svou kariéru," míní šéf pracovní agentury Burkovič.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Najdete na iDNES.cz